Çok sayıda öğrenci ve velinin katıldığı panelde öğrencilere doğru tercih yapmanın ipuçları ilçe genelindeki okulların Rehber Öğretmenleri tarafından verildi. Panelde ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Serdar Duru, rehber öğretmenlerle birlikte öğrenci ve velilerin sorularını yanıtladı.

ÖĞRENCİ VE VELİLERİ HEYECAN SARDI

Panelin açılış konuşmasını yapan Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik öğrencilerin gelecekleri için doğru tercihin önemine değindi. Çelik konuşmasında şunları ifade etti:“Geçen hafta içerisinde 30 ve 31 Temmuz tarihlerinde peş peşe hem LGS yerleştirme hem de yeni adıyla YKS yani Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı açıklandı. Dolayısıyla bu açıklamalardan sonra öğrencilerimizi ve velilerimizi hem liselere hem de üniversite tercih heyecanı sardı. Bu anlamda işte biz de Altıeylül Rehberlik Araştırma Merkezi olarak arkadaşlarımız gerçekten canla başla çalıştılar, bizlere teklif ettiler, böyle bir etkinliği gerçekleştireceklerini söylediler. Biz de birlikte değerlendirip uygun gördük. İnşallah bu etkinliğin sonunda geleceğimizin teminatı hedef kitlemiz öğrencilerimize ben kesinlikle faydalı olacağını ümit ediyorum. Bundan dolayı da başta Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürümüz Yasemin Hanım ve ekibini, ayrıca diğer okullarımızdaki rehber öğretmenlerimizi ve Bilgi Üniversitesi’nden buraya kadar gelen Serkan Bey’i tebrik ediyorum.

İLÇEMİZDE 5 OKULDA TERCİH DANIŞMA MERKEZİ KURDUK

Kıymetli veliler, sevgili öğrencilerimiz; üniversiteye yerleşmede doğru tercihin ne kadar önemli olduğunu hepimiz, hepiniz biliyorsunuz. Ben şunu belirtmeliyim ki; bu süreç üniversite öğrenci adayı olan siz gençlerimizin geleceğine dair önemli kararların verileceği dönemdir. Şu anda hem liselere giriş sınavıyla ilgili yerleştirme hem de üniversite tercih dönemiyle ilgili bir süreci birlikte yaşıyoruz. Bu süreçte unutulmaması gereken bazı temel yaklaşımlar olacak. Bunu ailelerimize, öğrencilerimize, belki tüm ilgililere duyurmak ve paylaşmanın gerekli olduğunu düşünüyoruz. Üniversite sınavına giren tüm öğrencilerimizin karşılarında yeni sisteme dayalı bir tercih yaklaşımı var. Dolayısıyla tercih yaklaşımındaki sürece çocuklarımızın tamamen hakim olması, ailelerimizin her şeyi bilmesi imkansız. İşte bu konuda uzman arkadaşlarımızdan faydalanılması, Tercih Danışma Merkezlerine ulaşmaları öncelikli tavsiyelerimizdendir. Özellikle okullarımızda Rehberlik Araştırma Merkezimizde ve ayrıca ilçemizde beş okulda kurulan Tercih Danışma Merkezlerinde öğrencilerin aldığı puanlar, ilgileri, yetenekleri doğrultusunda girebilecekleri okullarla ilgili doğru tercihler yapma konusunda gençlerimize inşallah destek olunacaktır.

ÇOCUKLARINIZI KENDİ HAYALLERİNİZE GÖRE YÖNLENDİRMEYİN
Buradan ailelerimize de birkaç uyarıda bulunmadan konuşmamı bitirmek istemiyorum. Kıymetli veliler; sizlerin çocuklarınızı kendi hayalinizdeki mesleğe yönlendirmeniz doğru bir yaklaşım değildir. Sizlerin, çocuklarınızı kendi istediğiniz meslekleri seçme noktasında yönlendirmeniz ve bu doğrultuda tercih yapmak zorunda bırakmanız her zaman doğru neticeler vermeyebilir. Bunun yanında öğrencilerimizin kendi başlarına yapacakları ya da ailelerinizin hayallerinde besledikleri meslekler ile ilgili yönlendireceği tercihler de her zaman doğru olamayabilir. Her zaman öğrenciye dönük olmayabilir. Bu konuda daha bilinçli olmak, öğrenciyi doğru bilinçlendirmek, öğrenciye uygun bir tercih yapmak iyi bir yaklaşım olacaktır.

100 ÖĞRENCİDEN 20’Sİ YERLEŞTİĞİ BÖLÜMÜ BEĞENMİYOR

Her yıl üniversite sınavında bir yere yerleşen öğrencilerin yüzde 20’ye yakınının bir sonraki sene yine sınava girdiğini düşündüğümüzde bu şu anlama geliyor. Özellikle 100 bin kişiden 20 bin kişi yerleştiği kurumdan memnun kalmıyor. Tercih ederek yerleştiği bölümün kendine uygun olmadığını düşünüyor. Yeniden sınava girerek 2-3 sene gecikmeli olarak da olsa hayatına devam etmek zorunda kalıyor. İşte bu tercihlerin ne kadar önemli olduğunun en önemli göstergelerindendir. Bunu ihmal etmemek lazım. İşte bu nedenledir ki velilerimizin hem üniversite sınavında hem liselere g2iriş sürecinde tercihleri uzmanlar ile yapması, bilinçli yapması, öğrenciye uygun ve öğrencinin gittiğinde pişman olmayacağı, okuyarak geleceğini yönlendireceği bölümü tercih etmeleri doğru olacaktır. Kısacası sloganımız şu olmalıdır: İyi bir lise iyi bir üniversite demektir. İyi bir üniversite ise güzel bir gelecek demektir.

DOĞRU TERCİHİN SIRLARINI ÖĞRENECEĞİZ

Kıymetli veliler bakınız geçen hafta LGS yerleştirmeleri yapıldı. Ben bu tercihler esnasında kurumlarımızı bizzat gezdim. Ancak şunu gördüm; rehber öğretmenlerimiz ısrarla velilerimizi, öğrencilerimizi yönlendirmelerine rağmen bakıyorum ki velilerimiz ve öğrencilerimiz tek tercihte bırakmış. Tabi yerleştirmeler yapıldı öğrencilerimiz bir okula yerleşemedi. LGS’de yeni bir sistem, yeni bir başlangıç. Evet, bakanlığımız bu konuda eksiklerini gördü ve bugün itibariyle başlayan ikinci tercih döneminde bu eksiklikleri kılavuzda giderdi. Şunu unutmamak gerekir ki bizlerin de çocuklarımızın yüzde 70’lik, 80’lik dilimde olmasına rağmen ısrarla Anadolu Liselerini istemesi de yanlış tercihin bir örneğidir. Dolayısıyla inanıyorum ki bu etkinliğin sonunda gerçekten öğrencilerimiz ve velilerimiz buradan bilinçli bir vaziyette ayrılarak inşallah doğru tercih yapmanın sırlarını elde etmiş olacağız.”