CHP İl Başkanı Serkan Sarı Olağanüstü kurultay söylemlerinin partiye zarar verdiğini belirterek, partililer arasında da ayrışmalara neden olduğunu söyledi. Sarı Olağanüstü Kurultay ile ilgili son kararın Pazartesi günü genel merkeze verilecek imzalarla netleşeceğini belirterek, bu sürecin parti içinde ayrışmaya neden olmadan tamamlanması gerektiğini vurguladı.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı yaptığı açıklamada şunları söyledi:“Ülkemizin içinden geçmiş olduğu şu zorlu dönemde; tek adam rejiminin hukuksallaştığı, OHAL’in kanunlaştığı bir dönemden geçerken parti içerisinde bu olağanüstü kurultay tartışmaları kamuoyunda gereğinden fazla yer almakta ve parti içinde kutuplaşmalara sebep verdiğini gözlemlemekteyiz. İl başkanları olarak bu tartışmaları ve gerginlikleri ortadan kaldırabilmek adına ortak bir deklarasyonla bir toplantı yapıldı. Ankara’da bu sabah itibariyle bizi vekaleten il yöneticimiz, başkan yardımcımız Ersin Özden katıldı bu toplantıya. Bu süreç içerisinde temel olan hedef; partimizin bir arada olması, birbirine destek olması, ayrışarak değil birleşerek bir yerel seçim sürecini götürebilmeyi hedefliyoruz. Partimizin tabi ki temel referansı; Cumhuriyet Halk Partisi Cumhuriyetin kurucu ve koruyucu partisidir. Kurultaylarla temelleri atılmış bir parti.

PARTİMİZDE DEĞİŞİM SÜRECİNE İHTİYAÇ VAR

Bu bizim kurultay süreçlerimizin partimizin olağanıdır, gerekliliğidir. Partimizde tabi ki değişim ve denişim süreçlerine ihtiyaç vardır. Sonuçta ülkede rejim değişmiştir. Ama bu değişik sürecinin planlanan zamanlama ile ilgili ve işleyiş ve akışıyla ilgili sıkıntılar yaşanmaktadır. Partililerin birbirlerini zedeleyecek tarzda açıklama ve beyanlarda bulunması, sayılar üzerinden bir rekabet ortamına dönüştürülmesi, söylemlerin ve yapılan açıklamaların karşılıklı kırıcı bir noktaya varabilme riskine karşı biz il başkanları olarak partimizin birlik ve beraberlik içerisinde olunması noktasında adım attık. Kurultay süreci de sonuçta Pazartesi günü imzalarla belirlenecektir. Bu da partililerimizin ve kurultay delegelerimizin takdiri ve kararı ile olacaktır. Alınan karar neyse bu sonuna kadar devam edecektir. Kurultay yapma kararı Pazartesi günü tamamlandığı dakikada kurultay süreci başlayacaktır. Tüzüğümüzün verdiği yetkinlikler doğrultusunda bu süreç tabi ki takip edilecek.

PARTİLİLERİMİZİ AYRIXTIRMADAN SÜREÇ DEVAM ETMELİ

Eğer kurultay kararı alınamazsa da, yeterli imza sağlanamazsa da çalışmalarımız yine partimizin eksikleri, yanlışları, hataları üzerine odaklanarak çalışmalarımız yine hızlı bir şekilde devam edecektir. Sonuçta bir genel seçimlerle ilgili yapmış olduğumuz hatalarla, eksiklerle yüzleşerek, hatalarımızı düzeltip, eksiklerimizi tamamlayıp yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidar yapmak üzerine mücadele ediyoruz. Bu kurultay çağrısı da, bu değişim, dönüşüm çağrısı da yerel seçimlerde bizleri iktidara taşımak üzere yapmış olduğumuz mücadeledir. Merkezimize bunu koyduk. Partililerimizi ayrıştırmadan, bir arada, birlik içerisinde, umutlu, aydınlık bir geleceğe ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerel yönetimlerdeki başarısını sağlamaya yönelik adımlar atacağız. Süreci takip ediyoruz. Ama bu gelişen süreç içerisinde herhangi bir ayrışma yaşamadan, kutuplaşmadan bunu atlatmamız gerekiyor. Gerek sosyal medya üzerinden, gerekse basın kuruluşları üzerinden birbirimizi üzen, kıran açıklamalar ve ayrıştıran söylemlerden uzaklaşarak bu dönemi tamamlamak arzusu ve niyeti içerisindeyiz.

81 İL BAŞKANINDAN 59’A YAKINI İMZA ATTI

Deklarasyon orada hazırlandı zaten. Yani delegelerle görüşülüp hazırlanmış bir deklarasyon yok, 81 il başkanının ortak çağrısıyla hazırlanmış bir deklarasyon. Yani delegasyonların hazırlamış olduğu bir deklarasyon değil, il başkanlarının hazırladığı deklarasyon. Bir gün önce 81 il başkanına çağrı yapıldı ve hep beraber Ankara’da toplanarak gelişen süreç hakkında bu kırgınlıkları, kızgınlıkları, ayrışmaları toparlayacak ortak bir dille metin hazırlanması yönünde bir çağrı yapıldı. Bu il başkanları düzeyinde hazırlanmış bir çağrıdır bu. Delege veya farklı bir kanalla hazırlanmadı. Bizi de temsilen giden arkadaşımızla beraber, sanıyorum 59’a yakın il başkanımız katıldı. Sabahleyin bir toplantıyla bu sürecin nasıl yönetilmesi, nelerde hata yapılıyor konusunda müzakerelerin alınıp il başkanları düzeyinde hazırlanmış bir deklarasyondur. Bu il başkanlarının açıklamasıdır. Sonuçta hazır bir metinin delegelere sunulup onaylanacak bir işleyiş burada yok.”