ZİRAAT Odası, uzun yıllar faaliyetini sürdürdüğü tarihi yapıyı yem ve gübre deposu gibi kullandı. O dönemde oldukça yıprandığı bilinen taş binanın Balıkesir’in kültürel ve sanatsal gereksinimlerine yanıt verecek bir mekana dönüştürülmesi talep edilmişti. Tarihi yapı, Edip Uğur’un kesin kararıyla Kıbrıs’ta faaliyet gösteren Akpınar Vakfı’na verilmiş, GAÜ’nün irtibat ofisi yapılmıştı. Ancak tahsisten Üniversite’nin bir faaliyeti olmadı.

 

ODA Başkanı Sami Sözat’ın, Uğur döneminde elinden alınan binanın yeniden tahsisi için Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’ndan söz aldığı bir süre önce bazı gazetelerde de yer bulmuştu. Konu, Büyükşehir Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelecek rapor doğrultusunda Meclis’in onayına sunulacak. Büyükşehir Meclisi’nin karar verirken Balıkesir’in kültürel ve sanatsal alandaki gereksinimlerini dikkate alması bekleniyor. Yoksa taş binaya yazık olacak.

BALIKESİR’in ayakta kalabilmiş az sayıdaki tarihi değerlenderinden biri olan Akıncılar Mahallesi’ndeki eski imarethane binası (taş bina) yine gündemde.

Yıldırım Camii’ne bağlı imarethane olarak inşa edilen tarihi yapı, uzun yıllar Balıkesir Ziraat Odası tarafından kullanıldı. BZO’nun idare merkezi olarak değerlendirilen binada yine uzun yıllar yem ve gübre satışı da yapıldı. Ziraat Odası döneminde hayli yıprandığı bilinen taş bina, Edip Uğur’un Büyükşehir Başkanlığı döneminde Oda’dan alınmış ve boşaltılmıştı.

Ziraat Odası’nın apar topar çıkarılması, Oda Başkanı Sami Sözat’ın tepkisine neden olmuş, Sözat dönemin Belediye Başkanı Edip Uğur’la kamuoyu önünde tartışmaya da girmişti. Konu o dönemde basında da geniş yer bulmuş, yapının Balıkesir’in kültürel ve sanatsal ihtiyaçları için değerlendirilmesi gerektiği ısrarla vurgulanmıştı.

 

EDİP UĞUR TAŞ BİNAYI KIBRISLI AKPINAR’A VERDİ

Büyükşehir eski Belediye Başkanı Edip Uğur, Ziraat Odası’nın tahliyesinin ardından taş binayı Kıbrıs’taki Girne Amerikan Üniversitesi’nin bağlı bulunduğu Akpınar Eğitim Vakfı’na tahsis etmişti. Bu amaçla Büyükşehir ve Vakıf arasında protokol imzalanmış, taş binanın GAÜ’nün irtibat bürosu olarak kullanılmasına karar verilmişti. Uğur, yapının kültür evi, sergi salonu ve benzeri amaçlar için tahsis edilmesi çağrılarına o dönemde kulak tıkamıştı.

 

ZİRAAT ODASI BİNADAN VAZGEÇMEDİ

Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, elinden alınan taş binanın yeniden Oda’ya tahsisi için girişimlerde bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nu ikna ettiği belirtilen Sözat, binanın Oda’ya tahsisi konusunda söz aldı. Karesi ilçesi, Akıncılar Mahallesi 7702 ada 1 parseldeki taş binanın Ziraat Odası’na tahsisi konusu Büyükşehir Belediye Meclisi’nde. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda olan konu, Meclis’in dünkü oturumunda gündeme gelmedi. Kararın, bir sonraki oturumda Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporu doğrultusunda verileceği tahmin ediliyor. Ancak Belediye Kanunu’nun 75. Maddesi uyarınca yapının Ziraat Odası’na tahsisiyle ilgili yasal sorunlar çıkabileceğine de dikkat çekiliyor.

 

KÜLTÜREL AMAÇLI KULLANILMALI

Binanın Balıkesir’in kültürel ve sanatsal etkinliklerine mekan olabilecek şekilde tahsis edilmesinin daha doğru olacağı belirtiliyor. Ziraat Odası’na tahsisi halinde tarihi yapının yeniden gübre ve yem deposuna dönüşeceği de bir gerçek.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, yapının kültürel hizmetler için kullanılması yönünde karar vereceği sanılıyor.