Türkiye Maden İşçileri sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul’un da katıldığı 11’inci genel kurulda Musa Engin tekrar başkanlığa seçildi. 111delegenin bulunduğu genel kurulda Musa Engin başkanlığındaki yönetim yeni dönemde de sendikanın güçlenmesi için çalışmalarda bulunacağını kaydetti.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul’un divan başkanlığını yürüttüğü kongrede, divan kurulu başkan yardımcılığına Tamer Küçükgencay, Divan Katipliğine Hasan Hüseyin Gürbüz, Zekeriya Aydın, Yasin Karatay, Ahmet Çümen seçildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Türkiye Maden İşçileri Sendikası Mermere Şubesi’nin dört yıllık çalışma raporları okunarak oylandı. Yönetimin aklanmasının ardından Musa Engin’in başkanlığındaki tek liste ile seçime gidildi.

TABANIN SÖZ SAHİSİ OLMASINI İSTİYORUZ

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Marmara Şube Başkanı Musa Engin yeni dönemde de işçilerin hakları için çalışmalara devam edeceklerini bildirdi. Engin konuşmasında şunları söyledi:“Sendikalı örgütlerin genel kurulları, sorunların tartışıldığı, amaçların ve kazanımların gözden geçirildiği en önemli günlerden biridir. Temel amaç, tabanın söz ve karar sahibi olmasıdır. Temsil görevi üstlenen bizlerin birinci görevi bu ilkeyi hayata geçirmektir. Genel kurul toplantımızda, dört yıllık çalışma dönemini kapatıp, yeni bir çalışma dönemi açmış olacağız.

SORUNLARLA MÜCADELE BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ OLDU

Geride bıraktığımız dönem içerisinde, çalışma hayatında baş gösteren önemli sorunlarla karşı karşıya kaldık. Bu sorunlar ile mücadele, sendikal faaliyetlerimizin ilk sırasında yer almıştır. Çalışma hayatının çözüm bekleyen önemli sorunları bulunmaktadır. Son dönemdeki uygulamalar ile kamuda taşeron uygulaması büyük oranda sona erdirilmiştir ve taşeron işçilerin büyük bölümü ne kadro verilmesi çok olumlu bir gelişmedir.

TAŞERONLARIN KADROLAŞMASI SONA ERMEDİ

Ancak bu olumlu düzenlemeler, başta KİT’lerde çalışan taşeron işçileri olmak üzere kapsam dışında bırakılan diğer taşeron işçiler nedeniyle tam anlamıyla sonuca ulaşamamış, kamuda taşeron uygulaması tamamıyla sona ermemiştir. Kapsam dışında bırakılan taşeron işçilerine de verilen sözler doğrultusunda, çalışma barışı ve çalışma verimliliği için ayrımsız ve şartsız olarak kadro verilmesi en büyük beklentimizdir.

HAKKI ELDE ETMEK İÇİN HAKLI OLMAK YETMEZ

Günümüzde belirli bir hakkı elde edebilmek için haklı olmak yetmez. Bir hakkı almak için güçlü olmak gerekir. En küçük hakkın elde edilebilmesi bir gücü gerektirir. Bu güç ise, biz işçilerin birlik-beraberliği ve örgütlenme ile elde edilir. Sendikal örgütlenme politikalarının belirlenmesi, sendikal yenilenmenin ve sendikalara yeniden mücadeleci bir güç, bir kimlik kazandırmanın olmazsa olmaz ilkesi örgütlenmedir.

İŞYERLERİNDEKİ SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ

Biz de Maden-İş Sendikası olarak, genel merkezimizin bize verdiği yetki doğrultusunda başta altın madenleri TÜMAD ve Zenit Madencilik, Amcol ve Omya Madencilik ile Çan Linyitleri İşletmesi ve Eti Maden Bigadiç işyerlerinde taşeronda örgütlenmiş bulunmaktayız. İşyerlerimizin bazısında sözleşme, bazısında mahkeme, bazısında ihaleden kaynaklı problemler bulunmaktadır. Genel merkezimizin de katkısıyla bunları bu dönem içerisinde çözeceğiz.

SENDİKAL BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ ARTIRACAĞIZ

Sizlerden aldığımız güçle, genel merkezimizin ve Türk-İş’in aldığı kararları hayata geçirerek, sizlere hizmet üretmeye çalıştık. Gücümüzü siz üyelerimizden aldık. Bu genel kurulumuzun birlik ve dayanışma ruhumuzu güçlendirmesi, sendikal bütünlüğümüzün artması, maden işçileri ve işçi sınıfı için hayırlı sonuçlar üretmesi dilekleriyle hepinize saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz. Yaşasın Türk-İş, Yaşasın Maden-İş.”

***

500 ÜYEMİZ BİNİ GEÇTİ

Maden-İş Genel Başkanı Nurettin Akçul ise kongrede yaptığı konuşmada, genel merkez olarak KİT’lerde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmalarına devam edeceklerini söyledi. Akçul şunları köydetti:“Dört yıl önceki genel kurulda bu şubemizin üye sayısı 500 civarındaydı. Hep şöyle yanlış bir algı var; sayısı az olan şubeler artık yavaş yavaş tasfiye edilsin. Biz genel merkez olarak buna hep karşı çıktık, karşı çıkmaya da devam edeceğiz. O tarihte 500 civarında üyesi olan şubemiz bugün binleri geçti. İnşallah eminim ki bundan sonraki genel kurulda iki binli rakamları da geçmiş bir şubenin genel kurulunu yine sizler burada yapmış olacaksınız. 

İLK DEFA TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN DELEGELERİMİZ DE BURADA

Bu genel kurulun bir özelliği var. İlk defa burada taşerondan gelen delege arkadaşlarımız var. Tabi ki taşeron meselesiyle ilgili Türkiye Maden İşçilerinin görüşünü bu arkadaşlarımız da bilmek isteyeceklerdir. Biz de bu meselenin takipçisi olmaya devam ediyoruz. Bu güne kadar nasıl ilgilendiysek, peşinde olduysak, bundan sonra da bu meselenin takipçisiyiz. TÜRK-İŞ Konfederasyonumuz da bu meseleyi olmazsa olması haline getirmiştir.

KİT’LERDEKİ TAŞERONLAR BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ OLACAK

Bizim üzüntümüz şu; 800 binin üzerinde taşeron emekçisi kadroya alındı, bu hepimizi sevindirdi. Ama sonradan bir baktık ki KİT’ler kapsam dışı kalmış. Bu tabi bizim en büyük üzüntümüz oldu. Bizim örgütlülük alanımızda 800 bine yakın taşeron çalışanı arkadaşımız var. O yüzden bu meseleyi birinci önceliğimiz haline getirdik, peşindeyiz. Bu konuyla ilgili bir yönetmelik çıktı ama o bizi çok tatmin etmiyor. Mevcut yönetmelik bu konuya da bir çözüm getirmiyor. Arkadaşlarımız bir çalışma yaptılar, ilgili kurumlardan bilgi istediler. Ancak gelen bilgiler de çok iç açıcı değil. Ama şundan emin olun, bu meselenin sonuna kadar takipçisi olacağız.”

BAŞKAN ENGİN GÜVEN TAZELEDİ

Konuşmaların ve raporların okunmasının ardından yapılan seçimlerde Musa Engin başkanlığındaki yönetim şu isimlerden oluştu:“Musa Engin Başkan, Zafer Maraşlı Başkan Vekili, Bahattin Avcı Şube Sekreteri, Mehmet Yıldız Şube Mali sekreteri, Ramazan Kılıç, Hüseyin Işık Şube Teşkilat Sekreteri.

DENETİM KURULU: Tarık Kartal, Musa Evcimen, Fatih Atmaca

DİSİPLİN KURULU: Banu Büyükdeğirmenci, Ramazan Aydın, Mehmet Karataş.

ÜST KURUL DELEGELERİ: Zafer Maraşlı, Bahattin Avcı, Mehmet Yıldız, Ramazan Kılıç, Hüseyin Işık.”