5-8 Eylül tarihleri arasında 16 ülkeden toplam 400’ün üzerinde katılımcının beklendiği TÜRKKÜM 2018’de Çin Seddi’nden Adriyatik’e Geleceğe Bakış isimli kongrede Türk Kültürü ve Medeniyetinin yaşadığı sorunlar ele alınarak çözüm önerileri belirlenecek.

Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu 13 milyon kilometrekarede yaşayan 400 milyonun üstündeki Türk toplumunun bir hareket ederek dünyaya gücünü göstermesi gerektiğini söyledi. Bu tür etkinliklerin Türk Dünyasını bir araya getirmede önemli olduğuna vurgu yapan Kafaoğlu, ileride oluşturulacak ekonomik birlik ile de dünyada söz sahibi olunabileceğini dile getirdi.

ORTAK DEĞERİMİZ TÜRK OLMAMIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu Türk dünyasının birlikteliğinin önemli olduğuna değinerek şunları söyledi:

“Kuvayi Milliye şehri Balıkesir’imizde uluslararası seviyede Türk kültürü ve medeniyetleri kongresi yapılıyor. Özellikle bu kongrenin yapılmasına ön ayak olan Türk Ocakları Balıkesir Şube Başkanı Tahir Korucuoğulları ve yönetimini kutluyorum. Tabi ki bu işin içerisinde Balıkesir’in bütün paydaşları var. İlk başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere üniversitemizden diğer ilçe belediyelerimize kadar herkes böyle bir organizasyona katkı sağlıyor. Bizim ortak değerimiz Türklüğümüz, inançlarımız, medeniyetimiz bizi biz yapan değerler olduğu için bizi bir araya getiriyor. İşte Balıkesir 5-6-7-8 Eylül tarihleri arasında Edremit Körfezi’nde program devam edecek. Tabi Türk dünyasından akademisyenler, Türklüğe ve Türk Kültürüne önem veren siyasetçiler, bilim adamları, yazarlar, çizerler ve katılımcılar olacak. İnşallah Balıkesir’de dört gün boyunca dolu dolu Türk Kültürü ve Medeniyeti ile ilgili olarak bütün konular tartışılmış olacak.

TÜRK DÜNYASI İLE DİYALOGLARIMIZ GELİŞTİRİLMELİ

Jeopolitik konumu itibariyle Türk dünyası batıda Adriyatik Denizi’nden doğuda Doğu Türkistan Turfan Havzasına kadar, Kuzeyde Kazan ve Sibirya Düzlüklerinden Güneyde Kıbrıs Adası’na kadar geniş bir coğrafyayı kapsıyor. Tüm topraklarıyla birlikte düşündüğümüz zaman yaklaşık 13 milyon kilometrekareyi kapsayan bir coğrafya. Bu durum her anlamda büyük bir gücü ifade ediyor. Yıllarca birbirimizden ayrı düşürülmüşüz. Değişik sebeplerle birbirimizle irtibatımız kesilmiş. Ama hamd olsun son yüzyılda artık özellikle son çeyreğinde son derece diyaloglarımız, irtibatlarımız artmış. Gerek siyasi, gerek kültürel gerekse de ekonomik yönden Türk Devletleri ve Türk Topluluklarıyla birlikte stratejik anlaşmalar imzalamışız, yardımlaşmalar olmuş, siyasi dayanışmalar olmuş, BM düzeyinde yapılan oylamalarda güç birliği oluşturulmuş ve ortak bir payda olan Türlüğümüzden, inançlarımızdan ve medeniyetimizden hareket ederek hep bir, beraber olmuşuz.

 

 

13 MİLYON KİLOMETREKAREDE 400 MİLYON NÜFUS

İşte bunu sivil toplum örgütleri olarak bu yakınlaşmayı daha da artırmamız lazım. Bu da tabi ki bilim adamından sanatçısına, siyasetçisinden iş adamına kadar herkes kendi bulunduğu noktadan bu tür etkinlikleri artırarak sık sık değişik ülkelerde bir araya gelerek bunun altyapısını oluşturmaları lazım. Bu birliğimizin, beraberliğimizin daim olması lazımdır. Ayrıca güçlenerek her sektörde, her konuda devam etmesi lazımdır. 13 milyon kilometrekare az bir yer değil. Yaklaşık olarak nüfusumuz da 400 milyonlara yaklaşıyor. Dünyada haksızlıkların, zulümlerin, gözyaşı ve kanın olmaması için bizim Türk Dünyası’nın sımsıkı birbirine sarılması lazım. Tarih boyunca da biz dünyaya hükmettiğimiz zamanlarda hep dünyaya adalet, medeniyet, hanlar, hamamlar götürdük, imarethaneler yaptırdık. Bizim sorumluluğumuz altında yaşayan bütün milletler barış ve huzur içerisinde yaşamış. Bizim yeniden bu barış ve huzur içerisinde yaşayacak iklimi oluşturmak lazım, dünyanın da buna çok ihtiyacı var. Türk dünyasının ve Türk kültürünün inançlarıyla, değerleriyle beraber bunu yapabilecek potansiyeli var. İşte bu tür mütevazi çalışmaların buna katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum.

TÜRK DÜNYASI GÜÇ DEMEK

Neticede bizim bu birlikteliğimizi, beraberliğimizi artırabilmemiz için ortak argümanlar geliştirmemiz lazım. Bunlardan birisi hepimizin Türk olmasına rağmen bazen anlaşamıyoruz. Lisanlar, lehçeler farklı. Belki bir ortak alfabe oluşturmaya doğru gitmemiz lazım. İşte bu çalıştaylarla olacak. Belki ortak bir para birimine geçmemiz gerekebilir. İşte dünyada son günlerde tartışılan dövizdeki spekülasyonlar da ortadan kalkmış olur. Hiçbir şeye ihtiyaç olmadan kendi para birimlerimizle Türk dünyasıyla alışveriş yapabiliriz, ortak değerlerimiz olur. En azından ilk başlangıçta kendi para birimlerimizle ticareti yönlendirerek bir güç olduğumuzu dünyaya ilan ederek farkındalığımızı hissettirmiş oluruz.”

***

TÜRK DÜNYASININ SORUNLARINI TARTIŞACAĞIZ

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir ise kongrenin hayırlı olmasını dileyerek şunları ifade etti:

“Biz Türk Ocağı ile birlikte Çin Seddi’nden Adriyatik’e Türk Coğrafyasını tanımlayan bir kongre yapmayı kararlaştırdık. Burada bugünün, geleceğin sorunlarını tartışmayı amaçlıyoruz. Kongrelerde genellikle sunumdan sonra bilim oturumları vardır, orada bilim adamları kendi alanlarındaki yaptıkları çalışmaları sunarlar ve etrafında tartışırlar. Bunlar önemlidir. Geleceği bugünden görebilmek, hazırlık yapabilmek için görüşmemiz, tartışmamız gerekmektedir, sorunlarımızı birlikte çözmek iradesinde bulunmak gerekmektedir. Balıkesir Üniversitesi çeşitli düzeylerde sosyal ve teknik olarak sağlık alanlarında yılda 20’yi aşkın biz bilimsel toplantılar yapıyoruz. Bir kısmında aktif, bir kısmında destekçi, bir kısmında da ortak olmak üzere 20’yi aşkın kongreler yapıyoruz. Nitekim bu dönemin başında ilk oluyor. Devamında Bişkek’te Sosyal Bilimler Forumu şeklinde bir toplantıya ortağız. Diğer taraftan Necatibey Eğitim Fakültesi’nin önümüzdeki zaman içerisinde eğitim yöntemleriyle ilgili bilimsel bi toplantısı var. Devamında sağlık ve turizm alanında diğer üniversitelerle ortak toplantılarımız devam ediyor.”

****

16 ÜLKEDEN 400 KATILIMCI

Türk Ocağı Balıkesir Şube Başkanı Tahir Korucuoğulları kongrenin işleyişi ile ilgili bilgiler vererek şunları kaydetti:“Bu kongrenin birincisini yapmayı planlıyoruz. Uluslararası Türk Kültürü ve Medeniyeti Kongresi. Adriyatik’ten Çin Seddi’ne Avrasya Coğrafyasında Türk Kültürü ve Medeniyetinin kongresini yapacağız. Bu 5-6-7-8 Eylül tarihleri arasında Edremit Körfezinde yapılıyor. Küçükkuyu’dan Ayvalık’a kadar tüm körfez bu etkinliğin içinde. Kongrenin amacı; akademik çalışmaların yanı sıra Kuvayi Milliye şehri olan Balıkesir’imizi ve Türkiye’nin çok güzide, tarihi ve kültürel merkezlerinden olan Edremit Körfezi’nin bu özelliklerini yurt içinde ve yurt dışında kalan misafirlerimize tanıtma amacını taşıyor. Bu etkinliğe 400’ün üzerinde katılımcı bekliyoruz. Bunun 50’ye yakını yurtdışından geliyor ve 16 ülkeden katılımcılar olacak. Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kırım, Başkurtistan, İran, Azerbaycan, Irak, Suriye, Batı Trakya, KKTC, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Gagavuz Özerk Cumhuriyeti’nden katılımcılar olacak. Bunların içinde hem Türk Dünyası’nın önemli devlet adamları ve bilim adamları yer alıyor.