Bu yılki Kurban Bayramında kurbanlıkların yüzde 60’ının satıcıların elinde kaldığını belirten Balıkesir Celepler ve Besiciler Odası Başkanı İsmail Balaban, kesilecek hayvan sıkıntısının olmamasına rağmen kurban kesilmediğini ifade etti.

KURBANLIKLAR ELİMİZDE KALDI

Bayramda kurbanlıkların hepsinin satılmadığını belirten Oda Başkanı İsmail Balaban şunları söyledi:

“Bayramda kurbanlıkların hepsini satamadık. Kurbanlıkların yüzde 60’ı şuan elimizde kaldı. Kurbanlık et olayında sıkıntı olmadığını baştan beri biz dile getirdik anlattık. Kurban kesilmedi, kesmediler. Bu sene kurban pazarında satılan kurbanlıklar kasapların kestiği fiyatan aşşağıda oldu. 35 kg’lık bizim 40 liradan kestiğimiz kuzu bin 200, bin 100 liraya sattılar. Biz şuan bu fiyata alamıyoruz. Sıkıntı kurbanın kesilmemesi 9 tatil insanlara çok geliyor. 9 gün tatili gören cebinde de 3 kuruş parayı bulan hemen tatile kaçıyor.”

DERNEKLER VAKIFLAR NE BİLİYORLAR DAKURBANLIK FİYATI AÇIKLIYOR

Kurbanlıkların atılmamasının bir diğer sebebi olarak da vekaletle kurban kesimi olduğuna değinen İsmail balaban şunları dile getirdi:

“Diyanet neyi nasıl, nereden ne bilmişde kurban fiyatı açıklıyor. Diyanet hangimize sormuş hangi başkandan görüş almış, hangi esnafa sormuş. Herkes kafalarına göre para topluyorlar 10 kg, 5 kg, 7 kg üç beş gün önceden hayvanlar kesiliyor. Bunu bir takım cemaatlerde bir takım şirketlerde yapıyor. Kurban adında hayvanlar 3-4 gün önceden kesilip paketleniyor bayram günüde insanlara veriliyor. Biz kendimiz bizzat şahidiz buna 3 gün önceden kurbanın kesilip paketlendiğini ve vakumlandığını gördük. Bunlar ne diye sorduk kurban dediler. Bunun vebali ağır kim ödeyecek. Marketten nasıl kurban alınır ya, görmeden bilmeden nasıl kurban alınır?”

ET FİYATLARI ARTAR

Üretici ve satıcıların elinde kalan kurbanlıklarda sıkıntı bulunmadığını belirten İsmail Balaban et fiyatlarının önümüzdeki günlerde yükseleceğini ifade etti. Balaban şunları kaydetti:

“Elde kalınan hayvanlarda sıkıntı yok. Allah var doğru konuşacağım: keşke bende satmasaydım, daha çok para ederdi. milletimiz de kurban kesmedi. Keşke elimizde kalsaydı, hiçbir tane satılmasaydı şuan daha iyiydi. Şimdi kıyma makinesi almaya gittim ya, 5 bin 500 liraya aldım makineyi şimdi 7 bin lira olmuş. Aradaki fark bir ay, dolar olayından fark etti. Hemen faizleri, farkları yapıştırıyorlar. Bizde şuanda et fiyatlarına yansımıyor. Tabi yeme de aynı gün yapıştırıyorlar, 70 lira olan yem 100 lira oldu şimdi. Et fiyatları bundan sonra yükselir. Şimdi dışarıdan ithal et yapıyorlar dolarla yapıyorlar. Dolar yüksek olunca içerde kesilen hayvan gelecek, getiremeyecekler fiyat yüksek çıkacak, Bu sefer ne olacak içerideki hayvan kendini ön plana çıkaracak.”