SINDIRGI Meydanı’nda 2015 yılında peyzaj çalışmaları nedeniyle yerinden kaldırılan Atatürk heykeli tartışma konusu oldu. Meydan yeniden düzenlenirken Belediye deposuna kaldırılan Atatürk heykelinin yerine, Atatürk, Gördesli Makbule Hanım ve İbrahim Ethem Akıncı’nın yer aldığı yeni bir rölyef yaptırılmıştı. Belediye’nin yeni binasının ön yüzünde de büyükçe bir Atatürk silüeti yer alıyor.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, 2.5 yıldır depoda duran heykelin sosyal medyada yer alan fotoğraflarından yola çıkarak yaptığı açıklamada, “Atatürk ve cumhuriyet düşmanları Atamızın heykelini hedef aldılar, Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyorum” dedi.

 

BU MİLLETİN KALBİNDEN

ATATÜRK’Ü SİLEMEZSİNİZ

Akın şu açıklamayı yaptı:

''Bu ülkenin kurucusu ve kurtarıcısına saygı göstermek zorundasınız. Ulu Önder Atatürk bu ülkenin ortak değeridir; heykelini depoya kaldırarak, üzerine tuğlalar yığarak sadece Atamıza değil, bütün bir ulusa, bu topraklar için can vermiş şehitlere saygısızlık yaptınız. Atatürk ve cumhuriyet düşmanları Ata'mızın heykelini hedef almış durumdalar. Cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyorum. Sorumluluğu olan herkes bedelini ödesin, peşini bırakmayacağız. Tarih hocaları Atatürk’e hakaret eden, ‘keşke Yunan kazansaydı’ diyen Fesli Kadir olanlar Atatürk’ün büyüklüğünü anlayamaz. Birini değil binini de kaldırsanız bu milletin kalbinden Atatürk'ü çıkaramazsınız. Bu rezillikte sorumluluğu olan herkes istifa etmelidir.”

 

SINDIRGI BELEDİYE BAŞKANI

EKREM YAVAŞ’TAN AÇIKLAMA

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ise heykelle ilgili tepkilere şöyle karşılık verdi:

Cumhuriyet Meydanı’nın bitmesi ile Büyükşehir Belediyesi tarafından Heykeltıraş Prof Dr Ferit Özşen'e yaptırılan Ulu önder Atatürk'ün heykeli ile birlikte ilçemizin Kuvayi Milliye önderlerinden İbrahim Ethem Akıncı ve Mücahit Makbule Efe'nin heykellerinin yer aldığı bir anıt heykel meydanda Belediye binası önünde yer almıştır. Ayrıca Belediye binası ön cephesine de Atatürk silueti monte edilerek meydandan harika bir görünüm oluşturulmuştur. Meydan düzenlemesi çalışmaları kapsamında sökülen Atatürk heykeli de Kademe binamız deposunda itinalı bir şekilde muhafaza edilmektedir.”