Mahmudiye köy meydanında yapılan hayvan teslim törenine Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, HAYKOOP Başkanı Faruk Özen, Kepsut Tarım İlçe Müdürü Sacit Karakuzu ve Ziraat Bankası Kepsut Şube Müdürü Mehtap Bozhan katıldı.

Heyecanlı bir kalabalık tarafından karşılanan hayvanlar kura çekimine göre üreticilere teslim edildi.

 

BUGÜNE KADAR BİN 76 HAYVAN ALIMI GERÇEKLEŞTİRDİK

HAYKOOP Başkanı Faruk Özen proje ile ilgili şunları söyledi;

“HAYKOOP olarak Ziraat Bankası ile 2015 yılında imzalamış olduğumuz kredi protokolümüz var. Biz bu protokole Kolay Kredi Protokolü diyoruz. Çünkü kooperatiflerimize süt veren çiftçilerimizi çok fazla prosedüre muhatap etmeden, ipotek ve teminat vermeden 10 baş hayvan alımına kadar öz kaynak kullanmadan kredi kullandırabiliyoruz. Bunun için Ziraat Bankası sisteminde kredi notunun A ve B çıkması gerekiyor.

İşte bugün burada HAYKOOP kolay krediden yararlanarak ahırlarına 5 er adet hayvan ilave eden üreticilerimizin mutluluğuna ortak oluyoruz. Yüzleri gülüyor, onların yüzü gülünce bizimde yüzümüz gülüyor. Yapmış olduğumuz çalışmanın sahadaki olumlu yansımasını görmek bizim için gurur kaynağı.

HAYKOOP kolay kredi kullanarak bugüne kadar toplam 1076 adet hayvan alımı gerçekleşti. Bu hayvanların tamamı simental ve montofon gibi kombine ırktan oluşuyor. Ülkemiz hayvan envanterine bu katkıyı sağladık. Umuyorum ki bu hayvanlar üreyecek, çoğalacak ve ülkemize değer katacak. Biz inanıyoruz ki gelecekte Tarım ve Hayvancılık tüm sektörlerin önünde yer alacak. Bugün yurtdışından getirdiğimiz bu saf ırkları korumayı başarırsak ileride ihraç eder hale geleceğiz. Ben buna inanıyorum.”

200 BÜYÜKBAŞ KÖYÜMÜZE GELECEK

Mahmudiye Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Özcan da düve projesi ile ilgili şunları söyledi;

“İlçemiz Kepsut tarım ve hayvancılık alanında ilimiz Balıkesir’in lokomotifi konumundadır. İlçemizde süt üretimi yapan üreticilerimize desteklemek amacı ile Haykoop tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında 14 üreticimize toplam 70 adet gebe düve dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Projemiz kapsamında hayvan alımlarımız devam edecek. Yaklaşık 200 adet hayvanı köyümüze getireceğiz. Kooperatif olarak et ve süt üreticilerine desteğimiz her alanda devam edecek ve bu dağıtılan gebe düveler ilçemize üreticimize hayırlı olsun.’.