Tüketiciyi Koruma Derneği Balıkesir Şubesi Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi öğrencilerine yönelik ‘Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalı’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Okul konferans salonunda düzenlenen etkinlikte TÜKODER üyeleri Tüketici Hakları konusunda öğrencilere bilgiler verdi.

TÜKODER Şube Başkanı Kemal Büyükışık ve Tüketici Hakları Savunucusu Murat Karacan tarafından gerçekleştirilen bilgilendirmede öğrencilerin hayatlarında karşılaşacakları tüketici sorunlarıyla nasıl başa çıkacakları anlatıldı.

Tüketici Hakları Savunucusu Murat Karacan yaptığı konumda tüketicilerin sahip oldukları hak ve sorumlulukları bilmeleri gerektiğini vurguladı. Karacan ayrıca bilinçli alışveriş yapmanın yolları, Evrensel Tüketici Hakları, Türkiye’deki Tüketici Hakları ve Tüketicinin Korunması konularında bilgiler verdi.

GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE ÇALIŞAN BİR DERNEĞİZ

Seminerin ilk bölümünde TÜKODER Balıkesir Şube Başkanı Kemal Büyükışık dernek hakkında bilgiler verdi. Büyükışık şunları söyledi:

“Biz size bugün Tüketici haklarıyla ilgili bir sunum yapacağız. Bize 40 dakikanızı ayırırsanız hayatınız boyunca her zaman yardımı olacak bilgileri aktaracağız. Biz Tüketici haklarını savunan bir sivil toplum kuruluşuyuz ve gönüllüyüz. Tüketici hakları 1962 yılında ABD’de Kennedy tarafından konseye sunulan bir bildirgeyle gündeme gelmiş, daha sonra 1975 yılında Evrensel Tüketici Hakları Beyannamesi olarak yayınlanmıştır. Türkiye ise 1982 Anayasasında ilgili maddelerle 4066 Sayılı Yasayla Türetici haklarını koruma altına almıştır. Tüketiciyi Koruma Derneği 27 yıllık bir kuruluştur. 1990 yılında kurulmuş genel merkezi İstanbul olan, 51 şubesi olan ve gönüllülük esasına göre çalışan hak temelli bir dernektir.”

BİLİNÇLİ TÜKETİM NASIL OLMALI?

Tüketici Hakları Savunucusu Murat Karacan ise Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi öğrencilerine yönelik ‘Bilinçli Tüketici Olmak’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Karacan sunumunda şunları söyledi:

“Biz Tüketiciyi Koruma Derneği Balıkesir Şubesi olarak şehrimizde; özellikle Altıeylül ilçesindeki okullara bilinçli tüketici, bilinçli tüketim nasıl olmalı konularını anlatmak adına gidiyoruz. Bilinçli tüketici yaratmak, aynı zamanda da tüketici bilinci yaratmak adına buradayız. Tüketiciyi Koruma Derneği Türkiye’de hak temelli çalışma başlatan bir dernektir. Bunu neden söylüyorum, çünkü hak temelli çalışmalar günümüzde çok büyük önem kazandı. Bu hak temelli çalışmalar üzerinden bir çok dernek kurulmaya başlandı. Engelli Hakları Derneği, Görme Hakları Derneği gibi örnekler verebiliriz. Bu hak temelli çalışmalar Türkiye’de anayasa tarafından günden güne yapılan çalışmalarla güven altına alınmaya çalışılıyor.

TÜKETİCİYSENİZ SORUN YAŞAMAMANIZ MÜMKÜN DEĞİL

Salondaki herkes, bizler de dahil olmak üzere hepimiz bir yerlere gidip cebimizdeki paraya göre bir şeyler satın alıyoruz. Bunları alırken bizler tüketici olmuş oluyoruz. Bunun için de sıkıntı yaşamamamız imkansız. Çünkü bir ayakkabı alıyoruz ve işe yarayacağını düşünüyoruz. Ama kullanmaya başladıktan üç gün sonra ayakkabının yandan patladığını görüyoruz. Ayakkabıda sorun olunca verilen süre içinde bunu değiştirmek için nereye gidiyoruz, nereden yardım alıyoruz? Tüketiciyi Koruma Derneğinden. Çünkü hepiniz tüketicisiniz ve hepinizin hakları var. Bir ürün, mal ve hizmet aldığınızda, sıkıntı duyduğunuzda çözüm bulmak adına geleceğiniz adres TÜKODER’dir.

TÜKODER KİMDİR?

Bizler tüketiciyiz, haklarımızın olduğunu bildikten sonra bu haklar üzerinden sıkıntımız olduğunda TÜKODER’e gideceksek, TÜKODER’in tanımı nedir? TÜKODER kimdir diye soru sorulduğunda bizim verdiğimiz cevap şudur: Hepimiz tüketiciyiz ve bu dernek hepimizin. 18 yaşını geçtikten sonra üye olabilirsiniz, ama 18 yaşına gelene kadar TÜKODER’e gelip gönüllü çalışmalar yapabilirsiniz. Türkiye genelindeki 51 şubemizde çocuklar da tüketici olduğu için gelip tüketici hakları üzerinden gönüllü çalışmalar yapıyorlar. Siz de gelip gönüllü çalışmalar yapmak isterseniz bizler sizlerle işbirliği yapmaya, sizlerin sorunları üzerinden çözümler üretmeye, bu çözümleri Balıkesir gündeminde paylaşmaya, kamuoyuna sunmaya hazırız. O yüzden bu dernek hepimizin.

TÜKODER, tüketici haklarının korunması, geliştirilmesi ve tüketicilerin kendilerini koruyabilmeleri için gerekli bilinç ve örgütlülük düzeyine ulaşabilmeleri adına kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. Bizler hak temelli kurulmuş ilk örgütüz, hak temelli kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşu olduk. TÜKODER denince aklınıza gelmesi gereken en önemli şeyler bunlar.

TÜKETİCİ HAKLARINI BİLİYOR MU?

Hepimiz tüketiciyiz demiştik. Bin anda tüketici kimdir sorusu akıllara geliyor. Tüketici kimdir sorusuna herkes kendi üzerinden bir cevap verebilir. Ama biz bir tanımlama yapmadan geçmek istemedik. Çünkü üzerinde konuşulması gereken bir iki küçük nokta var. Tüketici kimdir dediğimiz zaman aklımıza gelen tanımlama şu: Tüketici, bir mal ve hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçla edinen, ticari ve mesleki amaçlarla edinmek denince aklınıza ne geliyor? Özel olarak alırken senin ihtiyacını karşılayacak eşyalar akla geliyor. Ne yapıyorsunuz? İhtiyacınızı karşılayacak şekilde bir düşünce sistemiyle mal, hizmet ve ürün alıyorsunuz. Yani israf etmiyoruz. Bu amaçlarla malı, ürünü ya da hizmeti alıyoruz, bunları kullanan veya yararlanan gerçek ya da tüzel kişidir.”