24 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimleri öncesinde bulundukları ilçe meclis üyeliğinden istifa eden AK Partili Dinçer Orkan’ın yerine Eyüp Uygur, CHP’li Selim Panç’in yerine de Erhan Elmastaş getirildi. Mecliste ayrıca Dinçer Orkan’ın istifasıyla boşalan Encümen Üyeliğine AK Partili Cemal Kocataş seçildi.

84 gündem maddesiyle toplanan Büyükşehir belediye Meclisi’nde ayrıca meclis üyelerinin verdiği 16 önergede gündeme dahil edildi. Gündem maddelerinin belirlenmesinin ardından meclis üyelerinin takdiri ile gündemdeki konular ilgili ihtisas komisyonlarına havalesi yapıldı.

KOCATAŞ ENCÜMEN ÜYESİ OLDU

Milletvekili aday adayı oldukları için görevlerinden istifa eden Dinçer Orkan ile Selim Panç’tan boşalan ihtisas komisyonlarına üye seçimi dünkü meclis oturumunda yapıldı. Dinçer Orkan’ın görevli olduğu İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Sosyal Hizmetler, Engelliler ve Halkla İlişkiler Komisyonu’na Eyüp Uygur oy birliğiyle getirildi. Selim Panç’ın görevli olduğu Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Turizm ve Tanıtım Komisyonu’na ise Erhan Elmastaş görevlendirildi. Dinçer Orkan’ın istifasıyla boşalan Encümen Üyeliği için ise gizli oylama ile seçim gerçekleştirildi. AK Parti Grubu adına Cemal Kocataş aday olarak gösterilen seçim sonucunda Kocataş Encümen üyesi seçildi.

KAFAOĞLU’NA 350 MİLYON TL BORÇLANMA YETKİSİ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı toplantılarının ilk oturumunda borçlanma yetkisi de istendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’na asfalt yapımı, yol malzemesi alımı ve kavşak yapım işlerinde kullanılmak üzere 200 milyon TL, park yapımı, diğer yatırımlar için ve genel giderlerde kullanılmak üzere 50 milyon TL olmak üzere 250 milyon TL borçlanması için yetki verildi. Plan Bütçe Komisyonu’ndan gelen evrakın görüşülmesi sonucunda 250 milyon TL’lik borçlanma için CHP ve MHP ret oyu kullanırken, AK Partili üyelerin kabul etmesiyle borçlanma yetkisine izin çıktı.