AK Parti Genel Merkez Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı tarafından, şehirlerin mevcut kimliklerinin korunarak geliştirilmesi ve her şehrin 2023 hedeflerinin şehrin dinamiklerinin katkılarıyla ortak akıl yoluyla belirlenmesi amacıyla hayata geçirilen 'Şehrim 2023' projesinin ikinci etabı olan 'Şehir Buluşması'nın Bursa ve Gaziantep’ten sonraki üçüncü durağı Balıkesir oldu.

Şehrim 2023 otobüslerinin pazartesi gününden itibaren şehrin büyük meydanlarında konuşlanarak çeşitli etkinlikler düzenlediği proje, Balıkesir Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen Şehir Buluşması ile devam etti. Şehir Buluşması’na katılan AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, yaptığı konuşmada, çok önemli mesajlar verdi.

 

YAŞANABİLİR BİR BALIKESİR

Toplantının açılışında konuşan AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan Balıkesir’in daha yaşanabilir hale gelmesi için çalıştıklarını söyledi. Demiraslan şunları kaydetti:

“Kuva-yi Milliye şehri Balıkesir’imizin yenilenmeye ve halkın yaşam kalitesini artırmasına ihtiyacı vardı. Şehrim 2023 Projesi kapsamında öne çıkan talep ve hedefleri dikkate alarak Balıkesir’imizin daha yaşanabilir bir şehir hale gelme sürecini hızlandırmış olacağız.

Pazartesi günü şehrimize gelen Şehrim 2023 otobüsü Balıkesir’de halkımızla buluştu ve buluşmaya devam ediyor. 2013’e doğru yol aldığımız bu dönemde güzel ve yaşanabilir bir şehirde vatandaşlarımızın hayatına devam etmesini arzuluyoruz. Bugün de burada Balıkesir ile bir araya gelerek şehri en iyi bilenlerin o şehirde yaşayanların çevre şehir ve kültür başlıklarında Balıkesir’e ilişkin hayal, görüş, öneri ve taleplerinin ciddileneceği çalıştayımızdayız. Öncelikle katıldığınız ve şehrinize sahip çıktığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

 

ŞEHRİM 2023 BALIKESİR’E CİDDİ KATKI SAĞLAYACAK

AK Parti olarak Türkiye’nin her meselesinde olduğu gibi şehircilik alanında da güçlü bir iktidarın sahibi olarak geleceğin Türkiye’si için şehirlerimizin çevre şehir ve kültür vizyonlarını ortaya konulması amacıyla öncelikli olarak başlanan 30 Büyükşehirden biri olan Balıkesir ilimizde Şehrim 2013 Projesi’nde katılımcı bir anlayış, vizyonel bir bakış açısıyla birleştiren ve bu yolla yereli evrensel bir değere dönüştürmeyi amaçlayan stratejileri hep birlikte hayata geçireceğiz inşallah. Şehrim 2023 buluşmasının şehirlerimize ciddi katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum. İnşallah bu süreç sonrasında Balıkesirli her vatandaşımızın burada yaşamaktan mutluluk duyacağı bir şehir olmasını ve tüm Türkiye’ye hayırlar getirmesini temenni ediyor, hepinize tekrar katıldığınız için teşekkür ediyorum, hayırlı günler diliyor, sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

 

ÇEVRE, ŞEHİR VE KÜLTÜRDE LİDERLİK

Türklerin binlerce yıllık kadim medeniyet anlayışında şehir, insan ve mekânın bir bütünlük içerisinde değerlendirildiğine dikkati çeken Çiğdem Karaaslan, "Şehirler bu anlayışla inşa edilmiş ve öyle tasarlanmıştır. Bu gerçekten hareketle, geçmişin insan odaklı şehircilik anlayışını bugüne taşımak amacıyla Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü desteği ile ‘Şehrim 2023’ projemiz kapsamında yola çıktık. Cumhuriyet’imizin 100. yılı olan 2023 yılında, kadimden beslenerek elde ettiği birikimi geleceğe taşıyan, herkes için daha erişilebilir şehirler vizyonumuza sıkı sıkıya bağlanarak, ortak akıl yoluyla şehrimizi koruyarak geliştirme, böylece geleceğe taşıma hedefimizi gerçekleştirmeyi, her alanda lider ülke konumunda bulunan ülkemizi çevre, şehir ve kültür alanlarında da de lider konumuna yükseltmeyi hep beraber başaracağız" dedi.

 

KUVAYI MİLLİYE'YE İLHAM VEREN BALIKESİR!

Türkiye'de, geçmişte olduğu gibi artık şehirlerin büyük sorunları olmadığını vurgulayan Karaaslan, "Artık çöp dağları, derelere akan kanalizasyonlar gibi bir sorunla karşı karşıya değiliz. Artık şehirlerin siluetini, alternatif ulaşım yollarını, çocuk dostu, erişilebilir şehirleri konuşuyoruz. Şehircilikteki yeni vizyonumuza uygun olarak şehirlerimizi geleceğe en iyi şekilde taşıma amacımız doğrultusunda bugün Balıkesirlilerle bir aradayız. Şehrin, tüm paydaşlarının katılımıyla değerlendirilmesi amacıyla Şehir Buluşmaları'nın üçüncüsünü Balıkesir şehrimizde gerçekleştiriyoruz. Bu şehir, Karesi Beyliği’ne başkentlik yapmış, Kuvayı Milliye ruhuyla Anadolu’ya umut olmuş, ilham vermiş bir şehirdir. Tarihi değerinin yanı sıra Kazdağları, Kuş Cenneti, Cunda Adası gibi güzellikleriyle yalnızca ülkemizin değil tüm dünyanın ilgisini çeken önemli bir turizm potansiyelini barındırmaktadır. Balıkesir’in tüm bu değerleriyle geleceğe taşınması amacıyla şehrine emaneti korurcasına sahip çıkan siz değerli Balıkesir’lilerle bir araya geldik. Sizlerin hayatın her alanında olduğu gibi bu masalar etrafında da şehriniz için üreteceğiniz değerlerin çok kıymetli olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

 'BU ŞEHİR BENİM' DİYENLERİN PROJESİ

Şehir Buluşması’nın ardından Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda basına açıklamalarda bulunan Karaaslan, “Şehrim 2023 otobüslerimizin AK Parti Genel Merkez’imiz önünden Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yolcu edilmesiyle başlayan projemiz, bugün burada tamamlanıyor. Şehir Buluşması, şehre aidiyet duyanların, ‘bu şehir benim, bu şehrin geleceğinde ben de varım’ diyenlerin şehre ilişkin hayal, görüş, öneri ve taleplerini anlatma imkânı bulduğu bir proje oldu. Kadim şehrimizde akademisyenlerin, öğrencilerin, sivil toplum kuruluşlarının, kanaat önderlerinin, engellilerin, kadın ve gençlerin temsil edildiği paydaşlarımızla şehrimizi çevre, şehir ve kültür ana başlıklarında masaya yatırdık. Müzakerelerden çıkan en önemli tespit, Balıkesir’li hemşehrilerimizin şehrine duyduğu aidiyet. Bunu çok anlamlı ve değerli buluyoruz. Bugün üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Şehir Buluşması’nın Balıkesir ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.