Soylu, Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa ve Esenler AK Parti ilçe başkanlıklarına seçimde elde edilen sonuç dolayısıyla teşekkür ziyaretinde bulundu. Bakan Soylu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeniden AK Parti'ye liderlik ve yönetim hakkı verdiğini, bunun kendileri açısında son derece önemli olduğunu söyledi. Çok yoğun ve çok önemli bir seçimi başarılı şekilde geçirdiklerini aktaran Soylu, şöyle devam etti:

"Bize yeniden sorumluluk yükleyen milletimize teşekkür ediyoruz. Bu seçim bir demokrasi bereketi olmuştur. Çünkü Türkiye'de katılımın en yüksek olduğu seçimlerden birisi olmuştur. Demokrasiye bahane olacaklara verilen en güzel cevap oldu. Bu seçimde altı çizilecek hususlardan biri de seçmenin, TBMM'deki temsili yüzde 98'e ulaşmış olmasıdır. Bu güçlü demokrasi, milletin temsiliyle vücut bulmuştur. Cumhur İttifakı başarılı bir seçim kampanyası yürütmüş ve iyi netice elde etmiştir."

 

'AK Parti, bu seçimi büyük bir zaferle sonuçlandırmıştır'

İçişleri Bakanı Soylu, karşılarındaki büyük kampanyaya rağmen AK Parti'nin büyük bir zafer elde ettiğinin altını çizerek, şunları söyledi: "AK Parti, bu seçimi büyük bir zaferle sonuçlandırmıştır. Milletimizin sorunlarını çözmeye yönelik adımları, elde ettiğimiz bu güçle çok daha rahat çözecek takattayız. Tazelendik, yeniden bir güç bulduk ve bu güçle her an milletimizle beraber olarak temel sorunları çözme konusunda adımları atmalıyız. İnanıyorum ki, 2019 Mart ayında bu teşkilat büyük bir zafer elde edecek. Çok zorlu bir seçime gideceğiz. Bu zorlu seçimleri başarıyla atlatan AK Parti teşkilatı, yeni zaferlere imza atacaktır. Milletimiz tarafından bir sorumluluk yeniden AK Parti'ye verilmiştir. Biz bu sorumluluğun farkındayız. Bunu hep birlikte gerçekleştireceğiz."

 

CHP seçmenine suçlama

Sahadan hiç ayrılmadan yerel seçimlere hazırlanacaklarını anlatan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Karşımızda siyaset yapanların ortaya koyduğu örnek apaçık ortadadır. HDP'nin Türkiye'de aldığı oy, yüzde 8,5'tir. Yani baraj altı kalmıştır. HDP'yi baraj üstüne çıkaran CHP seçmenidir. Bu onların sorumluluğudur. Bundan sonra terör örgütünün şımarıklığı da onların sorumluluğudur. Bunu da açık, altını çizerek söylüyorum. Bu sorumluluk tarihe yazılmış, not düşülmüştür. Milletimiz de bunu çok net olarak görmüştür. Demirtaş'ın 8,5, HDP'nin oyu ise baraj üstüne çıkarak 11,5 civarında olmuştur. Bu açıdan şunu ifade etmek istiyorum. Önümüzdeki seçimlerde de bu tip oyunları, aklımıza gelmeyen ve yakıştıramadığımız ittifakları çok net göreceğiz. Onun için çok diri, güçlü durmak lazım. Birlik ve beraberlik içinde olmak lazım. Yarına dair adımlarımızı da çok güçlü şekilde atmamız gerekiyor."

'Sandıkta beraberlerse cenazede de olacaklar'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Esenler AK Parti İlçe Başkanlığı ziyareti sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. Soylu, CHP İl Başkanlarının şehit cenazelerinde protokole alınmamasıyla ilgili "Valilere müsteşarım üzerinden talimat gönderdim; 'CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin' diye. Bu kadar basit. Onların gideceği bir adres var. O adresi de göstereceğiz. PKK mensuplarının cenazeleri var. Biz onları çok kısıtlı kaldırtıyoruz. Onlara bir kişilik kontenjan ayıracağız. Sandıkta beraberlerse cenazede de olacaklar" şeklinde konuştu.

'HDP, PKK üzerinden milletten intikam almaktadır'

Soylu, Doğubeyazıt'ta Mevlit Bengi'nin öldürülmesinden sonra HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ı arayıp partisini sorumlu tuttuğu iddiasıyla ilgili konuştu. Soylu katledilen Bengi'nin 10 çocuğu olduğunu hatırlatarak, "Kendi çocuğu kızamık olunca, hasta olunca hastane hastaneye koşarlar. En lüks hastanelere giderler. Orada Doğu ve Güneydoğu'da HDP, PKK üzerinden milletten intikam almaktadır. Bu kadar açık ve net. Evet aradım. Söylediklerinde eksik yoktur fazla vardır. Arkadaşlarım o bölgede sokağa çıkma yasağı ilan ettiler. Gerekli soruşturmalar sürüyor. Çok ciddi gözaltılar var. Bu arkadaşımızın katilini bulacağız" diye yanıtladı.