Büyükşehir Belediye Sergi Salonunda gerçekleştirilen Balıkesir Umum Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası olağan genel kurulunda mevcut başkan Kamil Güler ve başkan adayı Ersin Sözdemir’in listeleri yarıştı. Kamil Güler 203 oyla yeniden başkan seçilirken rakibi Ersin Sözdemir 170 oy aldığı genel kurulda 5 oy geçersiz sayıldı

Balıkesir Umum Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası olağan genel kurulu Büyükşehir Belediye Sergi Salonunda gerçekleştirildi. Divan Başkanlığını Fehmi Erdem’in yürüttüğü genel kurulda yönetim kurulu faaliyet denetim raporu, bilanço, gelir, gider hesapları okunarak müzakere edildi. 

 

YAPILMAYANLAR TARTIŞILMALI

Başkan adayı Ersin Sözdemir yaptığı konuşmada “ Bir çoğumuzun bildiği üzerine odamızda birçok sorunların olduğu ve bu sorunların üzerinin kapatılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Aslında bu yapılangenel kurul toplantıları meslektaşlarımızın bayramıdır. Bunu tekrarlamak istiyorum; bu gün bizim bayramımızdır. Bilindiği gibi oda seçimlerimiz dört yılda bir tekrarlanmaktadır. Yani bir sonraki genel kurulumuz 30 Mart 2022 yılında yapılacaktır. Ancak bizde yönetimin bu güne kadar yaptığı ve yapamadığı icraatlar' burada sorgulamamız ve tartışmamız gerektiğini düşüyorum.

OYLARA SAHİP ÇIKILMADI

Bizler burada bu gün sorunlarımızı konuşup, ortak çözümlerde bulunması gerekir. Buraya, bu kürsüye çıkıp, konuşmaları süsleyip üyemizin gözüne hitap eden, slayt görüntüsü hazırlayıp, oy istemek üyemize karşı haksızlık ve ahlaksızlık olur. Çünkü her verilen oy benim neznimde kutsal bir emanettir. Dört yıl bu emanete gözümüz gibi sahip çıkmamız gerektiği bilinci ile davranmamız gerekir. Saygı değer arkadaşlar ancak bugün baktığımda meslektaşlarımız tarafından verilen bu emanet oylara çıkılamamıştır.

KAMİL BAŞKANIN HAYIRLI RÜYALARI BİTTİ

Üzerine basarak söylemek isterim ki; Esnaf Odaları siyasi bir teşkilat değildir. Burada odamız ve yönetim siyasi bir parti temsilcisi gibi hizmet ettiğini bizleri rant içine sokup, kullandığı iş yerlerimizin, bizler buralara paha biçemezken buradaki iş yerlerimize m2 1.000 TL değer biçtirip satmak isteyen üyelerimizin tapularını Büyükşehir Belediyesine getirip paralarını almalarını istedi. Bu durum bizlerin onurunu kırmıştır. Birçok esnaf kardeşimi yeni iş yeri vaatleri ile ve özellikle marangozlar sitesini, buralarm  iadı doldu yeni iş yeri diyerek ve hiçbir üyemizin olurunu almadan, istişare  yapmadan sadece siyasi rant elde edilmesi için, görsel ve yazılı basına verilmesi, buradaki esnafimız tarafinda hayal kırıklığı yaratmıştır. Üyelerimiz bir çok sorun ile uğraşırken ve özellikle var olma mücadelesi verirken, üyemiz yanında durulmamıştır. Ben yaptım oldu anlayışı hakim kılınmıştır. Ancak Kamil Başkanımızın hayırlı uğurlu rüyaları bitmiştir.

İŞ YERLERİMİZ UZAYDAN MI İNECEK?

Yeni iş yerleri ile alakalı burada sıkıtıntı yok deniliyor. Tv’de iş yerlerinin yazın biteceğini, biz üst üst yapının 2018 sonunda bitirileceğini biliyoruz. Başkan ise  2018 yazında bitecek diye beyanda bulunuyor. Ancak daha ortada hiç bir çalışma yapılmamıştır. Ben ve kooperatif üyelerimiz merak ediyor. Acaba bu iş yerlerimiz uzaydan mı indirilecek. Yani ben burada 247 üyemizin iş yerinin bitirileceğine inanmıyorum. Bu vaatle anca çocuk kandırılır. Bugün yönetim kurulu arkadaşlarımla birlikte talip olduğumuz bu büyük emanetin hakkını vermek için değerli oylarınız ile bu şerefli görevi üstlenmeye hazırız.”

 

VEREMEYECEĞİM HESABIM YOK

Haklarında karalama ve iftiraya varan yakışık almayan sözler sarf edildiğini belirten Marangozlar Odası Başkanı Kamil Güler “Hakkımızda karalama ve iftira var yakışmayan sözler. Ben özellikle mslektaşıma yakıştıramadığım sözler. Şu an ki oda üye sayısı 486 bu bir onur gurur meselesidir. Kooperatif genel kurulu değil salondaki misafirlerimiz kooperatifle alakalı çalışmalara başlarsam yarım saati geçer konuşmam Allah’ın izniyle vermeyeceğim bir hesap yoktur, yanlış olan hiç bir şey de yoktur. Burada kooperatif ortağı olmayarak bu gün düğünümüz bayramımız olan sizlere yakışır bir salon hazırlayarak  sizleri davet ettik.

SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN MÜCADELE ETTİK

Kooperatif genel kurulu olsaydı kooperatifle alakalı tüm konulara akşama kadar konuşurduk. Odamızı 2010 yılında aldığımızdaki halini eski üyelerimizin hepsi biliyor. Bu zaman kadar hiç bir üyem benim şu sorunum var ben dertliyim deyipte yanında olmadığımız olmamıştır. Yönetim kurulumuz ve ben sorunları çözmek için her zaman mücadele ettik. Burada bazı taşlar Esnaf Odalasınada geldi. Biz hiç bir zaman kooperatifimiz yada odamızı siyasete alet etmedik. Enson 2014’de ki meclis kararıyla marangozlar sitesinin yeri değişecek dendi. Büyükşehir Belediyesi kesinlikle kendisine rant elde etmek için bu projeyi başlatıp devamını yapmadı.  Şu an hepinize soruyorum marangozlar sitesinde kiracı yada iş yeri sahibi olan arkadaşlardan belediyeye tapuyu zorla yada isteyerek vermiş arkadaş var mı burada.

KİMSEYE BANKADAN ZORLA KREDİ ÇEKİN DEMEDİM

Hani belediye rant elde ediyordu zorla veriliyordu. Kim verdi? Ben bu konuda çok rahatım bu işi yapacak kuvvetli bir müteahitimiz ve paramızda var. Ben kimseye bankadan zorla kredi çekin demedim. Hep sizler için çalıştık fedakarlığım sizler için. Biz mal şöhret siyaset peşinde değiliz. Çalışna personelim burada mağazamızı açtık hep örnek olabilmek için. Bu zaman kadar ne kooperatifimizin işler nede odamızın işleri aksamıştır” şeklinde konuştu.

Başkan adayı Kamil Güler ve Ersin Sözdemir’in konuşmalarının ardından seçime geçildi. Seçimlerde 203 oy alarak yeniden başkanlığa getirilen Kamil Güler’in listesi şu isimlerden oluştu:

“Ender Tophanecioğlu, Şerif Korkut, Nahit Bozbay, Arif Güven, Sezgin Kocabaş, Celal Karkın, Gürkan İnce ve Ali Mahir Dizbay.”