CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bir mesaj yayınladı.

 

Mesajında Türkiye’de kadına yönelik şiddet rakamlarının korkunç düzeyde arttığını ifade eden CHP’li Tüm, konuya ilişkin şunları söyledi:

 

“OHAL Türkiyesi’nde kadına yönelik şiddete ilişkin verilere bakıldığında ülkemizin nasıl bir tablo içinde olduğu daha net anlaşılıyor. Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin verilerinde 2017’nin ilk 10 ayında 240 kadın ve kız çocuğunu öldürüldüğü, 77 kadına tecavüz edildiği, 286 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunulduğu ve 338 kadına şiddet uygulandığı belirtiliyor. Kadına yönelik şiddeti sadece failin ‘psikolojik rahatsızlığına’ indirgemek, şiddetin gerçek nedenlerini görmezden gelmek demektir. Bu karanlık tabloyu yorumlamak için, 15 yıllık süreçte kadının toplumsal hayattan sistematik olarak dışlanmasının, taciz ve tecavüzlerin birileri tarafından meşrulaştırılmasının ve kadın cinayetlerinin ‘iyi hal indirimi’ gibi uygulamalarla cezalandırılmamasının nedenlerini de sorgulamak gerekiyor. Bugün OHAL koşullarında iktidarın kadınlara günlük yaşamın her alanında müdahale etmesi, valiliklerin kadın örgütlerinin eylemlerini yasaklaması, çeşitli cinsiyetçi uygulamaları hayata geçirebiliyor olması da kadınların kazanımlarını geriletmiş ve kadına yönelik şiddetin artmasına neden olmuştur. Kamusal alanlarda, sokakta, işyerinde, otobüste giyimi nedeniyle saldırılara maruz kalan kadın sayısı da bu süreçte daha fazla artmıştır. Bu eril iktidarın uygulamalarına karşı topyekûn mücadele etmezsek çok daha karanlık bir tabloyla karşı karşıya kalabiliriz; bu nedenle iktidarın faşizan yönüyle mücadele ettiğimiz kadar cinsiyetçi ve ayrımcı yönüyle de mücadele etmeli ve bu mücadeleyi büyütmeliyiz. Unutmamalıyız ki, bugüne adını veren Mirabel kardeşler de siyasi kararlılıklarıyla bir diktatörün yenilmesini sağlamışlardır.”