Önümüzdeki ay yapılması planlanan Balıkesir Sanayi Odası seçimleri öncesinde Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) kendi bünyesinde aday çıkardı. BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, Sanayi Odası için aday gösterdikleri Selçuk Savaş’a tam destek verdiklerini bildirdi.

Sanayi Odası seçimlerine neden aday olduğu konusunda açıklamalarda bulunan Selçuk Savaş, seçimi kazandığı takdirde yapacakları çalışmalar hakkında da bilgilendirmede bulundu. Balıkesir’in sosyo-ekonomik durumunu anlatan sunum eşliğinde adaylığını açıklayan Selçuk Savaş, “Zaman, daha güçlü Balıkesir için, dayanışma içinde olma ve geleceğe odaklanma zamanı. Balıkesir’in yarınını, bugününden çok daha güzel yapma zamanı” diye konuştu.

Aday açıklamasında Balıkesir sanayisinin, girişimcisinin ve Balıkesir Sanayi Odası Üyelerinin menfaatleri doğrultusunda yürüyeceğimizin sözünü verdiklerini belirten Selçuk Savaş, Balıkesir Sanayi Siciline kayıtlı 2 bin 173 firmanın çıkarları için aday olduğunu vurguladı.

 

ORDUMUZUN YANINDAYIZ

Sanayicilere Güçbirliği, eşit temsil, istikrarlı sanayi ve hız-ARGE-İnnovasyon sözü veren Sanayi Odası Başkan Adayı Selçuk Savaş konuşmasının başında 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Afrin Operasyonuna değindi. Savaş şunları kaydetti:

“Dün; 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü idi. Bu vesile ile sizlerin huzurunda öncelikle ülkemizin ve milletimizin bütünlüğü, birliği adına vatan toprağına emanet ettiğimiz tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Milletimizin tarih sayfalarında devlet olarak var olmaya başladığı günden itibaren haklı mücadeleleri hiç son bulmadı. Bugün yine vatanın güvenliğini temin etmek amacıyla ordumuz Afrine yönelik “Zeytin Dalı Operasyonu” nu devam ettirmektedir. Askerlerimize ve güvenlik güçlerimize terörle ve ülkemize yönelik tüm tehditler ile mücadelesinde kolaylıklar diliyorum. Allah yardımcıları olsun.”

 

SÜRECİ İYİ YÖNETECEĞİZ

Türkiye’de ekonomi, siyasi ve güvenlik anlamında olağan dışı olayların yaşandığı bir dönemden geçildiğini belirten Selçuk Savaş şunları ifade etti:

“Gerçekten de, hem ekonomi hem siyasi hem de güvenlik anlamında olağandışı pek çok olayın yaşandığı bir dönemdeyiz. Bu süreci iyi okumak ve milletin her kademesinde, iş dünyasının her biriminde bu sürece göre koruyucu ve geliştirici tedbirleri hem de büyük bir hızla almak ve hayata geçirmek mecburiyetindeyiz.”

 

OSB’LERİMİZİ BÜYÜTECEĞİZ

Balıkesir sanayisinin durumu hakkında da bilgiler veren Başkan Adayı Selçuk Savaş şunları belirtti:

“Balıkesir Sanayi Siciline kayıtlı 2 bin 173 firmamız var. Faal Organize Sanayi Bölgelerimiz: Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi: 560 hektar büyüklüğünde. Balıkesir II. Organize Sanayi Bölgesi: 134 hektar büyüklüğünde. Bandırma Organize Sanayi Bölgesi: 150 hektar büyüklüğünde. Gönen Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi: 150 hektar büyüklüğünde. Burhaniye Zeytin ve Zeytin Ürünleri İşleme İhtisas OSB: Burhaniye. Dursunbey OSB: 102 hektar büyüklüğünde. Kurulum aşamasındaki Organize Sanayi Bölgelerimiz: Bandırma Ana Metal ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi. Ayvalık Gıda ve Gıda İşlemeleri İhtisas OSB. Balıkesir-Bandırma Münferit Yatırım Yeri Endüstri Bölgesi

Bandırma Ana Metal Organize Sanayi Bölgesi 1000 hektar üzerine kurulması planlanıyor.

Bütün bu mevcut duruma rağmen yeni organize sanayi ve küçük sanayi alanlarına ihtiyaç duyuyoruz.”

 

ÖNCELİKLİ SÖZÜMÜZ GÜÇ BİRLİĞİNİ SAĞLAMAK

Sanayicilere seçimi kazandığı takdirde yapacakları projeler hakkında da bilgi veren Selçuk Savaş şunları dile getirdi:

“Zaman, daha güçlü Balıkesir için, dayanışma içinde olma ve geleceğe odaklanma zamanı.

Balıkesir’in yarınını, bugününden çok daha güzel yapma zamanı. Bizler asla kişisel çıkar ve hedeflerimiz ile bu yola çıkmadık ve bu yolda Balıkesir sanayisinin, girişimcisinin ve Balıkesir Sanayi Odası Üyelerinin menfaatleri doğrultusunda yürüyeceğimizin sözünü veriyoruz.  Ekibimiz ile birlikte Balıkesir Sanayi Odası yönetimine Balıkesir Sanayi Odası Üyelerine hizmet etmek amacıyla adayız.  Bu yolda sizlere öncelikli sözümüz; GÜÇBİRLİĞİ, EŞİT TEMSİL, İSTİKRARLI SANAYİ ve HIZ-ARGE-İNOVASYON’dur.  Biliyoruz ki; üzerinde üretim yaptığımız engebeli arazide şartlar her geçen gün daha da zorlaşıyor. Birlikte daha güçlüyüz, birlikte engelleri aşacağız. BSO üyeleri arasında yüzde 100 güç birliğini sağlamak bir numaralı hedefimizdir.

 

ÜYELERİN ODADA TEMSİLİYETİNİ SAĞLAYACAĞIZ

BSO Üyelerinin Odayı eşit temsilini sağlayacağız. Bunun için sizlere danışacağız, sizlerin fikirlerini alarak, görüş oluşturacağız. Sizlerin sözlerine tercüman olacağız, komisyon ve görev dağılımında adil olacağız. İş hayatımızda istikrar tüm BSO üyelerinin ortak dileği. Pazar, rekabet, bürokrasi, finansa erişim, eğitim, gümrükleme, ihracat, iç ticaret, destekler, kamu tüm enerjimiz ile yanınızdayız. Hızlı olmak zorundayız. AR-GE ye dayalı inovatif ürünler geleceğimiz. Bu konularda Balıkesir Sanayi olarak bugüne kadar yol alamadık. Kaybedersek buradan kaybederiz. Yolunu biliyoruz, bu konuda irademiz var. BSO üyelerinin en az yüzde 50’sini bu alanda geliştirmek hedefimizdir. Çevre ve bölge illerindeki sanayi odaları ve organize sanayi bölgeleri ile temaslarımızı artırıp hem bilgi hem ticari ilişkilerimizi artırıp şehrimizde lokomatif olarak gelecek iş dallarındaki sanayi tesislerini Balıkesir iline yatırıma davet edeceğiz.”

 

HEP BERABER HEDEFLERİMİZE ULAŞACAĞIZ

Sanayi Odası seçimlerini kazanmaları durumunda hedeflerini de açıklayan Başkan Adayı Selçuk Savaş şunları kaydetti:

“Bu amaçlara ulaşabilmenin yolunun insanla inşa edileceğinin bilincindeyiz. Şehrimizin genç nüfusunun dışa göç yolu ile gittiğinin ve de yaklaşık aynı miktarda dışardan göç aldığımızın ciddi olarak farkındayız. İlk aşamada Balıkesir İl sanayisinin gerçek ihtiyaçlarını belirleyeceğiz. Buna bağlı çalışacak nitelikli insanlarımızı elde tutmaya ve de yeni nitelikler kazandırmak için EĞİTİM konuları belirleyip başta bizlerin eksik yönlerini; ardından gençlerimizi eğiterek en önemli sermayemizi artırmak zorundayız. Bu çerçevede geniş coğrafyamıza tüm meslek gurupları için birleştirici yerinde çalışmalar ile hedeflerimize ulaşacağız.

 

TEKNOKENT İLE TEKNOLOJİK HIZI YAKALAYACAĞIZ

Bizler aldığımız misyon gereği bu makamlara demokratik şekilde bağımsız aday olunabileceğini bizden daha genç arkadaşlara göstermek, öğretmek zorundayız. Bu sayede bu kurumların büyümesi ihtiyacın belirlenmesi ve en önemlisi bu kurumların özgür olmasını sağlamalıyız. Hedefleri belli olan ve yapısı çoğulculuktan yana olan bir sistem ile eşitliği sağlayacağız. Tüm sektörler için oluşturacağımız kümelenme projeleri ile tanınırlığımızı rekabetimizi, pazara ulaşmayı eğitimimizi, iç pazara satışımızı, ihracatımızı artıracağız. Tüm mühendislik dallarının odaları ile temasımızı ve de buna bağlı şehrimizdeki üniversiteler ile ilişkilerimizi artırıp yeni inşasına başlanacak teknoparkta sanayi odasının ortak ARGE MERKEZİ VE ÖLÇÜM İÇİN AKRİDİTE LABARATUVAR kurulması için gayretlerde bulunacağız.

 

KOMİTELERİN İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞACAĞIZ

17 Ad meslek komitemizin gerek ortak konuları gerekse her bir meslek komitesi için ayrı ayrı

İhtiyaç konularını belirleyip ortak devlet desteği alınması ile ortak ihtiyaç atölyeleri ve bunların tezgah makinalarının alınmasını, eğitim alanlarının oluşturulması için çalışacağımızı. Bu sayede ARGE ye dayalı üretim yapan büyük rakiplerle rekabet edebilen uluslararası alanda itibarlı bir yapı oluşturacağız. Bunlara bağlı hızla güvenle büyüyen bir sanayi yapısı oluşacaktır.

 

BULUNDUĞUMUZ NOKTADAN İLERİ GİTMELİYİZ

Balıkesir sanayisinin büyüyebilmesi rekabetçi yenilikçi olabilmesi için gençlerimizin, çocuklarımızın, büyüklerin torunlarının geleceği için hep beraber bulunduğumuz noktadan ileri gitmek zorundayız. Bu şehrin önemli değerlerinden bir tanesi olan Sanayi Odası yönetimine BASİAD şemsiyesi altında bu nedenle aday olduk. Tek hedefimiz mevcutta ve ilimize göç edecek tüm kesimlerin çocuklarının bu şehirde dedeleri büyükanneleri ile hep beraber iş aş bolluğu içinde gelecekten emin olarak yaşamaları için çalışmaktır.”