TÜM EĞİTİM BİR-SEN Balıkesir Şubesi, Balıkesir Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir'i terletmeye devam ediyor. Rektör Özdemir'in her basın açıklaması sonrasında suç duyurusunda bulunduğu ve idari soruşturma başlattığı sendika temsilciliği ise geri adım atmıyor.

Tüm Eğitim Bir-Sen İl temsilcisi Mesut Balyemez, Özdemir'in Üniversite içinde FETÖ ile mücadele etmediği iddiasını, yeni bir açıklamayla daha sürdürdü. Üniversite'nin kötü yönetildiğini, FETÖ mücadelesinin göstermelik yapıldığını, Üniversite'ye çivi bile çakılmadığını iddia eden Sendika Temsilcisi Balyemez, Kerim Özdemir'in 15 Temmuz'da ABD'de bulunmasını da çeşitli sorularla gündeme getirdi.

Tüm Eğitim Bir-Sen Balıkesir İl Temsilcisi Balyemez, Rektör Kerim Özdemir ve Üniversite yönetimi hakkında şu iddialarda bulundu:

"Balıkesir kamuoyunun bildiği gibi yaklaşık bir yıl önce Balıkesir Üniversitesi ile ilgili bir basın açıklaması yapmış ve Üniversitenin kötü yöneltildiğini hatta hiç yöneltilmediğini söyleyerek Üniversitedeki olmayan FETÖ mücadelesinden bahsetmiştik. Yine o basın açıklamamızda Sayın Rektörü Türkiye’nin en başarısız Rektörü olmaya aday göstererek istifasını istemiştik. Aradan geçen bir yılda söylediklerimizde ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıkmıştır. Sayın Rektör geçen bir yılda Üniversiteyi ileri götürecek adımları atmak bir yana aksine Üniversiteyi geriye götüren uygulamalara imza atmıştır.

Rektörlük adaylığı sürecinde FETÖ nün Balıkesir İmamı İzzet BİLİR ile görüştüğü iddiası basına yansıyan ve alçak FETÖ kalkışmasının yaşandığı 15 Temmuz’da FETÖ den açığa alacağı öğretim üyesi ile Ülkemizde ismi FETÖ ye ait Üniversiteler ile anılan bir Amerikan üniversitesi ile ikili anlaşma yapmak üzere ABD de bulunan sayın Rektörün FETÖ ile mücadelede cılız kaldığı sadece bizim değil kamuoyunun da gözünden kaçmamaktadır. Adaylık sürecinde FETÖ nün Balıkesir İmamı İzzet BİLİR ile görüştüğü iddia edilen Sayın Rektörün 11-15 Temmuz 2016 daki ABD ziyaretindeki gezi trafiği Devletimizin istihbarat birimlerince incelenmelidir. Sayın Rektörün seçim öncesi il imamı ile görüştüğü iddiası ve 15 Temmuz alçak kalkışmasının yaşandığı tarihlerde hem de FETÖ ile anılan bir üniversite ile anlaşma yapmak üzere ABD de olması akıllara o gezide Pensilvanyanın ziyaret edilip edilmediği ve alçak kalkışmanın geziye katılanlarca önceden bilinip-bilinmediği sorusunu getirmektedir. Sayın Rektöre buradan soruyoruz 11-15 Temmuz 2016 daki ABD ziyaretinizde Pensilvanyayı ziyaret ettiniz mi? 15 Temmuz daki alçak kalkışmayı hareket başlamadan günler öncesinden duydunuz mu? 11-16 Temmuz da ABD de olmanız sadece bir tesadüf mü?

Bilindiği gibi eski Rektör Mahir ALKAN FETÖ den ihraç edilmiştir. 2014 yılında yaşanan Rektör değişimi neticesinde Paralelin Kandili olarak anılan Üniversitenin FETÖ den temizlenmesi beklenirken bu temizlik üstünkörü yapılmış, FETÖ nün deşifre olan bazı üyeleri daha doğrusu FETÖ nün üzerini çizdiği yem olarak verdiği bazı çalışanlar Üniversiteden ihraç edildi. Fakat iddialara göre atılandan daha fazlasının halen üniversitede barındığı söylenmektedir. Bunların birçoğunun isimlerinin Rektörlük tarafından bilindiği iddia edilmektedir. İdida edildiği gibi eğer isimler biliniyor ise neden herhangi bir şey yapılmamaktadır. Bu yapılmayan mücadelenin nedeninin ise iddia edildiği gibi Sayın Rektörün Rektörlük adaylığı sürecinde FETÖ nün Balıkesir İmamı İzzet BİLİR ile görüşmesi olduğu düşünülmektedir. Bugün bu mücadelenin yapılmaması o görüşmenin iddia olmanın ötesinde gerçek olduğunu düşündürmekte ve o görüşmede bazı sözlerin alınıp-verildiği hususunu akıllara getirmektedir. Sayın Rektöre daha önce yalanlamadığı bu görüşmenin gerçek olup olmadığını eğer bir görüşme yapıldı ise bu görüşmede neler konuşulduğunu buradan bir kez daha soruyoruz.

 

Yine kamuoyu aracılığı ile Sayın Rektöre soruyoruz geçen üç yılda üniversiteye hangi çiviyi çaktınız. Siz yönetime geldiğinizde Balıkesir Üniversitesi gerek akademik olarak gerekse de idari olarak neredeydi bugün nerelere geldi. Sayın Rektör yönetimdeki acziyetinin göstergesi olarak Hukuku guguk yapmış bir sendikacının en doğal hakkı olan basına açıklaması yaptık diye bizleri Cumhuriyet savcılığına şikayet etmiştir. Ancak sayın Rektör savcılıktan adeta tokat gibi bir cevap alınca hakkımızda idari soruşturma açmıştır. Tamamen asılsız iddialarla ısmarlama olarak yapılan soruşturma da fiyasko ile sonuçlanmış ve yine sayın Rektör tarafından ortadan kaldırılmıştır.

Üniversite deki hizmet araçları Başbakanlık genelgesine aykırı olarak Rektör yardımcıları tarafından kullanılmaktaydı. Devletten her ay 20 bin tl den fazla para alan Rektör yardımcıları bu hizmet araçlarını kanunsuz bir şekilde evden-işe, işten-eve kullanmanın dışında özel işlerinde de kullanmaktaydı. Ancak Sendikamızın ısrarlı girişimleri sonucunda Rektör yardımcılarına tahsis edilen bu araçlar asıl işlerinde kullanılmaya başlanmış israfa bir nebze de olsa son verilmiştir.

Sayın Rektör geçtiğimiz günlerde Hukuku bir kez daha çiğneyerek aynı zamanda üyemiz olan bir Şoförü Sındırgı ilçesine Memur olarak sürmüştür. Eşeğine gücü yetmeyen semerini dövermiş atasözünü hatırlatan bu kanunsuz sürgün üyelerimizi sindirmek ve bizi baskı altına almak için yapılmış gayri hukuki ve gayri ahlaki bir işlemdir. Her kanunsuz işlemi yapanın bir gün bunun cezasını çekmek zorunda kaldığını sayın Rektöre buradan hatırlatmak istiyoruz.

Bilindiği gibi sayın Rektör göreve üç yıl önce gelmiştir. Geçen bu üç yılda Balıkesir Üniversitesi bilim ile değil çevrilen filmler ile anılmış defalarca gazetelere ve internet sitelerine olumsuz haber olmuştur. Bildiğimiz kadarı ile şu an itibari ile Sayın Rektör hakkında YÖK tarafından açılmış 4-5 inceleme vardır ki inceleme konuları gerçekten ürkütücü iddialar içermektedir. 

 

Seçildiği tarihte Üniversiteye olumlu bir hava getireceği düşünülen Sayın Rektör başta kendisine destek verenler olmak üzere kamuoyuna kocaman bir hayal kırıklığı yaşatmıştır. Biz geçen yılki basın açıklamamızda Sayın Rektörün Ülkemizdeki tüm Üniversiteler içerisinde gelmiş geçmiş en başarısız Rektörü olmaya namzettir demiştik şimdi bu sözümüzü revize ediyoruz ve Sayın Rektör Ülkemizdeki tüm Rektörler içerisinde gelmiş geçmiş en başarısız Rektördür diyoruz.

 

Sayın Rektör Sağlık uygulama ve araştırma hastanesi milyonlarca zararda iken alacağı döner sermaye miktarını kanunların belirlediği tavan katsayı olan % 600 seviyesine çıkartarak göreve gelme nedeninin hizmet değil para kazanmak olduğunu bir kez daha açığa vurmuştur. 30 bin Tl nin üzerinde maaş aldığı söylenen sayın Rektör Üniversiteye hiçbir değer katmadan aldığı bu kadar parayı nasıl yiyebilmektedir, geceleri nasıl uyumaktadır gerçekten merak ediyoruz. Sayın Rektörün Üniversiteye herhangi bir değer katamamasına rağmen hala o koltukta oturması ve o kadar parayı hak etmeden alması ahlaki değildir. Bugünden tezi yok o koltuğu boşaltmalıdır.

1992 Yılında kurulan Balıkesir Üniversitesi tarihinde ilk kez bu yönetim zamanında öğrencisine ve personeline yemek verememiştir. Harç ücretini ve Devletten desteği almasına rağmen öğrencisine yemek vermeyen ve Balıkesir Üniversitesinin adını Ülke çapında kirleten yönetimi kutlamak lazım diye düşünüyoruz. Bu yemek olayı bile Üniversitenin nasıl yönetildiğinin somut bir göstergesidir.

 

Üniversitemiz maalesef hiç yönetilmemektedir. Sayın Rektörün göreve gelişinden bugüne geçen üç yıllık süreçte ne akademik ne de idari olarak herhangi bir ilerleme yapılamamıştır. Üniversitede işler üstünkörü yürümekte ve rutin işler memurlar tarafından yapılmaktadır.

Bugün bir kez daha üzerine basa basa diyoruz ki Sayın Rektör bir an önce istifa ederek Üniversitenin önünü açmalıdır. Üniversiteyi bu kadar aciz bir yönetime mahkum etmeye kimsenin hakkı bulunmamaktadır."