Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Oda üyelerine teşekkür konuşması yapan Rahmi Kula, “Balıkesir iş dünyası için birleştirici olacağız, kazanan Balıkesir oldu” dedi. Seçim çalışmalarına baştan sona müdahil olan Borsa Başkanı Faruk Kula da üyelere teşekkür ederken, “oğlumu sizlere emanet ediyorum” dedi.

 

BALIKESİR’de hemen her kesimin sonucunu merakla beklediği Ticaret Odası seçimleri yapıldı. Kerem Kırımlı ve Rahmi Kula’nın yarıştığı seçimin galibi Kula oldu. Aynı zamanda Balıkesir Genç İşadamları Derneği (BAGİAD) Başkanlığı görevini de yürüten Kula, 18 meslek komitesinin tamamında ezici bir üstünlük elde etti.

 

YEŞİLLERLE MAVİLERİN YARIŞI

BTO Başkanı Fahri Ermişler’in aday olmayacağını açıklamasının ardından Ermişler’in ekibi, BTO Meclis Başkanı Kerem Kırımlı’yı aday gösterdi. AK Parti’nin de Kula’ya karşı açık destek verdiği bilinen Kırımlı ve ekibi Yeşil Hareket adıyla seçim çalışmalarına başladı. AK Parti’nin desteğiyle yola çıkan Kırımlı, Cumhur ittifakında yer alan MHP Balıkesir Teşkilatı’nın da desteğini aldı. AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan başta olmak üzere, ilçe belediye başkanları, il ve ilçe yönetimlerinin de bilfiil çalıştıkları Oda seçimlerinde, Kula Şirketler Grubu’nun veliahtlarından Rahmi Kula ise seçim kampanyasında mavi rengi tercih etti.

 

AVLU’DA SEÇİM HAREKETİ

Ticaret Odası hizmet binasının yer aldığı Avlu Balıkesir, dün sabah erken saatlerden itibaren hareketli gün yaşadı. Binlerce Oda üyesinin akın ettiği Avlu Balıkesir’de, yeşiller ve maviler iki ayrı bölümde destekçilerini ağırladı. Oda’nın arka giriş kapısının bulunduğu arastanın bir ucunda Yeşil Hareket’in ikram masaları konuşlanırken, diğer uçta Mavi Hareket’in çalışma ve ikram alanı oluşturuldu. Mavilerin bulunduğu bölüm mavi renkli balonlarla süslendi. Yeşil Hareket’i destekleyenler için yeşil renkli kravat ve kaşkol dağıtılırken, Kula destekçileri mavi renkli kravat ve mendillerle Oda üyelerinin karşısına çıktılar.

 

18 KOMİTENİN TAMAMI KULA’NIN

09.00’da başlayan oy verme işlemleri saat 17.00’de sona erdi. Katılımın yoğun olduğu gözlenen Oda seçimlerinde  kazanan taraf Maviler oldu. 18 Meslek Komitesi’nin tamamında Rahmi Kula ezici bir üstünlük elde etti.  Yeşil Hareket hiçbir komitede etkili olamazken, Kerem Kırımlı da kendi meslek komitesinde beklediği oyu bulamadı. Komitelerin tamamını kazanmayı başaran Rahmi Kula, sonuçlar açıklandığında Oda üyelerine teşekkür konuşması yaptı.

 

“KAZANAN BALIKESİR OLDU”

Sonuçların açıklanmasının ardından Oda üyelerine teşekkür mesajı veren Kula, kazananın Balıkesir olduğunu söyledi. Kula şöyle konuştu:

Herkese çok teşekkür ediyorum. 6 aylık süreçte destek olan telefon açan işyerimize gelen mesaj atan herkese ok teşekkür ediyorum. İlk baştan beri şunu dedik hep beraber. Balıkesir iş dünyasını temsil edelim kazanan Balıkesir oldu kimse kaybetmedi. Bundan sonra böyle olacak Balıkesir iş dünyasını temsilen hep beraber olacağız. Balıkesir iş dünyası için kucaklayıcı, birleştirici olacağız. Her zaman aynı masa etrafında oturacağız.”

 

“ALLAH’A HAVALE EDİYORUM”

Seçim çalışması sürecinde kendisi ve  ailesi ile ilgili yapılan spekülatif yayınları ve üretilen dedikodulara da dikkat çeken Kula,  “Bizlerin onurumuz, gurumuz şerefimiz her şeyden önemlidir. Ailem hakkında çıkan haberleri Allah’a havale ediyorum. Bizi bilen bilir, bilmeyen kendisi gibi bilir” dedi.

 

“OĞLUMU SİZLERE EMANET EDİYORUM”

Seçimin sonuçlanmasının ardından mavi ekip Kula’yı tebrik ederken, Borsa Başkanı ve Rahmi Kula’nın babası Faruk Kula da Oda üyelerine seslendi. Kula,  “Oda seçimleri nihayetlenmiştir, seçimler bitmiştir. Ben oda seçimlerinin üyenin takdiriyle, teveccühüyle, tercihiyle ve kararıyla olmuş seçimlerdir. Keşke Türkiye’de bütün seçimler bizim gibi meslek kuruluşları seçimleri gibi üyenin tercihi ile olmuş olsa Türkiye çok çok farklı yerlerde olur diye düşünüyorum. Burada üyenin kararına hepimiz saygılıyız. Bu lehte de olabilir, aleyhte de olabilir. Demokrasinin güzellikleri bunlar diye düşünüyoruz. Ben bizi bu zamana kadar destekleyen, tüm arkadaşlara, bizimle birlikte olan tüm arkadaşlara şahsım olarak teşekkür ediyorum. Güvenenlere hiçbir zaman mahçup olmayacağını düşünüyorum oğlumun. Sizlere emanet ediyorum” şeklinde konuştu.

 

KOMİTELERDE SEÇİM SONUÇLARI

BTO seçimlerinde 18 Meslek Komitesinde seçim kurulu tarafından resmi olarak açıklanmayan sonuçlara göre mavi ve yeşil listelerin aldığı oylar şöyle;

1. Komite: 48-42, 2. Komite: 180-104, 3. Komite: 60-25, 4. Komite: 73-41, 5. Komite: 170-90, 6. Komite: 53-23, 7. Komite: 70-49, 8. Komite: 49-22, 9. Komite: 209-119 (Rahmi Kula’nın komitesi), 10. Komite: 134-73, 11. Komite: 51-34, 12. Komite: 45-25, 13. Komite:52-22, 14. Komite: 77-59, 15. Komite: 51-32, 16. Komite: 113-57, 17. Komite: 55-32 ve 18. Komite: 87-68