Kuvayı Milliye’nin başşehri Balıkesir'imiz ve ilçeleri; 3 Eylül 'de Dursunbey, Sındırgı, 4 Eylül 'de Bigadiç 5 Eylül 'de Kepsut, Susurluk, 6 Eylül 'de Balıkesir Merkez, Savaştepe, Balya, Gönen, 7 Eylül 'de İvrindi,8 Eylül 'de Burhaniye, Havran, 9 Eylül'de Edremit, 14 Eylül 'de Manyas, 15 Eylül'de Ayvalık, 17 Eylül'de Bandırma,18 Eylül 'de Erdek' in kurtuluşlarının 96. yıldönümü kutlu olsun. Bu zaferi yaratan Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları, Şehitlerimiz, Gazilerimiz, Zarbalı Hulusi Bey, Mehmet Vehbi Bey, Hacı Muhittin Bey, H. Basri Çantay, Yırcalızade Şükrü Efendi, Ali Şuuri Bey, Keçeci Hafız Mehmet Emin, İ. Ethem Akıncı, Makbule Hanım, Yüzbaşı Kemal, Halil Efe, Leblebici Raşit gibi 41 kahraman Kuvvacımız ve tüm kahraman büyüklerimizi saygıyla, minnetle anıyor, şükranlarımızı sunuyoruz.  

Bu Kurtuluş Günlerimiz Bayram havasında tüm İlimiz ve ilçelerimizde coşkuyla, heyecanla kutlanmaktadır. Bizler de bu çok özel bayramların coşkusunu yaşayarak büyüdük.

Oluşturulan İşgal Çadırında esir tutulan, üzerinde  bayrak olan  ama kara bezle kaplı olduğu için bayrağı görülemeyen genç kız, çadır önünde işgal askerleri, birden saldıran Kuvayı Milliye askerleri, kuru sıkı sesleri, vurulmuş gibi yerlerde yatan düşman askerleri, ekip başının esir kızı kurtarıp üzerindeki kara çarşafı sıyırıp Türk Bayrağımızı özgürlüğüne kavuşturması, bayrağı öperek bayrak direğine çekmesi, söylenen İstiklal  Marşı ve konuşmalar... Yazarken bile o günlere gittim, heyecanlandım. Tülü Tabaklardan hem çekinir hem ilgiyle izlerdik. Coşkulu hareketlerle birden izleyicinin üzerine yürüyüverirlerdi. Gece fener alayları da ayrı bir muhabbet, şenlik havası olurdu. Firmaların bayraklı süslü tanıtım araçlarından dağıttıkları şekerlerin tadı ayrı bir güzel olurdu.  

Zafer Bayramı, Kurtuluş Günleri, özellikle genç kuşaklara "Bağımsızlık" kavramının 

ne olduğu, nasıl kazanıldığı, Türklerin esareti asla kabul edemeyen, elindeki imkansızlıklara rağmen bağımsızlığını elde eden bir millet olduğu konusunda bilgi vermesi açısından çok özel bir yere sahiptir, önemlidir, asla ihmal edilmemelidir. İşte bugün de Balıkesir Merkez, Savaştepe, Balya ve Gönen'in kurtuluşu kutlu olsun. Balıkesir’imizde  3 Eylül'de kutlanmaya başlandı, daha da kutlanılacak, 18'ine kadar kutlanmaya devam edilecek. Bu güzel Zaferler hep hatırlanacak, hatırlatılacak. 

Balıkesirimiz ve İlçelerimizde coşkuyla kutlandığı gibi gurbette  Ankara'da olan bizler de Ankara Balıkesirliler Derneği olarak Kurtuluşumuzun 96. yıldönümü onuruna tüm Balıkesir'imizi temsilen 6 Eylül 2018 Perşembe günü Anıtkabir 'de resmi törenle başta bu zaferi yaratan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarına, Mehmetçiklerimize şükranlarımızı sunduk.

Tatilcilerin henüz dönmemiş olması, okulların üniversitelerin açılmamış olmasına rağmen yine de güzel bir hemşehri topluluğu olarak Atamızın huzuruna çıkıp görevimizi yerine getirdik. Hem memleketten uzak olabiliriz ama sevgisinden, aşkından, ruhundan asla uzak değiliz, hem de Balıkesirlilerin Vefalı olduğunu, Atasına ve silah arkadaşlarına şükranlarını sunmaktan asla vazgeçmeyeceğini vurguluyoruz. Anıtkabir Şeref Defterine de "Kurduğunuz Cumhuriyetin vatandaşları, ülkünüzün savunucuları olarak, Sivas Kongresi'ndeki Tıbbiyeli Hikmet'in, Alaca Mescid'deki Kuvvacıların ruhunun hemşehrileri olarak Balıkesirlimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılını kutluyor, size, silah arkadaşlarınıza, tüm kahramanlarımıza saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhun şad olsun Atam." şeklinde yazıldı. Diğer ziyaretçiler tarafından da ilgiyle izlenen " Şükran Çelengimiz"  her 6 Eylül'de saygıyla, minnetle takdim edilecektir.
Bu zaferi yaratanlara ne kadar teşekkür etsek azdır, ama gereken önemi vermek, hele ihmal etmemek, nankörlük etmemek çok önemlidir. Bugün Balıkesir coşuyor, kutluyor, bizler de Anıtkabir 'de şükranlarımızı sunuyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramımız ardından 6 Eylül Balıkesir’imizin Kurtuluş Günü'nün 96. yılı hepimize; Ülkesini, Bayrağını, Atasını, memleketini seven herkese kutlu olsun. Ankara'dan selam ve saygılarımızla.