Kitap Fuarı Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında Sındırgı’da robot atölyesi, akıllı ev sistemleri ve el sanatları gibi değişik konularda 54 atölye açılacak. Fuar kapsamında ilçeye gelecek 29 yazar okullarda öğrencilerle buluşarak 100 ayrı imza etkinliği düzenleyecek.

 İkinci Sındırgı Kitap fuarı kapsamında yapılacak etkinlikler hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, hizmetlerinin yol, su ve kanalizasyon yapımından sınırlı olmadığını belirterek kültürel ve sanatsal etkinliklerle de hizmet verdiklerini söyledi.

 

TÜRK SOKAĞI İLE ALTIN KARINCA ÖDÜLÜ ALDIK

Sındırgı’nın kendi kabuğunu kırdığını ifade eden Başkan Yavaş, basınla buluşmasında şunları dile getirdi:

“Belediyecilik sadece yol, su veya altyapı çalışmaları değil, asıl zaten 15 Temmuz gibi bir olayı yaşadıktan sonra insanların kültürel olarak zenginleşmesi, bilgi seviyelerinin yükseltilmesi ve hayata bakışının değiştirilmesi ana etkendir diye düşünüyorum. Çünkü en değerli varlığımız geleceğimizin teminatı çocuklarımız, insanlarımız. Onların seviyesine bir şey katabilmek, kültürel algısını büyütebilmek inanın bizim en çok hoşumuza giden hadise. Yoksa her şey insan için, insan odaklı. Şehrimde 35 bin kişi yaşıyor. Şehrimin hakikaten güzel değerleri var. Bu şehir terk edilmez, bu şehre katkı verelim diye düşündük. Son yıllarda meyvelerini almaya başladık ve geriye dönüş başladı. Sındırgı şu an termal bölge haline geldi. Bu işlerde sadece para yeterli değil. Toplumun da topa girmesi gerekiyor ve bu sayısı artırmak gerekiyor. Altınova’dan sonra nüfusuna bakıldığında Balıkesir’in en çok imarının verildiği ikinci yer Sındırgı. Dün terk edilen bir noktada bir şeyler değişmeye başladı. Sındırgı’da Türk Sokağı oluşturarak Altın Karınca ödülünü aldık.”

YAZARLAR ÖĞRENCİLERLE BULUŞACAK

Balıkesir’de kitap fuarının ilk defa bu yıl düzenlendiğini, Sındırgı’da ise bu yıl ikinci kez düzenleneceğini söyleyen Ekrem Yavaş,  şunları ifade etti:

“Balıkesir’de kitap fuarı bu yıl düzenlendi. Ama Sındırgı’da geçen yıl düzenlendi. İlin dahi öncesinde yaptığımız bir projeydi bu. Ve çok şükür ben kendim çok mutlu oldum geçen sene. Geçen sene düzenlenen fuarda 28 tane yazarımız öğrencilerle buluştu. Ve Sındırgı’daki 4 bin öğrenci kitabını gördüğü yazarla buluştu. 1 hafta boyunca Sındırgı’da kültürel bir hareketlilik oluştu. Bu sene de 29 yazarımız öğrencilerimiz ve vatandaşlarımızla buluşacak. 35 bin kişiyi bu işe katabilmeyi amaçlıyoruz.”

YILDA İKİ KEZ YAĞLI GÜREŞ DÜZENLİYORUZ

Sındırgı’nın 1 yıl içerisinde 2 tane güreş organizasyonu düzenleyen iki ilçeden biri olduğunu söyleyen Yavaş, “Yarın inşallah Yüreğil Mahallemizde Cuma namazından sonra 14.00’da Şerif Pehlivan namına bir güreş organizasyonu var. Bu güreşlere başpehlivan olarak 18 tane pehlivan katılacak. Toplam 200’ün üzerinde güreşçi katılım gösterecek. Sındırgı bu tür işlerle ön plana çıkmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

SINDIRGI’YE SALAMI BİLE ZORLA GETİRİRİZ

Sındırgı için çalışan belediye personeline teşekkür eden Başkan Yavaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün Sındırgı’da sadece 2 bin kişi iş yapabilmek için çalışıyor. Bu şehre ciddi bir dinamik katıyor. Ben iddia ediyorum Balıkesir’in en iyi çalışan belediyesiyiz. Sındırgı’ya hiçbir hizmet kendiliğinden gelmez. Sındırgı’ya yapılan çalışma mutlaka bir emek ürünüdür. Çünkü Körfez değiliz ki tatile gelen Bakanımız olsun, Erdek değiliz ki turizm olarak Türkiye’nin ilk bölgesi olalım, Başbakan veya Cumhurbaşkanı geçerken bir kere selam versin. Sındırgı’ya selamını ancak zorla getiririz biz. Zorla getirdiğimiz bir yerde bu hizmetleri üretmek kolay bir hadise değil”.

SEÇİM KAYBETMEYİ YEĞLERİM

Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ)’nin kente 25 milyon liralık yatırım yaptığını hatırlatan Yavaş, “50 yıllık asbestli borular değişti. Şehir bir tarih canlandırıyor. Bunu yaparken tozu, toprağı, çamuru olacaktır. Hiç kimse bunu istemez. Millet laf etse de biz bu boruğu değiştireceğiz. Bu kadar hizmet ederken mutlaka birilerinin tarlasına dokunuyorsunuz. Sındırgı bugün normale dondu. Şehirde şu an bir değişim var ve görülen her şey bizim eserimiz. Asbestli borudan, kanserojen içeren borudan su içtirmektense seçim kaybetmeyi yeğlerim. Sıkıntı yok. Seçimle doğmadık. Bu şehre güzellik katmak hepimizin ana işidir” dedi.

“FATİH SULTAN MEHMET NEYSE ATATÜRK DE AYNI ŞEY

Sındırgı Belediye Başkanı olarak birçok yersiz eleştiri ve saldırılara da maruz kaldığını söyleyen Başkan Yavaş, meyve veren ağacın taşlandığını belirtti. Yavaş, ilçedeki Atatürk heykeli krizine de değinerek şunları kaydetti:

 “Bu kadar iş yapınca bu kadar da düşmanınız oluyor. Kendi siyasi geleceklerini tehlikede görenler bel altından vurmaya çalışıyorlar. Parayla bir şeyler yaptırmaya çalışıyorlar. Ama çok şükürler olsun biz daha savcı, hakim yüzü görmedik. Atatürk Heykeli olarak bu kutsal değer hepimizin. Ne CHP’nindir ene başka bir şeyin. Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman neyse Mustafa Kemal Atatürk de aynı şey. Tarihi yargılamak bizim işimiz değil zaten. Meydandaki Atatürk Heykeli eskiyen bir heykeldi. Meydan düzenlemesi zamanında onu yerinden aldık ve şu an oraya Atatürk’le ilgili bir siluet koyduk, bir de Makbule Efe ile İbrahim Ethem Akıncı’nın ortasına mermerden Atatürk Heykeli koyduk. Ama bazıları beğenmedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımıza ilettik. Sağ olsun bize hediye olarak at üstünde bir Atatürk Heykeli yapılıyor. Geçen mecliste de söyledim CHP’lilere yönelik ‘At heykeli geldiğinde TIR’ın üzerinde gelecek. Şehri birlikte dolaşacağız. Var mısınız?’ dedim, varız dediler.”