Uluslararası Orhanlı Çerkes Festivali’nde kurulan stantlarda; Çerkeslere özgü Kafkas kıyafetleri, hediyelik eşyalar, yemek ve tatlılar tanıtılarak satışı yapıldı. Türkiye’nin en büyük Çerkes Festivali olma özelliğini taşıyan Orhanlı Çerkes Festivaline Adıge Cumhuriyeti’nden Nalmes Halk Dansları Topluluğu, Adıge Cumhuriyeti Ses Sanatçısı Susana Dautova ve Ürdün Ses Sanatçısı Barina Abaza’da katıldı.

“AMACIMIZ ÇERKES KÜLTÜRÜNÜ GELECEK NESİLLERE TAŞIMAK”

Orhanlı Çerkes Kültür Derneği Başkanı Mehmet Aydemir, amaçlarının Çerkes kültürünü yaşatarak gelecek nesillere aktarmak olduğunu belirtti. Aydemir “Derneğimiz 2015 yılında kuruldu. Kuruluş amacımız kültürümüzü yaşatmak gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla kurduk. Derneğimizi kurduktan sonra birincisini 2016 yılında düzenlediğimiz Orhanlı Çerkes Festivali oldu. O festivalde Ankara ve İstanbul’dan ekiplerimiz geldi. Bu sene çok daha kapsamlı çok daha büyük bir ekip getirdik. Adıge Cumhuriyeti’nden Nalmes Halk Dansları Topluluğu aramızda, Kabardino-Balkar Cumhuriyeti ekiplerimiz var, Ürdün’den ekiplerimiz var. Bu sene tüm Türkiye’de yapılan festivallerin en büyüğü ile karşı karşıya olacağız. Bugün bu festivale 15 bin kişinin üzerinde bir katılım bekliyoruz. Türkiye’den ve dünyadan katılımlar var. Ürdün’den İsrail’in Çerkes köylerinde yaşayanlar, Almanya’dan Amerika’dan yoğun bir katılım var. Bugün burada Çerkes kültürünün tüm öğeleri olacak. Stantlarımızda yemeklerin tüm çeşitleri, kıyafetlerimiz hediyelik eşyalarımız, tüm her şeyi ile oyunlarımız danslarımız ile Kafkas kültürünü tamamıyla burada yaşayacağız.” dedi.

“ÇERKESLERİN YANINDAYIZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, ilk festivalin yapıldığı yıl Altıeylül Belediye Başkanıyken destek olduğu organizasyonun ikincisine bu kez Büyükşehir Belediye Başkanı iken daha çok destek verdiklerini ifade etti. Kafaoğlu, Büyükşehir olarak her zaman Çerkeslerin yanında olduklarını ve her zaman desteğe hazır olduklarını belirtti.

BÜLENT ARINÇ’TAN ÇERKESLERE ERKEN EVLENİN TAVSİYESİ

Festivale davet edilen Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı Bülent Arıç’ta bir Çerkes damadı olduğunu ifade ederken Çerkeslerin daha genç yaşta evlenmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu. Arınç “Bir il başkanımız kalktı ‘Ben sizdenim Çerkes’im’ dedi öbür garip kalktı ‘Ben Çerkes’im’ dedi. Ben de Çerkes damadıyım. Benim için en güzel en övünülecek konu bu. Bununla iftihar ediyorum. Çünkü siyasi hayatımdaki varsa bütün başarılarımı temelinde ve arkasında kıymetli hanım Münevver Hanım var. Münevver Hanım ailece Demirkapı’dandır. Baba tarafı Çerkes’dir. Ben böyle bir ailenin damadı olmaktan gurur duyuyorum. Biz çok keyifliyiz. Bende damat kontenjanından Çerkeslerin bütün toplantılarına etkinliklerine, sorunlarına gönül verdiğince koşuyorum. Çerkeslerin kızlarının güzelliklerini biliyorum. Erkeklerinin de cesurluklarını biliyorum. İnternette girdim birisi şöyle bir yorum yapmış. Çerkeslerin kızları çok güzel ama bir kusurları var, diyor. Çok kusuru var ama hangisi diyeceksiniz herhalde. Adam altına yazmış ‘Çok güzeller ama geç evleniyorlar’ erkekleri de böyle Çerkeslerin 30’u geçmeden akıllarına evlilik gelmiyor. Bu nedendir diye araştırdım. Eskiden evlilik çok büyük bir sorumluluk olduğu için geçlerin biraz daha yetişmelerini istemişler. Biraz hüsnü kuruntu gibi geliyor bana. Artık yapacak tek bir şey var. Lütfen burada bulunan Çerkes kızları da benim tanıdığım dünyanın her yerinde; İsrail’e, Filistin’e, Suriye’ye varıncaya kadar. Avrupa’da tanıdığım Çerkeslere de kızlarımız çok güzel, çok kabiliyetli erkeklerimiz sadakat, yiğitlik, disiplin konusunda çok başarılılar. Lütfen herkes nasibini bulduğu zaman yaşına bakmadan evlensin. Kızlarımız, erkeklerimiz erken evlensin.” dedi.

KATILIM YOĞUN OLDU

Çerkeslerin gönüllerince eğlendiği ve oyunlar oynadığı festivale, Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı Bülent Arıç, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Mutlu Pakize Aydemir, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Orhanlı Mahallesi Muhtarı Halis Cemal Albayrak, Türkiye’nin farkı bölgelerinden gelen Çerkes dernekleri yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı. İHA