Kurtdereli Mehmet Pehlivan adına yapılan güreşler öncesinde düzenlenen bakın toplantısında Yağlı Güreşler Müzesi kurulması öne çıktı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu’nun toplantıya Kurtdereli Mehmet Pehlivan’a dönemin padişahları tarafından verilen madalyaların aslıyla gelmesi Yağlı Güreş Müzesini de gündeme getirdi. 

Kurtdereli Mehmet Pehlivana dönemin Padişahları Sultan II. Abdulhamit ve Sultan Mehmet Reşad tarafından verilen madalyaların Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nde korunması gündeme müze oluşturulmasını getirdi. İl Müdürü Arıcıoğlu madalyaların kurulacak spor müzesine bağışlanacağını belirtmesi üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da Yağlı Güreş Müzesi’nin kurulması çalışmalarından bahsetti. Aynı zamanda Yağlı Güreş düzenleyen Kentler Birliği Başkanı da olan Zekai Kafaoğlu Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen Salon Yağlı Güreşleri için yapılan tesisin yanında müzenin oluşturulacağını ifade etti.

UNESCO’YA BAŞVURDUK

Toplantıda ilk olarak Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz söz alarak güreşlerin tarihiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Yılmaz Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri’nin UNESCO’ya girmesi için çalışmalar yaptıklarını söyleyerek şunları kaydetti:

“Biz başladığımızda 34’üncüsü diye başladık Kurtdereli Mehmet Pehlivan güreşlerine. Karesi Belediyesi olarak Büyükşehir’imizle birlikte bu değeri gerektiği gibi lanse edelim istedik. Tabi olması gereken 38’incisini kutlamamız gerekiyordu, biz bu sene dördüncüsünü düzenliyoruz. Fakat Başpehlivanımız Saffet Kayalı’nın ‘ben 8-9 yaşındayken Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşlerine geliyordum’ demesi bizi araştırmaya itti. Bize de daha öncesinden gelen bilgilere göre bu güreşlerin daha eski olması gerekiyordu. Gerekli araştırmayı hem gazeteci hem güreş başpehlivanının oğlu Bülent Yağcı kardeşimiz gitti il müdürlüğünde araştırma yaptı. Bu araştırmanın sonucu sizler gibi gazetelerin önceden çıkan günlük gazete kupürlerinde 1959 yılının Ağustos ayında Kurtdereli Mehmet Pehlivanın adına yağlı güreşler düzenlenmesi kararı veriliyor. Buna istinaden tertip komitesi düzenleniyor ve ilk geleneksel hale gelecek güreşler 1959 yılının 26 Ağustos tarihinde Atatürk Stadyumunda düzenleniyor. Bunlar o gün çıkmış bütün gazetelerin arşivlerinde var. Hikmet, Balıkesir Postası gibi o günün farklı gazetelerinin hepsinde var. Bizim bir amacımız vardı. 50 yıl önemli bir çizgidir. 50 yılı geçen her şey UNESCO’ya başvurabilir. Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşlerinin UNESCO’ya girmesi için de hemen çalışmaları başlattık. Tabi biz bunun farkındalığını çok önce elde ettiğimiz halde sizlerle paylaşmak için güreş sezonunun başlaması ve bizim güreşlerin yaklaşması gerekiyordu.

GÜREŞ BİZİM İÇİN SADECE SPOR DEĞİL BİRKÜLTÜR

Güreş bizim sadece spor olarak algıladığımız bir şey değil, milletimizin ta kendisi. Geleneklerimizin, göreneklerimizin hepsinin olduğu ve Türk’e ait gerçek spor diyebileceğimiz kadar eski ve bizimle özdeşleşmiş, yiğitlikle özdeşleşmiş bir sporumuz. Biz bu kapsamda federasyonumuzla beraber iş birliği içerisinde çok çalışmalar yaptık. 2014 yılında bir çalıştay düzenledik. Düzenlenen çalıştayda geleneklerimizi, göreneklerimizi, tarihimizi yansıtan bu yağlı güreşi nasıl daha etkili hale getirir ve hem ulusal hem de uluslararası bazda tanıtımını nasıl yaparız. İşte burada Güreş Federasyonu Yağlı Güreşler temsilcisi Asbaşkanımız Mehmet Ayan Bey de var. Çalıştaya bütün taraftar katıldı. Basın, basınla ilgili televizyon kanallarımız, gazeteler, köşe yazarları katıldı. Aynı zamanda da cazgırı, pehlivanı, başpehlivanı, eski ve şimdiki hakemleri, federasyon yetkilileri katıldı. Bu çalıştayda biz bu işi nasıl yaparız, daha kaliteli halde nasıl getiririz ve gelecek nesillere soyut kültürel mirasımız olarak nasıl aktarırız diye çalışmalar yaptık. Bunun sonucunda da Balıkesir merkezli Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği kurma kararına vardık ve şu an itibariyle Balıkesir güreşin merkezi, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin merkezi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız bu onurlu işin başkanlığını yapıyor, kendisine teşekkür ediyoruz.

PROGRAM DOLU DOLU GEÇECEK

Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşlerimizi Cuma sabahı, sabah erken saatlerinde saat 08.00-12.00 arasında minik 1, minik 2, teşvik 1, teşvik 2, tozkoparan, ayak, deste 1, deste 2, deste 3 ve orta boyların boy ayrımıyla başlıyoruz. Bizim er meydanımız Türkiye’deki er meydanlarının en güzeli. Çünkü adına güreş düzenlenen başpehlivanın naaşının yanında bir çayır. Burada kendisinin mezarının bulunduğu yerde pehlivanlarımız dua ederek güreşlere başlıyor. Anıt mezar ziyareti yapıyoruz başpehlivanlarımızla, mevlid-i şerifimiz okunuyor ve ardından da mevlit yemeğimiz var. 14.30’da da açılışımız başlıyor. 14.35’te mehter takımımız gösterimiz var ve 15.30’da da güreş müsabakalarımız Kurtdereli Mehmet pehlivan adına başlarken, Kurtdereli Mehmet Pehlivan fotoğraf sergisinin açılışı var. Cuma günü şehir merkezinde de etkinliklerimiz devam ediyor. Saat 16.30’da Kurtdereli Mehmet Pehlivan Fotoğraf Sergisi belediye önünde açılışı var. 19.30’da da kortej yürüyüşümüz başlayacak. Saat 20.00’de de Kurtdereli Mehmet Pehlivan Anıtına çelenk sunumu var. 21.30’da da Amfi Tiyatro’da konserimiz var. Kortej yürüyüşümüz belediye hizmet binasından başlıyor, Milli Kuvvetler Caddesi, Anafartalar Caddesi, Kızılay Caddesi ve Kurtdereli Mehmet Pehlivan anıtına kadar. 11 Ağustos Cumartesi günü saat 09.00’da güreş müsabakalarımız başlıyor. 12 Ağustos Pazar günü yine güreşler 09.00’da başlayıp saat 18.00’de güreşlerin tahmini olarak biteceğini düşünüyoruz. O esnada da ödül törenlerimiz başlayacaktır.

BASININ DESTEĞİ OLMAZSA OLMAZ

Hepinizin desteklerini bekliyoruz. Zaten güreşlerimizin bu noktaya gelmesinde siz değerli basın mensuplarımızın katkısı çok. Değer kattınız, değer katmaya devam ediniz.

******

İKİ PADİŞAHTAN MADALYASI VAR

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu da toplantıda Kurtdereli Mehmet Pehlivan’a II: Abdulhamit ve Sultan Mehmet Reşad tarafından verilen madalyaların il müdürlüğünde korunduğunu belirtti. Arıcıoğlu madalyaların kurulacak spor müzesine verilebileceğini kaydederek şunları söyledi:

“Bu başarıları dolayısıyla Sultan II. Abdulhamit tarafından kendisine bir madalya takdim edilmiş. Arkasından Sultan Mehmet Reşad tarafından gümüş madalya ile ödüllendirilmiş. Madalyalar da nasip olmuş il müdürlüğümüz binasında saklanıyor. Sultan Abdulhamit Han tarafından kendisine verilen madalya ile Sultan Mehmet Reşad’ın verdiği iki gümüş madalyalar orijinal madalyalardır. Bu madalyalar bugüne kadar il müdürlüğünde baklanmış biz de saklamaya devam ediyoruz. Bu madalyalar spor müzesi kurulduğu zaman biz de bunları oraya vereceğiz. Bunların mutlaka spor müzesinde saklanması gerekiyor. Zaten bununla alakalı bizim il müdürlüğümüzde farklı madalya ve kupalar da var. Biz de bununla ilgili bir müze oluşumunu düşünüyoruz ve bunu bakanlığa arz ettik. İnşallah olduğu zaman bunları spor müzesinde muhafaza etmemiz en doğrusu olacaktır. Bu madalyaların Yağlı Güreş Müzesi için en uygun ödüllerden bir tanesi olduğunu düşünüyorum.

BİN 500 PEHLİVAN KATILACAK

Kuvayi Milliye şehrinde, yiğitlerin bulunduğu bir şehirdeyiz. Turizm, tarih ve gelenekler şehrinde inşallah bu sene de 59’uncusunu düzenleyeceğimiz Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşlerinde biz il müdürlüğü olarak tüm desteğimizi verdik. Ben bu konuda Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Karesi Belediye Başkanımıza, Güreş Federasyonuna ve çok kıymetli basın mensuplarımıza, sporcularımıza teşekkür ediyorum. Müsabakalarda yaklaşık bin 500 pehlivan olacak. Ben tüm pehlivanlarımıza şimdiden başarılar diliyorum.

 

****

 

BAŞPEHLİVANLAR DUALI ÇAYIRA ÇIKACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da konuşmasında güreşlerin marka olma yolundaki çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Kafaoğlu şunları söyledi:

“Bu yıl 59’uncu Geleneksel Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşlerini hep birlikte yapıyoruz. Tarihi Kırkpınar Güreşlerinden herhangi bir eksiği kalmamıştır. Bunu güreş severler ve sporcular her ortamda dile getiriyorlar. Hatta fazlalığı olduğunu, çıtayı daha da yükselttiğini başta Güreş Federasyonu yetkilileri olmak üzere bütün pehlivanlarımızın ağzından her gittiğimiz yerde duyuyorum. Türkiye’de 81 başpehlivanın hemen hemen hepsi dualı çayırımızda da mücadele edecekler. Toplam 14 boyda yaklaşık olarak bin 500 güreşçi gelmesi beklenmekte. Son başpehlivan Orhan Okulu, İsmail Balaban, Recep Kara, Şaban Yılmaz, Ali Gürbüz, Faruk Akkoyun ve Mehmet Yeşil Yeşil gibi tüm başpehlivanlar katılıyorlar. Bu yıl çiçeği burnunda Balıkesir’imizin Başpehlivanı Büyükşehir Belediyemizin sporcusu olan Ertuğrul Dağdeviren kardeşimiz de ilk kez Kurtdere’de başa güreşecek. İnşallah kendisinden çok güzel oyunlar, iyi dereceler bekliyoruz.

BOY ATLAMA UYGULAMASI YAPILACAK

Eskiden sadece boylar sadece Kırkpınar’da atlanıyordu. Bu sene artık üç günlük güreşler olan Kurtdere ve Elmalı’da da alt boylarda boy atlamalar gerçekleşmiş olacak. Bunun da yerinde bir karar olduğunu ifade etmek istiyorum ve federasyonumuza teşekkür etmek istiyorum.

DUAYLA BAŞLAYIP DUAYLA BİTEN TEK SPOR

Yağlı Güreş duayla başlayan ve duayla biten tek spordur. Kültürümüzün en önemli ögelerindendir. Ülkemize yönelik saldırıların arttığı bu dönemde kültürel değerlerimize sıkı sıkı sarılıyoruz. Kültür yaşasın ki devletler yaşasın. Yağlı güreş kültürümüzde o kadar çok yer edinmiştir ki bir çok güreş terimi günlük yaşantımıza girmiştir. Paçayı kaptırmak, meydan okumak, başa güreşmek, paçayı sıyırmak, kafa kola almak, meydanı dar etmek, kaçak güreşmek, kazık yemek, kılçık atmak, pehlivan gibi olmak tabirleri bizim kültürümüze yerleşmiş kelimelerdir. Duayla başlayıp duayla biten spor dedik. Güreşlerde başpehlivanların peşrevi ısınmak için yapılmaz. Peşrev Türk oğlunun sembolleri ok, yay, kurt ve kartal figürleriyle donatılmıştır. Peşrev Türk oğlunun vatan tutunmak için ta Türkistan’dan Anadolu’ya, oradan da Avrupa’ya akışının dünya görüşünün, spor anlayışının ifadesidir. Tarih mecrasının anlatılışıdır.

SENEYE DAHA GENİŞ YOL

Büyükşehir Belediye Başkanı olarak önümüzdeki yılda yollarla ilgili ciddi bir genişletme yapacağız. Bu konuda muhtarımız muvafakatları aldı. İnşallah önümüzdeki yıl Kurtdere er meydanına gelirken daha geniş yollarda geleceğiz. Tesisler her yıl üzerine konularak gidiliyor. Her yıl yeni bir yenilik yapılıyor. İnşallah yollarla beraber önümüzdeki yıl tribünleri biraz daha uzatmak, biraz daha büyütmek ana hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Böylece misafirlerimize ve güreşçilerimize en iyi hizmeti sunma gayreti içerisindeyiz.

ATATÜRK’TEN ÖVGÜ ALMIŞ
Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın ‘ben her güreşimde arkamda Türk milletinin bulunduğunu ve Türk Milletinin şerefini düşünürüm’ sözü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten övgü almış ve sözünü tüm sporculara meslek düsturu olarak göstermiştir. Bizler de attığımız her adımda, yaptığımız her işte aynen onun gibi millet şerefini düşünerek yaşıyoruz. Şehrimizin yetiştirdiği en büyük değerlerdendir. Allah gani gani rahmet eylesin, mekanını cennet etsin.

MADALYALARI BİR KEZ DAHA GÖRDÜK

Spor il müdürümüzün gösterdiği madalyaların gerçekleri olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Birisi Sultan Abdulhamit Han’ın vermiş olduğu madalya, diğer ikisi de Sultan Reşad’ın vermiş olduğu madalyalar olduğunu bir defa daha tespit etmiş olduk. Siz basın mensuplarına daha iyi ortamlarda hizmet edebilmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Daha iyi şartlar hazırlama gayreti içerisindeyiz. Çünkü sizler vasıtasıyla buradaki etkinlikler tüm dünyaya duyurulmuş oluyor.”

 

****

ÜYE SAYIMIZ 50’Yİ GEÇTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ayrıca Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunarak şunları kaydetti:

“Balıkesir Türkiye’de Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin merkezi. Ben de onun aynı zamanda başkanlığını yürütüyorum. Henüz yeni bir birliğiz. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında kuruldu ama aktif çalışıyoruz. Üye sayımız 50’yi geçti. Türkiye’de 113 belediye var yağlı güreşi düzenleyen. Hakikatten bu ata sporu belediyelerin imkanlarıyla devam ediyor. Eğer belediyelerin, yerel yönetimlerin imkanları olmasa, onlar bu işe sahip çıkmasa inanın ata sporumuz unutulma noktasına gelebilirdi. Bu spora sahip çıkan bütün belediye başkanlarımızı da kutluyorum. Çalıştaylar yapıldı ve bunun sonucunda bir yönetmeliğimizin olmadığı ifade edildi. Komisyonlarda yapılan çalışmalarda da federasyonumuza ileterek, federasyonumuz da yağlı güreşlerle ilgili yönetmelik hazırladı. Bu boyların yükselmesi de yönetmeliğe girmiş oldu.

SALON GÜREŞLERİ İÇİN TESİS

Balıkesir tabi iki yıldan beri de kapalı salonda yağlı güreş organizasyonları düzenliyor.  Federasyonumuzla beraber iki yıldan beri başarıyla bu işi götürüyor. Hem de Şehitler İçin Başpehlivanlar Kol Bağlıyor sloganıyla başarıyla yaptık. Büyükşehir Belediyesi olarak da şimdi bu salonda yağlı güreş organizasyonlarının yapılması için tesis inşaatımız var ve yapımı devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yıl tamamlanacak.

 

YAĞLI GÜREŞ MÜZESİNİ KURUYORUZ

Onun yanına da daha önceki çalıştaylarda geçen öneri de dikkate alındı. Yurtdışından gelen bir izleyici, bir turiste 699 yıldır devam eden geleneğimiz, örfümüz, adetimiz diyoruz. Ama bunun tarihini sergileyeceğimiz, göreceğimiz bir müzemiz yok. Yağlı Güreş Müzesi de Balıkesir’e yakışır dedik. İnşallah o kapalı salonun yanına Türkiye’de bir ilk olacak Yağlı Güreşin bütün argümanları, materyalleri, dokümanları ve başpehlivanlarla ilgili bütün görsellerin içinde olacağı Balıkesir’de inşallah Yağlı Güreş Müzesi kazandıracağız. Bu konuda birlik olarak kararlıyız.

PEHLİVANLAR ARTIK KÖTÜ KOŞULLARDA GÜREŞLERE HAZIRLANMAYACAK

Yine birliğimizin çalışmaları içerisinde özellikle küçük beldelerde yapılan güreşlerde buradaki gibi güzel sosyal donatılar bulunmuyor. Pehlivanlarımız dışarıda giyinmek ve yıkanmak zorunda kalıyorlar. Onun için de seyyar mobil TIR organizasyonumuz var. Bununla ilgili müracaatlarımız olmuştu. En son Türkiye Belediyeler Birliği’nden bununla ilgili olumlu cevap aldık. TIR’ımız da hazırlanıyor. İnşallah önümüzdeki sene bu TIR’ımız küçük yerlere giderek pehlivanlarımız çok daha iyi şartlarda lavabolarıyla, duşlarıyla o seyyar TIR’ın üzerinde soyunup, giyinecekler.

MİNİ SEYYAR MÜZEMİZ VAR

Bu sene yine Güreş Birliğimizin TIR’ı güreş yapılan yerlerde dolaşıyor. İçerisinde yine yağlı güreşlerle ilgili görseller var, fotoğraf sergileri var. Kurtdereli Mehmet Pehlivan’dan Adalı Halil’e kadar, Koca Yusuf’a kadar onların görselleri ve yağlı güreşlerin argümanlarının olduğu seyyar bir nevi müzeyi de seyyar olarak nerede güreş yapılıyorsa gidiyor.”