133 yıllık geçmişe sahip olan Balıkesir Lisesi’nden mezun olanlar 1914-1916 yıllarında gönüllü olarak Çanakkale Savaşı’na katılarak şehit olan Keşşaf Bölüğü’nü unutmadı. Balıkesir Liseliler Derneği tarafından düzenlenen organizasyonla keşşafların askere uğurlanmaları canlandırıldı.

 

Gazi Balıkesir Lisesi öğrencileri 103 yıl önce olduğu gibi Enveriye şapkaları, izci kıyafetleri ve bayraklarıyla birlikte Balıkesir Lisesi’nin o dönemki okulunun önünde poz verdi. Dernek yöneticileri de tarihi fotoğraftaki zevat-ı ekabirin kıyafetlerini giydi. Tarihi lise binasından hareket eden Liseli Keşşaflar eskiden Askerlik Şubesi olarak kullanılan BASAF’a ait binada sülüslerini alarak tren garından Çanakkale’ye temsili olarak uğurlandı.

 

ONLAR ÖLÜME GİTMEYE KARAR VERDİLER

Çanakkale'de şehit olan izciler için saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan etkinlikte konuşan Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Abdi Kahyaoğlu, “Ecdadımız yüreklerinde bir damla korku duymadan savaşa gitmeye yani ölüme gitmeye karar verdiler. Çok küçüktüler ama Balıkesir Lisesi talebeleriydi onlar. Bu okulda okuyan herkes bilir bu okulun duvarları konuşur. O şehitlerimiz bu okulun her tarafında var. Bunları biz hissederek yaşadık. Onlarla iftihar ettik, onların yolunda yürüdük. İşte bu atalarımız yine böyle bir günde okullarına veda ettiler ve kalem efendileri kalemlerini bıraktılar. Şımarık emperyalistlere çikolata çocuklarına vatan için nasıl savaşılır, özgürlük için nasıl savaşılır, din için kitap için nasıl ölünür öğretmeye gittiler, öğrettiler hiç birinin mezarı yok. Biraz sonra temsili sülüs alma töreni yapacağız ve oradan istasyona gidip onları uğurlayacağız. Bu okul mektebi şahane, mektebi sultani Balıkesir Lisesi’dir. Bu okul şühedasını kendi elleriyle verir Allah’ü Teâlâ’ya ruhları şad olsun.”

Daha sonra dönemin askerlik şubesinden sülüslerini alan Balıkesir Lisesi Keşşafları, tren garında düzenlenen temsili uğurlama töreni ile Çanakkale’ye gönderildiler. Tren Garı’ndaki törene Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Ak Parti Milletvekili Sema Kırcı, il protokolü ve çok sayıda Balıkesirli katıldı.

 

1914-1916 YILINDA OKUL MEZUN VERMEDİ

Öte yandan 1885 yılında kurulan Balıkesir Lisesi, Çanakkale Savaşı'nda en çok şehit veren okullardan birisi oldu. 1914-1916 yılları arasında Balıkesir Lisesi'nde okuyan ve gönüllü olarak cepheye giden 100 izci öğrenciden 94'ü şehit oldu. O yıl hiç mezun verilmedi