Balıkesir Köylü garajında dertlerini dile getiren minibüsçüler, “Ben 30 yıldır ayni güzergahta yolcu taşıyorum, bir tek engelliye rastlamadım. Mahallemde engelli yok bana niye engelli rampası yaptırıyorsun. Şimdi belediye benden engelli rampası istiyor. Engelli rampasının maliyeti yüksek. Bu gün yaptırmaya kalksam aracına göre 8-12 bin liraya mal oluyor. Yaptırmazsam ruhsat vermiyor. Bu sadece Balıkesir’in değil tüm Türkiye’nin sorunu. Şehirlerarası yolcu taşıyan otobüslere bakın hangisinde engelli rampası var. Ayrıca Ulaştırma bakanlığı minibüslerin yaşını 19’dan 15’e indirdi. Ben köyden 5-6 kişi ile şehre geliyorum ve akşama kadar bekliyorum. Sürekli yolcu taşısam zaten aracımı kendim yenilerim” diye dert yandı.

BÜTÜN YOLCULARIMIZ YAŞLI KESİM

Engelli rampası yaptıramadıkları için taşıma belgesi ve ruhsat alamadıklarını belirten minibüsçüler ayrıca büyükşehir belediyesinin de yaşlıların ücretsiz taşınmasını istediğini hatırlatıp, “Mahallede gençler kendi otomobilleriyle şehre gelip gidiyor. Bize de taşımak için yaşlılar kalıyor. Biz yaşlıları ücretsiz taşıdık diyelim, parayı nereden, ne zaman, nasıl alacağız? Belediye ayda 750 lira vereyim yaşlıları taşı diyor. Güzergahta  7 mahalle var. Her mahalleden 5 yaşlı alsam 35 kişi eder.  Minibüs zaten 20 kişilik. Ben nasıl para kazanacağım? Zaten okullar açıldığında koltuklar dolu oluyor, bir de ay başlarında emekliler para almaya gelip gittiklerinde” dedi.

Minibüsçüler Türkiye’nin pek çok yerinde minibüslerin engelli rampası yaptırmadan çalıştıklarını, belediyenin Balıkesir’de de bu konuya çözüm getirmesi  gerektiğini belirttiler.