Geçmiş dönem borçların yapılandırılmasının vatandaşlar açısından önemine değinen SMMMO Başkanı Metin Yalçın 31 Temmuz’a kadar vatandaşların ilgili kurumlara başvurarak borçların gecikme faizlerinden kurtulmalarının mümkün olduğunu söyledi.

SON GÜN 31 TEMMUZ

Metin Yalçın yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“7143 Sayılı Kanun Genel Tebliği kapsamında Sigorta prim borçları, KDV, emlak, gelir, çevre, motorlu taşıtlar vergisi gibi her türlü vergiye ait borçların yapılandırma başvurusunda son tarih 31 Temmuz 2018.

GECİKME FAİZLERİ GİDECEK

Sekiz ana başlıktan oluşan ve kesinleşmiş alacaklara ilişkin hükümler içeren Kanun; trafik para cezasından tutun da karayollarından usulsüz geçişlere kadar birçok başlığı içerisinde barındırmaktadır. Devlete karşı borcu olan her yurttaşın değerlendirmesi gereken bir fırsat olarak ele aldığımız bu Kanun’da özellikle geçmiş dönem borçlarının ödenmesinde olağanüstü imkânlar getirilmektedir. Vergi dairesi, BAĞ-KUR, SGK, belediye gibi kamu kurumlarına borcu olan yurttaşların 31 Temmuz 2018 tarihine kadar bu kurumlara başvurarak yapılandırma kapsamına giren borçlarından ve bu borçların gecikme faizlerinden kurtulmaları halen mümkündür. Yapılandırma başvurusunda bulunan yurttaşlara peşin ödeme ve taksitle ödeme imkanları sunulmaktadır. Taksitlendirme seçeneği tercih edilirse düşük bir faiz oranı üzerinden iki ayda bir ödemek üzere 18 eşit taksitte ve 36 ayda ödeme planı oluşturulabilmektedir. İlk taksit ödemeleri borçlu olunan kuruma göre değişmekte. SGK'ya olan borçların ilk taksit ödemesinin 31 Ağustos 2018’e kadar yapılması gerekmektedir. Maliye Bakanlığı'na, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na, il özel idarelerine, belediyelere olan borçlar için ise ilk taksit ödeme süresi 1 Ekim 2018'de sona ermektedir.

BORÇ SORGUSUNU MUTLAKA YAPIN

Yargıya intikal etmiş olan dosyaların da kanun kapsamında yapılandırılması söz konusudur. Mükelleflerin yargıya intikal eden ve halen sonuçlanmamış vergi cezaları söz konusuysa Kanun kapsamında borç yapılandırması yapılabilecektir. Varlık barışına ilişkin hükümler de içeren Kanun’a göre; yurt dışındaki vatandaşlarımızın getirecekleri değerler için vergi mükellefi olma şartı aranmamakta ve Temmuz ayı sonuna kadar bu değerlerin getirilmesi durumunda vergi alımı söz konusu olmamaktadır. Bu sebeple vergi mükellefi olsun veya olmasın şirket ya da şahıs adına herkesin mutlaka bir borç sorgulaması yapmasını önermekteyiz. Kesinleşmiş olan bir ceza varsa, bu kanunun getirdiği imkanlardan yararlanıp, yapılandırma takvimini başlatması yurttaşların faydasına olacaktır.

BAĞ-KUR’LULAR FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRMELİ

Bu Kanunla gelen bir önemli fırsat ise BAĞKUR prim borçlarına getirilen ihya uygulaması. BAĞ-KUR’da dondurulan sürelerin borçlanma yapılması ve ödenmesi şartı ile hizmetten saydırılması işlemine bilindiği üzere BAĞ-KUR ihya ödemesi denilmektedir. 31 Temmuz’a kadar yapılacak başvuru ile, SGK BAĞ-KUR ihya hesaplamasını cari BAĞ-KUR primleri üzerinden değil asıl borca Yİ-ÜFE eklenmiş prim tutarına göre hesaplayacak. Bu şekilde hesaplanarak bulunan rakam güncel rakamdan çok daha düşük seviyelerde olacaktır ki yurttaşların bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerekmektedir.

SON GÜNE BIRAKMAYIN

Kanun kapsamındaki tüm konularda Balıkesir kamuoyuna alanında uzman kişiler olan meslektaşlarımızdan destek almalarını tavsiye eder yaşanabilecek yoğunlukları göze alarak 31 Temmuz’a kadar başvuru iş ve işlemlerini bırakmamalarını öneririm.”