Vekaletle kurban kesiminin ranta dönüştüğünü ileri süren Celepler ve Besiciler Odası Başkanı İsmail Balaban, kurban kesecek vatandaşların buna dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Balaban ayrıca özellikle Kurban Bayramı öncesinde ortaya çıkan yurtlara ve cemaatlere kurban kestirilmemesini de istedi. Balaban kurbanın Allah için kesildiğini ifade ederek, “Kurban dedin mi evlat demektir. Kurbanını evladın gibi seveceksin. Kurbanını görerek alacaksın, tekbirle, duayla keseceksin. Şu andaki kurban sistemi parayı verdim iş bitti şeklinde oldu” diye konuştu.

ESKİDEN KURBANLIKLARI SÜSLER GEZDİRİRDİK

Celepler ve Besiciler Odası Başkanı İsmail Balaban eski Kurban geleneklerinin artık kalmadığını söyledi. Balaban şunları ifade etti:“Biz çocukken kendimizde koyun vardı, biz ailecek hayvancılıkla uğraşıyorduk. Annem, babam hepsi hayvancılık yapıyordu, biz de bu şekilde yetiştik. Eskiden Kurban Bayramı’na 15 gün, 1 hafta kala kurbanımızı eve ayırıp kınalardık, süslerdik, evimizde bakardık. Süslediğimiz kurbanımızı biz çocuklar gezdirirdik, tasma takardık, boncuk takardık. Yani özenirdik. Kurban özenilecek bir şeydi. Şimdi bakıyorum insanlara değişik değişik haller. Biri çıkıyor falanca yurt, cemaat diyor kurban şu para diyor. Görmeden kurban nasıl alınıyor ben onu bilemiyorum. Halen daha anlamış değilim. Hayvancılıkla büyüdüm, hayvancılığın içinde yetiştim ama böyle bir kurban kesiminin olmadığını düşünüyorum.

CEBİNDE 3-5 KURUŞ GÖREN KURBANI BIRAKIP TATİLE GİDİYOR

Eskiden biz kurbanımızı severdik. Evimizin önünde çukur açardık. Kurbanın boynuzunu, ayağını, bağırsağını çukura gömerdik. Eski insanların hepsi bunu bilir. Ama yeni nesil bunları bilmiyor ve böyle bir şey yok. 3-5 kuruş para gördü mü yeni nesil cebinde kurbanı bırakıp tatile gidiyor. Hadi o özel bir şey ona karışmıyorum. İster keser, ister kesmez. Kurban vaciptir, halin vaktin varsa kesersin.”

VEKALETLE KURBAN OLAYI RANTTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL

Kurbanın bir evlat gibi görülmesi gerektiğinin altını çizen Oda Başkanı İsmail Balaban vekaletle kurban kesimine de karşı olduğunu ifade etti. Balaban vekaletle kurban ile ilgili şunları söyledi:

“İnsanların kurbanla ilgili düşünceleri neler inanın bilmiyorum. Kurban’ı nasıl anlıyorlar, nasıl dinliyorlar. Kurban dedin mi evlat demektir. Kurbanını evladın gibi seveceksin. Kurbanını görerek alacaksın, tekbirle, duayla kesilecek. Şu andaki kurban sistemi parayı verdim iş bitti şeklinde oldu. Ben bunu anlamıyorum. Biri çıkıyor 800 lira yatır kurbanın kesilsin diyor. Nereye kesiyorsun, nereye gidiyor, ne kurbanı, bu nasıl bir kurban? Buna kimse de bir şey demiyor. Böyle bir şey nasıl olur. 800 lira yatır, 300 lira yatır 10 kilo et vereceğiz, 3 kilo et vereceğiz, et mi alıyorsunuz kardeşim. Gidin kasaba et alın, kurban falan kesmeyin. Kurbanını gelip seve seve alacaksın, seveceksin. Git falan yere bin 600 lira yatır 10-15 kilo et diyorlar. Hayırdır, rant mı var, et nereye gitti? Ben az önce kendime kurbanlık aldım 8 bin lira para verdim. 250 kilo et var. Bunu 7 kişiye böldüğün zaman adam başı bin 150 lira para düşer. Arada büyük bir far ortaya çıkıyor. Bin 600 lira alıyorlar 13-14-16 kilo et veriyorlar. Benim et olayına kafam takılıyor. Siz kurban mı aldınız, bu kesilir ne çıkarsa teslim edilir. Falanca yatırın 13 kilo et veriyorum böyle bir şey yok. Bu şaşılacak bir iş. Bu kurbandan çıkmış, kurban diye bir şey değil, et pazarı, rant olmuş. Bu bir takım insanların rantı haline gelmiş. Yahu kardeşim kurbanını severek, pazarlık yaparak al, tekbirini getirerek, duanı ederek kurbanını kes. Bir kere kurbanını beğenerek alın. Kurban evlat.”

RANTÇILAR KURBANLIK VASIF TAŞIMAYAN HAYVANLARI SATIYOR

Kurban olacak büyükbaş ve küçükbaş hayvanların taşıması gereken vasıfları hakkında da bilgiler veren Celepler ve Besiciler Odası Başkanı İsmail Balaban şunları dile getirdi:

“Kurbanlık alırken önce kurbanına bakacaksın. Kurban vasıflarını taşıyor mu? Gözünde, kaşında, ayağında, boynuzunda, bir yerinde kusur varsa bu kurban olmuyor. İnsanlar artık buna da bakmıyor, satıcılar da dikkat etmiyorlar. Mesela büyükbaş hayvanlarda kapak olayına (süt dişlerinin dökülmesi) önem verilmiyor. Yıllardan beri görüyoruz neler yapılıyor, kesilen hayvanları biliyorum. Yapmayın diyoruz, ‘sana ne kardeşim sana mı kaldı’ diyorlar. Nasıl bana mı kaldı, aldıkları haram para. Bile bile kurban vasfını taşımayan hayvanları satıyorlar. Ama bunu yapanlar kim? Rantçılar. Esnaf teşkilatı olarak bizim esnafımız bunu yapmaz. Buz de gerekli uyarıları yapıyoruz zaten. Ama bunu dışarıdan toplu kesim yapanlar var ya onlar da geliyor kapak da bakmıyor, ayağındaki, gözündeki kusura da bakmıyorlar. Adamların işi et satmak. Kurbanı Allah için kesiyorsun, et için kesmiyorsun ki. Et yiyeceksen gel kasaptan sana 3-5 kilo verelim. Ver 200 lira al 5 kilo et. Bu kadar basit.”

BAYRAMDAN ÜÇ GÜN ÖNCE KURBAN ETLERİ TIR’LARA YÜKLENİYORDU

Oda Başkanı İsmail Balaban 2010 yılında vekaletle kurban kesiminin Kurban Bayramı’ndan üç gün önce gerçekleştiğine şahit olduğunu dile getirerek şunları ifade etti:

“2010 yılı Kurban Bayramı’nda eski pazardayız. Kurban Bayramına üç gün kala kurban pazarı başladı. O zamanki hayvan pazarı mezbahanın yanında. Mezbahanın bahçesinden geçiyorum, mezbahadan TIR’a paketler halinde et yükleniyor. Bunun sebebini öğrendiğimizde bayrama üç gün kala kurbanların kesildiğini ve bağışta bulunanların etlerinin yola çıktığını söylediler. Yani bayrama üç gün kala kurbanlar kesilmiş paketlenmiş, bayram günü hissedarlara dağıtılacak. İnsanlar da bin 600, bin 800 lira kurban parası yatırıyorlar ya o da kurban kestim sanıyor. Kurban üç gün önceden kesildi, paketlendi. O insanlar kurban kesmiyor, et almış oluyorlar. Uyarması bizden, biz gözümüzle gördüklerimizi dile getiriyoruz. İnsanların vekalet kurban yoluyla kurban kesmelerinin doğru olmadığını ifade ediyoruz.”

KURBAN KESMENİN HAZZINI YAŞASINLAR

Kurbanlıklarını bakacakları yeri olmadığı için alamayan ve vekalet kurban olayına yönelen vatandaşlara da seslenen Oda Başkanı İsmail Balaban besicilerin ve satıcıların kurbanlıkları bayram gününe kadar baktıklarını ifade etti. Balaban şunları söyledi:

“Kurban olayı sıkıntılı bir olay. Dikkat edilsin. Bir kişi canı gönülden kurban kesmek istiyorsa kurban pazarlarına gelsin, beğenerek kurbanını alsın, pazarlığını yapsın. Büyükşehir Belediyemize ait olan hayvan pazarında kurban kesim yerleri de mevcut. Burada iki tane, ayrıca şehir içinde de kurban kesim yerleri var. Şimdiki nesil elleri bulaşmasın istiyor ve kurbanını vekalet yoluyla kestiriyor. Bu kişiler kurban mı görüyor? Evlerine et geliyor. Kurbanın hazzını yaşamadan bayramda et yiyorlar. Allah aşkına insanlar kurban kesmenin hazzını yaşasınlar. Belki evlerinde kurbanlıklarını koyacakları yerleri yoktur bunu da anlıyorum. Ama biz burada insanların satın aldıkları kurbanlıkları kesim gününe kadar tutuyoruz. İnsanların aldıkları kurbanları işaretliyoruz. Ayrıca kesimini de burada yaptırıyorlar. Yani hayvan pazarından alınan bir kurbanlık için buradaki besiciler, satıcılar sonuna kadar hizmet veriyorlar. Kırsal Kalkınma Daire Başkanımız bu konuda çok titiz. Burada iki tane kesim noktası var. Kim gelirse gelsin kurbanı 15-20 dakika içerisinde kesilip, temizlenmiş şekilde alıp gidiyor. Bu olanaklar varken yine de vekalet kurban kesimine vatandaşlar ilgi gösteriyor.”

KÜÇÜKBAŞ 700 İLA 2 BİN BÜYÜKBAŞ 7-9 BİN ARASINDA

Vekaletle kurban kesimi için açıklanan kurbanlık fiyatlarının hayvancılıkla uğraşanlara da zarar verdiğini ifade eden Celepler ve Besiciler Odası Başkanı İsmail Balaban, bu yılki kurbanlık fiyatları hakkında da bilgiler verdi. Balaban şunları söyledi:“Vekalet kurban kesimi ile ilgili bazı rakamlar açıklanıyor. İşte yurt içinde 800 lira, yurt dışında da 550 lira gibi fiyatlar açıklanıyor. Ama açıklanan bu rakamları bir de besicilere sorun bakalım. Televizyonlarda, gazetelerde insanlar açıklanan rakamları duyunca buradaki rakamlar çok yüksek geliyor. Oysaki buradaki rakamlar gerçek fiyatlardır. Balıkesir’de kurban pazarı daha faaliyete geçmedi. Bizim burada kurban pazarımız bayrama üç gün kala kuruluyor. Ama tabi kurbanlık besleyenler hayvanlarını her pazartesi günü kurulan hayvan pazarına getiriyorlar. Ama alıp da insanların bakacak yerleri yok. İnsanlar kurbanlığını şimdiden alsa bile satıcısına bırakıyor, bayram günü sabahında kesiyor. Şu anda pazarda daha kurban alışverişi yok. Olsa da ancak yüzde 1 seviyelerindedir. Bu sene kurbanlık fiyatları küçükbaşta 700 ile 2 bin lira arasında, büyükbaşta da 7 kişi hesaplarsak hayvanın durumuna göre bin 300 liradan başlar, 2 bin 500 liraya kadar çıkar. Bu seneki fiyatlar çok uygun ve fiyatların bu rakamlardan aşağıya düşeceğini sanmıyorum. Çünkü etin bir maliyeti var ve rakamlar bundan aşağıya düşmez. Canlı ağırlığı 90-100 kilo gelen bir kurbanlık küçükbaştan 50 kilo et alırsınız. Bunu da 35 liradan kestiğiniz zaman bin 750 lira gibi para yapar. Besici de bunu etin fiyatından aşağıya vermez zaten. Yani eğer beğendiğiniz kurbanlık varsa, hesabınıza uyuyorsa, kurbanınızı sevdiyseniz alın. Balıkesir’de hayvan konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Hayvan yetersizliği yok. Pazarımız çok güzel. Sıkıntı yaşamıyoruz. Buraya gelen tüm hayvanların küpesi var ve sıkı denetim altında.”