CHP’nin 9 kişilik milletvekili listesini diğer partilerle de karşılaştıran CHP İl Başkanı Serkan Sarı, halkta karşılığı olan tek listenin kendi partilerinde olduğunu söyledi. Sarı, milletvekili listesinin Balıkesir’deki tüm bölgeleri gözeterek hazırlanmış en iyi liste olarak lanse etti.

BALIKESİR’DEKİ TÜM LİSTELER GÖZETİLMİŞ

CHP İl Başkanı Serkan Sarı yaptığı toplantıda şunları söyledi:

“Önümüzdeki dönemde yoğun bir seçim maratonu var. 24 Haziran’a kadar sürecek olan bu maratonda bizler, oluşturmuş olduğumuz milletvekili listeleriyle beraber bu seçimi 24 Haziran günü noktalanacağı arzusu ve isteğiyle yola çıktık. İkinci tura bırakmadan Cumhurbaşkanı Adayımız Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı yapacak kadrolarla, Balıkesir’deki dengeli bir listeyle partililerimizin ve Balıkesir halkının karşısına çıkıyoruz.

İŞTE DOKUZ KİŞİLİK ADAY LİSTEMİZ

Bu anlamda listemizde; birinci sırada Ahmet Akın, ikinci sırada Fikret Şahin, üçüncü sırada Ensar Aytekin, dördüncü sırada İrfan Barış, beşinci sırada Seval Bozkurt, altıncı sırada Ender Biçki, yedinci sırada Neşe Zengin, sekizinci sırada Berrin Gençoğlu ve dokuzuncu sırada Oğulcan Koçak olmak üzere 9 kişilik listemiz halkımızın huzurunda.

BEKLENTİLERİMİZ LİSTEYE YANSIDI

Bu liste belirlenirken; genel merkezimizin merkez yoklaması yöntemi kullanarak belirlediği bu listede bölge dağılımları önemli yer tutuyor. İlimizin üç ana bölgesinden oluşan Güney Marmara, merkez ve Körfez olmak üzere bu üç bölgenin temsiliyeti listede öncelikli olarak belirlendi. Bu öncelikler doğrultusunda kadının listedeki temsiliyeti, gençlerimizin listedeki temsiliyeti doğrultusunda bir sonuç ve karar çıktı. Bizlerin de genel merkezimizden beklentisi; dengeli bir dağılımın olması, şehrin her bir köşesinden temsilcilerin listede yer alabilmesi, kadınların ve gençlerimizin temsiliyetinin sağlanabilmesi yönündeki beklentilerimiz ve taleplerimiz tam anlamıyla listeye yansımıştır.

HEDEFİMİZ DOKUZ KİŞİYİ DE MECLİSE TAŞIYABİLMEK

Bu liste sıralamaları; birinci sırada Güney Marmara, ikinci sırada merkez, üçüncü sırada Körfez, dördüncü sıra merkez, körfez, merkez, körfez, merkez ve Güney Marmara olarak şehrimizin her bir köşesinin temsiliyeti sağlanmıştır. Bugün bizlerin arzu ve isteğimiz bu dokuz kişilik listedeki isimleri meclise taşıyabilmek. Bu arzu, istek ve hedefle yola çıktık. Önümüzdeki bir aylık süre içerisinde yoğun ve etkin bir çalışma yapacağız. Çünkü listemizdeki arkadaşlarımızın bilgisine, birikimine, donanımına ve halktaki karşılığına, kendi temsil ettikleri bölgelerdeki karşılıklarına inanıyoruz ve güveniyoruz. Bunu başarabileceklerine ve örgütlerimizin, partililerimizin desteğiyle, Aslolan halkımızın desteğiyle Cumhuriyet Halk Partisi’ni yerelde birinci yapmayı hedefledik. Bu anlamda da dokuz kişilik listenin hepsini hedefliyoruz. Ama eminiz ki şu anda Cumhuriyet Halk Partisi açıklanan bu listeyle birinci parti olmaya taliptir. Artık Türkiye’deki siyasi dengeler değiştiği gibi Balıkesir’in de siyasi dengeleri değişmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi halkın sorunlarına, toplumun sıkıntılarına, kaygılarına çözüm olmak üzere kadrolarıyla tam tekmil hazırdır.

ARALIKSIZ ÇALIŞIYORUZ

Diğer partilerin hazırladığı listeleri de şöyle bir incelediğimizde görüyoruz ki Cumhuriyet Halk Partisi halkta karşılık yaratma, toplumsal desteği alabilme adına en etkin, en donanımlı, en birikimli adaylardan oluşan bir listeyle halkımızın karşısına çıktı. Çarşamba günü öğleden sonra adaylarımızın tanıtımını yapacağız. Hedefimiz net: Balıkesir’in gururu, onuru, eniştemiz Muharrem İnce’yi cumhurbaşkanı yapmak üzere bu mücadelede partililerimizin desteği, onayı ve heyecanıyla, coşkusuyla şehrimizin dört bir köşesinde mücadele ederek varlığımızı göstereceğiz. Bilindiği gibi seçim startı verildiği günden beri partililerimiz sahanın içerisinde, her bir alanda çalışmalarına devam ediyorlardı. İlçe örgütlerimiz, partililerimiz sahadaki çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyordu. Şimdi bu coşkumuz, heyecanımız bir kat daha arttı ve artık iktidara kavuşma, halkın iktidarını kurma zamanıdır.

GEÇEN SEÇİMDEKİ ÖNSEÇİM SONUÇLARI ETKİLİ OLDU

Bu listeler belirlenirken önemli referanslardan biri de bir önceki seçimlerde alınmış ön seçim sonuçlarıydı. Bir önceki seçimlerde partililerimiz tarafından takdir edilen adaylarımız öncelikli olarak bu listede yukarılarda yer aldı. Listeye yeni giren adaylarımız da çalışmalarıyla, birikimleriyle, eminim ki meclise taşıyabileceğiz hepsini. Ama bizim hepimizin ortak bir kaygısı var; bugün için beş konu başlığında toplayacağımız bu kaygıları halkımıza giderek birlik içerisinde anlatacağız. Bunlardan birincisi toplumumuzun ekonomik kaygıları, iki eğitim sistemindeki yozlaşma ve yıkım, üç toplumsal barışımız, dört dış politikamız, beş demokrasi. Bu temel beş konuyu çözmek üzere bütün milletvekili aday arkadaşlarımız ve partililerimizle mücadelemizi sonuna kadar taşıyacağız. Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Muharrem İnce’nin dediği gibi büyüyeceğiz, bölüşeceğiz ve barışacağız.”