Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda gerçekleştirilen açılış törenine Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elif Çimen,  Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Narlı, İlçe Milli Eğitim Müdürleri,  İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, öğretim üyeleri, idareci, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

“Matematik ve Sanat” Projesi ile; disiplinler arası bir yaklaşımla öğrencilere matematiğin, sanat eserlerindeki ve tarihi yapılardaki yansımalarını keşfettirme; öğrencilerin tasarım becerilerini geliştirme; doğadaki soyut bir kavramdan yola çıkarak sanatsal etkinlikler aracılığıyla somut materyaller oluşturma; matematiği sanatın görselleştirme ve estetik bakış açısıyla anlamlandırma; somut ürünler ortaya çıkarma süreçlerinde görsel sanat dallarından yararlanma ve süreç boyunca çevrim içi etkileşimli uygulamalarla bu kazanımları 21. yüzyıl becerileriyle destekleme amaçlanıyor.

MATEMATİK SANATLA İÇ İÇEDİR

Proje Yürütücüsü Banu Memişoğlu’nun proje bilgilendirme konuşmasının ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız şunları söyledi:

“Birçok insan için matematik sadece sembol ve kurallardan oluşan, eğitim yaşantıları boyunca zorlandıkları, kimseye faydası olmayan bir derstir. Matematikle sanat bazıları için de yan yana gelmesi gereken en son iki daldır. Eğitim öğretim hayatı boyunca matematikten sürekli düşük not alan, korkan, uzak duran, başarısız olan birisi için matematikle sanatın ne bir ilişkisi, ne de matematiğin sanatsal bir değeri olabilir. Hâlbuki gerçek hiç de böyle değildir. Matematik sadece rakam ve sembollerle uğraşan bir disiplin olarak anlaşılmamalıdır. Elbette rakam ve semboller matematiğin en önemli bileşenidir, fakat asla matematiğin tamamı değildir. Matematik; mimarlık, müzik, resim gibi sanat dallarındaki uygulamaları ile sanatla iç içedir. Bu proje sayesinde öğrencilerimize matematiği, geometriyi farklı bir bakış açısı ve disiplinle, sevdirerek anlatacağımıza inanıyor; emeği geçen tüm öğretim üyelerimize, öğretmenlerimize teşekkürü bir borç biliyorum.”

 

ÖĞRENCİLERE TEORİK BİLGİ GÖRSELLEŞTİREREK AKTARILDI

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir de yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

“Üniversitemizin Fen Edebiyat Fakültesi, Necatibey Eğitim Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesinin destek verdiği Matematik ve Sanat projesinde, öğrencilerimize teorik bilgiyi mümkün olduğunca görselleştirilerek etkileşimli uygulamalarla aktarılmasının çok önemli olduğuna inanıyorum.”

Bir yürütücü, dört uzman, dokuz eğitmen, altı rehber ile otuz altı öğrenci katılımları ile 5 gün sürecek olan projenin açılış töreni; öğretim üyeleri, öğretmen ve öğrencilere katılım belgelerinin Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız tarafından takdim edilmesi ile sona erdi.