Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Balıkesir Şubesi’nin 11’inci Olağan Genel Kurulu dün Otel Basri’de yapıldı. İki liste ile yapılan seçimlerde Necdet Özbay bir dönem daha sendikanın şube başkanlığına getirildi.

 

TES-İş Sendikası 11’inci Olağan Genel Kurulu’nda Necdet Özbay ve İsmail Ulutaş’ın listeleri yarıştı. Genel Kurulda yapılan seçimlerde Necdet Özbay 136 delegenin 105’inin oyunu alarak bir dönem daha TES-İŞ Balıkesir Şube başkanı oldu.

 

TES-İŞ Balıkesir Şubesi’nin Olağan Genel Kurulu’na Genel Başkan Mustafa Şahin, Genel Başkan Yardımcıları Feridun Yükselir ve Ersin Akma, CHP Milletvekili Ahmet Akın, Türk-İş İl temsilcisi Nedim Veske, Türk-İş’e bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri, CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Ak Parti İl Başkan Vekili Türkan Buğra, MHP İl Başkanı Suat Par ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

TES-İŞ Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Necdet Özbay’ın açılış konuşmasıyla başlayan genel kurulda daha sonra Divan Başkanlığı seçimi gerçekleştirildi. Genel Başkan Mustafa Şahin’in divan başkanlığı yaptığı genel kurulda, faaliyet, denetim kurulu raporları okunarak ayrı ayrı ibra edildi. Genel kurul gündemi tamamlandıktan sonra yapılan seçimlerde Necdet Özbay 105 oy alırken, rakibi İsmail Ulutaş da 30 oy aldı.

TAŞERONLARA KADRO İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ

TES-İŞ Şube Başkanı Necdet Özbay genel kurulun açılışında yaptığı konuşmada 4 yıllık çalışma dönemlerinde kendilerine destek ve yardımcı olan herkese teşekkür etti. Özbay dünyadaki ve Türkiye’deki ekonomik gelişmeler hakkında görüşlerini açıkladıktan sonra çalışma yaşamındaki zorluklara değindi. Özbay şunları söyledi:

“Taşeron sisteminin kadrolu işçilere dönüştürülmesinde başta TÜRK-İŞ, hükümet yetkilileri ve TES-İŞ Genel Merkezimize sonsuz teşekkür ediyoruz. Başta şubemize bağlı olan EÜAŞ 18 Mart Termik Santralı İşletme Müdürlüğü bünyesinde çalışanlar olmak üzere, tüm KİT çalışanlarımızın da bir an önce kadroya geçirilmelerini bekliyoruz.”

1000’E YAKIN ÜYE KAZANDIRDIK

Dünyada ve Türkiye’de sendikaların nicelik ve nitelik olarak giderek zayıfladığına dikkat çeken TES-İŞ Şube Başkanı Necdet Özbay şunları ifade etti:

“Ülkemizde sendikalı işçi oranı yüzde 8’in bile altına düşmüşken, kendi iş kolumuzda TES-İŞ yüzde 25, Balıkesir Şubesi ise yüzde 34 ile Türkiye standartlarının çok üzerindedir. Geçen 4 yıl içinde gücümüzün yettiği kadar üyelerimizin ekonomik ve sosyal çıkarlarını korumak, kollamak ve geliştirmek için çalıştık. Uludağ Elektrik Dağıtım’da 600’den fazla arkadaşımızı üye yaptık. DSİ 25’inci Bölge Müdürlüğü’nde 100, EÜAŞ 18 Mart Çan Termik Santralımızda 147 arkadaşımızı da aramızda görmekten mutluyuz. Bu 4 yıllık zaman dilimi içinde şubemize 1000’e yakın üye kazandırmak bizi tatmin etmeyecek. Biga ve Bandırma’da iş kolumuza ait çok sayıda santral var. İnşallah bu sayıyı 4-5 binlere çıkaracağız.”

 

EMEKTARLARA PLAKET

Genel kurulda ayrıca geçtiğimiz yönetimde yer alan, yeni dönemde yönetimde yer almayacak Şube Sekreteri Bekir Aydın ile Şube Eğitim Sekreteri Nazmi Tekin’e plaket ve çiçek takdim edildi.

YENİ YÖNETİM

TES-İŞ Sendikası Balıkesir Şubesi’nin Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimler sonucunda yeni yönetim şu isimlerden oluştu:

“Şube Başkanı Necdet Özbay, Şube Sekreteri Davut Talaş, Şube Mali Sekreteri Osman Nuri Kırmızı, Şube Teşkilat Sekreteri Sertip Kartal, Şube Eğitim Sekreteri Cihan Fuçucuoğlu.

Denetim Kurulu: Yaşar Şar, İlker Dönmez, Bahattin Yörükçü.

Disiplin Kurulu: Yusuf Kaygısız, Yalçın Adatepe, Özmen Karadağ.

Üst Kurul Delegeleri:  Necdet Özbay, Davut Talaş, Olgun Alan, Erdoğan Gülmez, Semih Korkmaz, Feyzi Aktan, Özcan Tunç.”