Milli Eğitim Bakanlığı’nın LGS’ye ilişkin yayınladığı tercih kılavuzunda, yapılacak tercihlerde meslek lisesi ve İmam Hatip Lisesi’nin zorunlu tutulduğunu tutulmasını eleştiren EĞİTİM-İŞ Şube Başkanı Mustafa Demiralp, bakanlığın öğrenci ve velileri istemedikleri okul türüne tercih etmeye mahkum kıldığını belirtti.

KAYGILARIMIZ HAKLI ÇIKTI

EĞİTİM-İŞ Balıkesir Şube Başkanı Mustafa Demiralp POLİTİKA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın LGS’ye ilişkin yayımladığı tercih kılavuzu, öğrencilerin istemedikleri okullara yerleştirileceği, birçok ailenin çocuklarını meslek ya da imam hatip lisesi ya da özel okullara göndermek zorunda kalacağı yönündeki kaygılarımızı haklı çıkarmıştır.

MESLEK LİSESİ VE İMAM HATİP ZORUNLU TERCİH OLDU

Bakanlığın kendi yöneticilerinin ve uzmanlarının bile anlayamadığı kılavuza göre, öğrencilere yerel yerleştirme tercihlerinde beş, sınavla yerleştirme tercihlerinde beş, sınavla öğrenci alan pansiyonlu okullar tercihinde beş olmak üzere 15 tercih hakkı tanındı. Öğrenciler, bir okul türünden en fazla 3 tercih yapabilecekken ve 5 tercih sayısını ulaşmak isteyen öğrenciler bu listeye meslek lisesi veya imam hatip lisesi eklemek zorunda kalacaktır.

TERCİH GRUBU İKİYE DÜŞECEK

LGS’ye girmeyen öğrenciler için tercih grubu ikiye düşecek. Öğrenciler ilk olarak “Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar” ekranından tercih yapacak. Kayıt alanından beş tercihte bulunabilecek öğrenciler, ilk üç tercihlerini adreslerine en yakın okullardan yapabilecek.

ÖĞRENCİLER 15 TERCİHTE BULUNACAK

Öğrenciler, aynı okul türünden en fazla üç okul seçebilecek. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercihlerini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde sınavla öğrenci alan okullar arasından en fazla beş, pansiyonlu okullar arasından en fazla beş okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunacak.

KONTENJANLAR PUAN ÜSTÜNLÜĞÜ DOĞRULTUSUNDA YAPILACAK

Sınavla öğrenci alan okullara yerleştirme belirlenen kontenjanlar, puan üstünlüğü ve tercihler doğrultusunda yapılacak. Puan eşitliği durumunda ise öğrencinin ortaöğretim başarı puanı, yaşı ve okula devam durumu dikkate alınacak.

BAKANLIK ÖĞRENCİLERİ İSTEMEDİKLERİ OKULA MAHKUM BIRAKIYOR

MEB, böylece öğrencileri ve velileri istemedikleri okul türüne mahkum bırakmaktadır. Daha önce bakan düzeyinde “hiçbir öğrenci istemediği okul türüne gitmeyecek” diye demeçler verilirken, uygulamada iki türde tercihe zorlama yapmak insanları aldatmaktır. Burada amaç, başarısızlığı ve tercih edilmezliği tescilli imam hatipleri kalkındırmak, çocuklarımızı zorla bu okullara yönlendirmek ve bunu tercih etmeyenleri de kaderi ile baş başa bırakıp ya açık lise ya da özel okula zorlamaktır.

BALIKESİR’DE DURUM

Balıkesir’de 16 bin 200 8. Sınıf öğrencisi için 18 okul sınavla öğrenci alacak olup toplam kontenjan bin 620’dir. LGS ile öğrenci alacak okulların özellikleri şunlardır:

18 okulun 11’i merkez ilçelerdedir ( Altıeylül 3 okul, Karesi 8 okul. Toplam kontenjan: 990). Merkez ilçeler dışında sınavla öğrenci alacak okul sayısı 6’dır ( Bandırma 3 okul, Burhaniye 1 okul, Edremit 2 okul, Gönen 1 okul. Toplam kontenjan: 630). Balıkesir’in 20 ilçesinden 14’ünde sınavla öğrenci alacak okul belirlenmemiştir.

BALIKESİR’DEKİ OKULLARIN KONTENJAN DURUMU

Sınavla öğrenci alacak 18 okulun okul türlerine dağılımı ve kontenjanları şöyledir:

3 Fen Lisesi (kontenjan: 360), 1 Sosyal Bilimler Lisesi (kontenjan:120), 5 Anadolu Lisesi (kontenjan: 660), 5 MTAL (kontenjan: 180), 4 İmam Hatip Lisesi (kontenjan: 300). Sınavla öğrenci alacak okullardan 7 tanesinde pansiyon olup alınacak öğrenci sayısına göre toplam 540 öğrencilik pansiyon kontenjanı vardır. 7 pansiyonun 3’ü İmam Hatip okullarına ait olup alınacak öğrenciye göre kontenjan 210’dur.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ YOK EDİLDİ

LGS ile Eğitim özgürlüğü, bireyin geleceğini belirleme hakkı, geleceğe dönük olarak mesleğini seçme hakkı engellenmiştir. Bilimsel, laik ve akademik eğitim görme özgürlüğü ortadan kaldırılmıştır. Eğitimde fırsat eşitliği yok edilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı LGS gibi adil olmayan sınav sistemi yerine, fırsat ve imkan eşitliğine dayalı sınavsız bir geçiş öngören modele geçmelidir. Eğitim-İş olarak, LGS tercih ve yerleştirme işlemlerinde haksızlığa uğrayan çocuklarımızın da velilerimizin de her anlamda yanlarında olacağımızı belirtmek isteriz.”