İTHAL HAYVANLAR HASTALIĞI ARTIRDI

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Şahin Cılız yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ülkemize Kurban Bayramı nedeni ile dış ülkelerden çok sayıda canlı hayvan ithal edilmiş olup bu hayvanlarla temas ve etinin tüketilmesi sebebi ile çok sayıda Şarbon vakasına rastlanmıştır.

İNSANLAR ARASINDA BULAŞMA RİSKİ AZ

Şarbon hastalığı sporlu bir bakterinin neden olduğu bir hastalık olup hayvanlardan (sığır, koyun, keçi gibi ) insanlara enfekte hayvan ürünleri ile temas, enfekte materyalin solunum yolu ile alınması veya enfekte hayvanların etlerinin tüketilmesi yolu ile bulaşır. İnsanlar arasında bulaş riski çok düşüktür. Akciğer, deri ve barsak hastalığına neden olur.

DERİ ŞARBONUNUN TEDAVİSİ MÜMKÜN

Yaygın görülen şekli Deri Şarbonu olup tedavisi mümkündür. Özellikle akciğer ve barsak şarbonu tedavisi zor ölümle sonuçlanabilen hastalıklardır. Hastalığın kuluçka döneminde yapılan testler negatif sonuç verebilmektedir. Kesim sonrası etlerde yapılan PCR testi ile pozitiflik  tespit edilebilmektedir. Bu nedenle ilk testin negatif çıkması Şarbon Hastalığı olmadığı anlamına gelmemektedir.

BULAŞMA ÖNLENEBİLİR

Enfeksiyon kaynağının kontrol altına alınması ve gerekli önlemlerin  alınması ile bulaş önlenebilmektedir.

Bu konuda Veteriner Hekim damgası olmayan etlerin tüketilmemesi, enfekte hayvanlarla temas edilmemesi, enfekte hayvanların karantinaya alınması gerekmektedir. Bu hayvanların Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kontrol noktalarından geçerken hastalığın tespit edilmesi ve bu aşamada gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Hayvancılığın yaygın olduğu ilimizde de çok sayıda canlı hayvan ithal edilmiş olup halkımızın bu konuda duyarlı olması gerekmektedir.”