Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Türkiye’nin Meseleleri ve Çözüm Yolları” adlı konferans için geldiği Balıkesir’de hükümetin yatırım politikalarını eleştirdi. İktidara gelmeleri durumunda ilk yapacakları icraatın bütün yatırımları durdurmak olacağını söyleyen Karamollaoğlu, “İster yüksek bina yap, ister köprü yap, ister İstanbul Kanalı’nı yap ne yaparsan yap bu yatırımlar Türkiye’yi güçlendirmez. Türkiye’yi borca mahkûm eder. Yarın nasip olurda bize iktidar gelirse ilk yapacağımız iş; Türkiye’deki bütün yatırımları durdurmak olacak” diye konuştu.

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, SP Balıkesir İl Başkanlığı’nın düzenlediği “Türkiye’nin Meseleleri ve Çözüm Yolları” adlı konferansa katıldı. Öğretmenevi’nde gerçekleşen konferansa;  CHP Milletvekili Ahmet Akın, CHP İl Başkanı Serkan Sarı, İYİ Parti Milletvekili İsmail Ok, İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna, Demokrat Parti İl Başkanı Tamer Alver, BBP İl Başkanı Ahmet Cemil Aydoğan, STK temsilcileri ve partililer katıldı.  Salona Saadet Partisi İl Başkanı Ahmet Balaban’la birlikte gelen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu,  bir buçuk saate yakın bir süre konuşma yaptı.

 

“DENİZ BİTTİ DEVLETİ DEĞİL ÜLKEYİ SATIYORSUNUZ”

Türkiye’nin borç ve faiz yükü altında ezildiğini ifade eden Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Bir defasında demiştim ki; bugünkü şartlarda IMF’den borç alsaydı başınız bu kadar derde girmiş olmazdı. Benim bu sözümü IMF’den borç alın diye çarpıtmaya kalktılar. Ben borç alın demiyorum, eğer IMF’den borç alsaydın başınız bu kadar faizle derde girmiş olmazdı. Bugün Türk ekonomisi IMF’nin bize Kemal Derviş’le dikte ettirdiği prensipler üzerinden yürüyor. Mesela; devlet borç mu alacak, tahvil mi çıkaracak 13 bankadan borç alacak. 13 banka gidiyor Merkez Bankası’na, oradan yüzde 7-8 ile faizle borç alıyor, bu parayı devlete yüzde 13-14 ile satıyor. Bu kimin direktifi? IMF’nin direktifi. Şu anda Avrupa’da borç yüzde 0 hatta eksi. Kimse para almıyor çünkü yatırım yapmak istemiyorlar. Yunanistan yüzde 1 faizle borç buluyor biz yüzde 13. 3 ile faizle borç buluyoruz. Son 17 yılda Türkiye 1 trilyon 760 milyar borç yapıyor. Bunun karşılığında 708 milyar lira faiz ödemiş. Neden biz bu hale düştük. Devletin tüm müesseseleri sulh yoluyla satılacakmış. Birde İslami hava vermeye çalışıyorlar. Deniz bitti, devleti değil ülkeyi satıyorsunuz. Varlık Fonu dediğiniz neydi? Aynısıydı. Kimseden para alabildiniz mi? Alamadınız. Çünkü Türkiye’yi iflas noktasına getirdiniz” dedi. 

 

“TÜRKİYE’DE MESELELERİ ÇÖZMEK İÇİN DELİYE İHTİYAÇ VAR”

AK Parti hükümetinin yatırım politikalarını eleştiren SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, toprağa gömülen her paranın israf olduğunu kaydetti. Karamollaoğlu, “ Her şey ranta göre yapıldı. Para hep toprağa gömüldü. Bir tanede şu istihdama vesile olur, ülkeyi güçlendirir diye bir yatırım yapılmadı Türkiye’ye. Lafla peynir gemisi yürümez. Yolsuzluk ve israf aldı başını gidiyor. Herkes yiyor bunlarda yiyor diyorlar. Şu anda toprağa gömülecek her para israftır. İster yüksek bina yap, ister köprü yap, ister İstanbul Kanalı’nı yap ne yaparsan yap bu yatırımlar Türkiye’yi güçlendirmez. Türkiye’yi borca mahkûm eder. Yarın nasip olurda bize iktidar gelirse ilk yapacağımız iş; Türkiye’deki bütün yatırımları durdurmak olacak. Bazıları bu kafaya bak diyor. Biz başkaları kadar normal düşünemiyoruz. Bizim gibi düşünen birkaç deliye ihtiyacımız var. Türkiye’nin bu meseleleri çözebilmek için azıcık deli olmak lazım. İsraf, üretime gitmeyen her yatırımdır. Yol yapılmasın mı? Elbette yapılacak. Köprü, elbette yapılacak. Stadyum, elbette yapılacak. Biz üretime yönelik yatırımlarla büyüyeceğiz o kazandığımız paralarla da o hizmet yatırımlarını yapacağız. Hizmet yatırımını önce yapıp borçlanırsak parayı nereden kazanacağız. İşte kazanamıyoruz da. Para bulamıyoruz. Biz buna atı arabanın önüne bağlamak diyoruz. At arabanın önüne bağlandı” dedi.

 

“ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRI”

Asgari ücret 1600 liranın açlık sınırı olduğunu dile getiren SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, asgari ücretin üzerindeki vergi yükünün kaldırılması gerektiğini belirtti. Karamollaoğlu, “ Ekonomi önce güçlendirilecek, sanayi geliştirilecek, tarım gelişecek, istihdam problemi çözülecek sonra kazandığımız paralarla hizmet yatırımlarını yapacağız. Türkiye’yi zenginleştireceğiz. Asgari ücret 1600 lira. Bu olmaz. 1600 lira açlık sınırı. Bir aileye 1600 lirayla geçin diyoruz. Ev kirası, elektrik, su, çocukların masrafları, giyim-kuşam? Buna karışmam, nereden bulursan bul diyorlar. Böyle bir mantıkla asgari ücret tespit edilemez. Önce asgari ücretin üzerindeki vergi yükü kaldırılacak. Her sene asgari ücret yüzde 7 artırılsın, 10 yıl sonra asgari ücret iki katına çıkar. Cumhurbaşkanı seçimlere gidilirken hep çay-simit hesabı yapardı. 4 kişilik aile sabah-öğle-akşam sadece simit çayla karnını doyurmaya kalksa yetmiyordu. Bugün yine yetmiyor. Kendisine haber vermek lazım.  Sadece asgari ücretliler için değil öğretmen, memur, çiftçi içinde aynısı geçerli. Bunlarında gelirleri yükselmesi lazım. Ama bu topyekun kalkınmayla olur. Siz ücretleri arttırdığınızda bu paralar piyasaya çıkar, talep artar. Talep artarsa esnaf canlanır. Esnaf üreticiden mal ister. Üretici bu talepleri karşılamak için yeni istihdama gider, yatırım yapar. Yeni istihdam yeni talepler doğurur. Türkiye topyekûn kalkınma hamlesinin içerisine girer. Tersi oldu mu bugünkü gibi gider. Hep aşağıya gider. İşsizlik artar, Pazar daralır, bu bizi felakete götürür” dedi.

 

“ÜRÜNÜ DEĞİL ÜRETİMİ UCUZLATACAKSINIZ”

Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta da iflas ettiğini dile getiren Karamollaoğlu, “ Tarım ve hayvancılık ürünleri ithal edeceksiniz. Sonra biz tarım ve hayvancılık ülkesiyiz diyeceksiniz. Türkiye dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydi. Bugün dışarıya muhtaç hale geldik. Hayvancılık aynı. Bu sorunları ortadan kaldırmak çok basit. Çiftçiden mazotu vergiyi yarı yarıya indirdiler, hiç almayın. Avrupa’da çiftçinin mazotu kırmızıdır, vergisi yoktur. Gübresinde de, ilacından da vergi alma. Çiftçinin ürününü ayaklar altına alma. Ofislerde yazardı “Ofis çiftçinin kara gün dostudur” diye şimdi o yazının üstünü çiziyorlar. Çiftçinin ürününü ucuzlatmayacaksınız, devlet aldığı tedbirlerle üretimi ucuzlatacak” dedi.

 

“HAVADA KALACAK İTTİFAK DÜŞÜNMÜYORUZ”

Konferansın ardından Saadet Partili gençlerle buluşan ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Karamollaoğlu "Seçime gitmeden önce, seçim tarihi belli olmadan seçim ittifakı üzerine konuşmayı doğru bulmuyoruz. Biz havada bir ittifak diye bir şey düşünmüyoruz. Seçim ittifakı, ilkeler ve prensipler üzerine anlaşmayla olur. Şu anda öyle bir durum ortada gözükmüyor. Biz şartlarımızı ne düşündüğümüzü ülkemiz için söyledik. Onlar yerine getirildiği takdirde oturulur konuşulur" dedi.

 

“KENDİ BİLDİKLERİNDEN ŞAŞMIYORLAR”

Karamollaoğlu, seçim ve sandık güvenliği konusundaki soruyu ise, "Elbette orada da endişeler doğdu şimdi. O konuda da bizim de endişelerimiz var. Hükümete de bu endişeler iletiliyor. Ama onlar şimdiye kadar gördüğümüz kadarıyla kendi bildiklerinden şaşmıyorlar. Şaşmasa da yapacak bir şey yok şu anda” şeklinde yanıtladı.