ZİYA TÜRKMEN

KARESİSPOR son  7 maçta 6. mağlubiyetini Bahçeşehir Kolejinden aldı. Fahri Güler’i gönderip yerine Gencer Baytimur ile anlaştıktan sonra da 3 maçın hepsini kaybetti.

Bu sezon bu hamleyi ikinci kez yapan yönetim umarım önümüzdeki sezon için bu durumdan bir ders çıkartır. Çünkü buradan iki tane sonuç çıkıyor ; ya yönetim yine hatayı antrenörde bulmakla yanlış bir hamle yaptı yada yönetim, Fahri hocayı eleştirip kötüleyen ve gönderilmesinde önemli pay sahibi olan yerli yabancı sporcu grubunu artık bu kötü gidişten sorumlu tutmalı ve sağlam bir performans cezası vermeli. Bu ceza konusunda da topu antrenöre yada menajere atıp işin içinden sıyrılmadan direk kendileri toplanıp bu kararı vermeli.

Bundan sonra özellikle Jerry ve Türk oyuncuların performanslarını daha da sert eleştireceğim çünkü istedikleri olduktan sonra hala performansları yerinde sayan veya daha da kötüye giden her oyuncu ismen bu köşede yer almayı artık hak ediyor.

 Hazer Avcı konusuna da önümüzdeki haftalarda değineceğim çünkü aldığım bir duyuma göre kendisi Gencer hoca ile yaptığı antrenmanlar sonucunda performansının arttığını ileri sürmüş bu maç attığı 29 sayıdan sonra(!) Önümüzdeki haftalar göreceğiz bakalım bir maçlık bir performans mı yoksa sürekliliği olacak bir performans mı diye.

Bu maç 29 sayı atan Hazer Avcı keşke bundan önceki 23 maçın sadece 5 tanesinde çift haneli sayılara ulaşmak yerine en azından yarısında, kariyerine uygun olarak çift hanelere ulaşmış olsaydı diye de aklıma getirmeden edemiyorum tabi ki.

Maça gelecek olursak da bu kadar basit hatanın yapıldığı bir maçı kazanmak çok zor. Sporcularımızın bir an önce yeni sisteme ayak uydurmaya ve kendilerini toparlamaya ihtiyaçları var belli ki. Antrenman temponuz, yüklemeleriniz ne olursa olsun bu kadar basit hatalar yapılmasına neden olmamalı. 12 top kaybı ile oynadığımız maçta bunların 11 tanesini rakip çalıyorsa ve en azından 3 tanesini sayıya çevirdiklerini düşünelim ; maçı 5 sayı ile kaybettiğimizi de göz önüne alırsak alın size maçın ne kadar basit hatalar sonucu gittiğinin tespiti.

Rakibin 8 top kaybından sadece 3 tanesini çaldığımızı göz önüne de alırsak böylesine denk geçen bir maçta bu basit hataların ne denli önemli olduğu ortada.

İki takımın da yabancı oyuncularının etkili olamadığı maçta yerli oyuncular arasındaki fark ortaya çıktı. Bu maç genelinde konuşacak olursak bu seviyeleri oynamaya alışkın ve tecrübesiyle sahada ben buradayım diyebilen tek isim Hazer Avcı’ydı ancak o da biraz önce bahsettiğim gibi bu performansını kalan maçların geneline yaymak zorunda. Alican, Şahin ve Umutcan üçlüsü de artık kalan maçlarda üst düzey performans ortaya koymak zorundalar. Bu hem takımımız için gerekli hem de bir sonraki sene transfer yaparken isteyecekleri parayı ve bu sezon anlaştıkları rakamı hak etmeleri için önemli.

Haftasonu deplasmanda Selçuklu Belediyesi maçından açık olmak gerekirse bir sürpriz beklemiyorum ve mağlubiyet serimizin devam edeceğini düşünüyorum. Bunları bana yazdıran performansları kötü giden sporcu kardeşlerim, umarım beni bir kez olsun yanıltırlar ve bu zor deplasmandan galibiyetle dönerler ve bende önümüzdeki hafta yazımda kendileri hakkında güzel şeyler yazarım.

Haftaya tekrar görüşmek üzere sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın…