Türk Silahlı Kuvvetlerinde uzun yıllar görev yaptıktan sonra Albay Rütbesiyle emekli olan OSB Müdürü Mesut Eray Afrin’e gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı’nı POLİTİKA okurları için değerlendirdi. Harekatın üç aşamalı olduğunu belirten Mesut Eray, sınır ötesi harekatın yüzde 75’i milli üretim olan silah, araç ve mühimmatla kimseye muhtaç olmadan gerçekleştirildiğini söyledi.

 

Türkiye’nin Ortadoğu’da önemli bir aktör konumunda olduğunu kaydeden Emekli Tankçı Albay Mesut Eray, Zeytin Dalı Harekatı’nın ulusal güvenliğimiz doğrultusunda ulusal hukuk kuralları içinde gerçekleştirildiğini bildirdi. Eray harekatın amacını ise terör örgütlerinin denize inme çabalarının yok edilmesi olarak değerlendirdi.

HAREKATIN AMAÇLARI FAZLA

Zeytin Dalı Harekatı’nın Türkiye’nin ulusal güvenliğini sağlamak amacıyla yapıldığını belirten Emekli Tank Albay Mesut Eray şunları söyledi:

“Zeytin Dalı Harekatını değerlendirecek olursak burada öncelikle bu harekatı biz kendi ulusal güvenliğimizi sağlamak için yapıyoruz. Birinci önceliğimiz bu. İkincisi; çerçevesini çizdiğimiz zaman bu harekatı tamamen ulusal hukuk kuralları çerçevesinde icra ediyoruz. Üçüncüsü ise bu harekatın amacı ve hedefleri açısından değerlendirmek lazım. Bu harekatın genel amacı; bizim hemen Güney sınırlarımızda bulunan terör örgütlerini; YPG’yi, PKK’yı, PYD’yi tamamen bu bölgeden atmak, onları bulup imha etmek. Harekatı üç aşamalı değerlendirmemiz bizim bu yönde.”

TAMAMEN BARIŞI GETİRMEK İSTİYORUZ

Emekli Tank Albay Mesut Eray harekatın amacının bölgeye barış getirmek olduğunu belirterek, Zeytin Dalı isminin nereden geldiğini şu şekilde açıkladı:

“Peki, Zeytin Dalı Harekatına şöyle yaklaştığımız zaman da; Zeytin Dalı’nı niçin söylemişler? Çünkü Afrin zeytin ağaçlarıyla dolu bir yer. Biz buraya tamamen barışı getirmeye çalışıyoruz. Bölgemizdeki Suriyelilerin de bu şekilde güvenli bölge oluşturularak, onların tekrar kendi bu güvenli bölgelerine, kendi topraklarına dönmelerini sağlamak da bu harekatın geri planda kalan amaçlarından biridir.”

TERÖRİSTLERİN DENİZE İNMESİ TAMAMEN ENGELLENMİŞTİR

Sınırlarımızı tehdit eden terör örgütlerinin amaçları hakkında da görüşlerini belirten Emekli Tank Albay Mesut Eray şunları söyledi:

“Şimdi terör örgütü burada ne yapmak istemiştir? Bizim Suriye ile 900 kilometre sınırımız var. Terör örgütü Afrin ve devamında İdlib’i de alarak Doğu Akdeniz’e, yani denize ulaşmak istemiştir. Biz Afrin Harekatıyla terör örgütünün bu amacını tamamen engellemiş durumdayız.”

FIRAT KALKANI’NDAN FARKLI KUŞATMA HAREKATI

Zeytin Dalı Harekatı’nın üç koldan ilerlediğini belirten Emekli Tank Albay Mesut Eray şunları söyledi:

“Afrin Harekatı üç koldan ilerlemekte. Ama onun öncesinde Zeytin Dalı Harekatı hava harekatıyla başlamıştır. Bu hava harekatında terör örgütlerinin daha önceden tespit edilen hedefleri imha edilmiştir, kritik hedefler imha edilmiştir. Müteakiben Fırtına Obüslerimizle terörist unsurlarının muhtemel olabileceği yerler ateş altına alınarak, terör örgütlerini zayıflatmaya, sersemleştirmeye ve onların yorulması için bu hedefler ateş altına alınmıştır. Bunun ardından da kara harekatı başlamıştır. Kara harekatımız üç koldan ilerlemektedir. Fırat Kalkanı Operasyonu’ndan farklı olarak burada daha çok bir kuşatma harekatı uygulanmaktadır. Öncüpınar Bölgesinden bir birliğimiz, Kilis’ten yine bir birliğimiz, Hassa’dan da bir birliğimiz Afrin’e kara harekatına başlamıştır. Burada tamamen hem zırhlı, hem mekanize birlikler kullanılmakta, ama bunun dışında Özel Kuvvetler de yine bu harekata destek vermektedir. Ben kayıplarımızın çok fazla olmayacağını değerlendiriyorum.”

ORTADOĞU’DA TEK RACON KESECEK ÜLKE TÜRKİYE’DİR

Harekatın sonuçları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Emekli Tank Albay Mesut Eray şunları ifade etti:

“Bu harekat bize şunu gösteriyor: Birincisi Türkiye artık bölgesel bir güçtür. İkincisi Türkiye Ortadoğu’nun en önemli aktörüdür. Üçüncüsü ise Türkiye bu bölgede kendi göbeğini kendisi keser. Ne ABD, ne Rusya değil kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. Peki, Türkiye’yi bu şekilde davranmaya iten nedenler nelerdir? Bu harekata baktığımız zaman harekatta kullandığımız silah ve mühimmatın yüzde 75’i kendi, yerli ve milli silahlarımızdır, araçlarımızdır, mühimmatlarımızdır. Bunlar neler diye bakacak olursak; Silahlı İnsansız Hava Aracımız Bayraktar. Bu bizim uzak gözümüzdür. Hedefleri uzaktan görüp, uçaklara bildirerek bunların imha edilmesine, bir kısmını da kendi üzerinde monteli silahlarla imha edilmesini sağlamaktadır. İkincisi Fırtına Obüslerimiz. Fırtına Obüsleri yine 40 kilometre menzille bu hedefleri ateş altına alan en önemli bizim ağır silahlarımızdan bir tanesidir. Bunun dışında Atak Helikopterlerimiz bulunmakta. Askeri sevkiyatın güvenli olabilmesi için Kirpi Araçlarımız bulunmakta, MT-76 Milli Piyade Tüfeğimiz bulunmakta, Cirit Güdümlü Füzelerimiz bulunmakta. İşte bütün bu silah, araç ve teçhizat bizim hiç kimseye muhtaç olmadan bu harekatı yapabilecek kudretteyiz. Bu nedenden dolayı biz kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. Eğer Ortadoğu’da racon kesecek bir ülke varsa o ülke de Türkiye’dir.”