Cumhuriyet Halk Partisi’nin Karesi İlçe Kongresine katılan CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem yaptığı konuşmada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedefine aldı. Süleyman Soylu’nun Recep Tayyip Erdoğan yerine genel başkanlığa oynadığını ileri süren Eren Erdem, Erdoğan’a da Kemal Kılıçdaroğlu’na söyledikleri yüzünden yüklendi.

Süleyman Soylu’nun artık siyasi bir mevta olarak tarihe geçtiğini söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Soylu’nun siyasi hayatı boyunca Erdoğan’a küfür ettiği halde bakanlık koltuğuna getirilmesini eleştirdi.

 

SOYLU GENEL BAŞKANLIK İÇİN PR ÇALIŞMASI YAPIYOR

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem konuşmasının başında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Ak Parti Genel Başkanlığı için PR çalışması yaptığını iddia etti. Erdem şunları söyledi:

“Biz kongrelerimizi kongre salonlarında yaparız. Birileri kongrelerini başka yerlerde yapar. Bir haftadır iktidar partisinin kongresine tanıklık ediyoruz. İktidar partisi bir haftadır kongre yapıyor. Genel Başkan seçimi yapıyor. Nasıl yani? Süleyman Soylu diye bir şahıs çıkmış genel başkan adayı olma adına, Erdoğan’ın yerine geçme adına bir PR, bir reklam çalışması yapıyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nden de ekmek yiyeceğini zannediyor. Ama dün bütün hesabı ve tabiri caizse zaten siyasi bir kadavra olan ilgili şahsın, siyasi geleceği dürüldü ve Cumhuriyet Halk Partisi grubu tarafından mecliste oturdu kaldı. Süleyman Soylu dün itibariyle artık bir siyasi mevtadır. Geçmişte de Cumhuriyet Halk Partisi’yle ve genel başkanıyla bu şekilde uğraşan bir takım kişiler, bu işten prim elde edeceğini zannederken, siyasi kadavralar arasına karışmışlardı. Bu zat da onların arasına karıştı. Ocak ayı gibi zannediyorum ki kabine revizyonunda Süleyman Soyla bir daha içinde yer alamayacağı o kabinenin dışında kalacak diye temenni ediyorum ve düşünüyorum. Aksi takdirde bunu iktidar partisi düşünsün.

ERDOĞAN’E KÜFÜR EDEN BAKANLIK YAPIYOR

Dün parlamentoda şu soruyu kendilerine sorduk. Dedik ki; ‘Ey 15 yıldır iktidar partisine; AKP’ye hizmete den milletvekili: Sizin içinizde yemeyip, içmeyip, tabiri caizse giymeyip, evladının kursağından kesip siyaset yapan, görüşlerine katılmasak da hizmet eden insanlar var. Birçokları da parlamentoda biz Erdoğan’ı eleştirdiğimiz zaman bizim üstümüze en hızlı koşan; bakan olduğu için parlamentoda en çok bağıran birçoğu da Erdoğan’a hakaret ettirmeme ya da onu eleştirmeme adına can siperane mücadele verirken; bütün siyasi geçmiş Erdoğan’a alenen küfür etmekle geçmiş olan bir kişi getirilip partide bakan yapılıyor. İlginç bir durum. Bu kişinin nelere hazırlandığını biz biliyoruz. Buradan Karesi’den de söylüyorum: Dün grup başkan vekilimiz ifade etti, ondan 10 gün önce de ben bir TV’de söylemiştim.  Demokrat Parti İl Başkanımız da burada. Biz Demokrat Parti’yi siyasi tarihimizin önemli bir geleneği olarak görürüz. İlgili şahıs zaten Kırat tarafından sırtından atılmıştır. Demokrat Parti’nin amblemi Kırattır, Kırat kongresinde onu sırtından atmıştır. Dolayısıyla söyleyeceğimiz sözler Demokrat Partili arkadaşlarımızı en ufak bir rahatsızlığa sevk etmemelidir.”

 

SINIRLARIMIZI İHLAL EDERSENİZ UÇAĞINIZI DÜŞÜRÜRÜZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Ak Parti tarafından yapılan saldırıları da eleştiren Eren Erdem şunları kaydetti;

“Ama şunu ifade etmek isterim ki biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, şu konuda çok kararlıyız: Kemal Kılıçdaroğlu’nun kılına zarar vermeye teşebbüsünü dahi gerçekleştiren herkesin başına dünyayı yıkma noktasında çok kararlıyız. Bu da böyle bilinsin. Bu kararlılığımızı buradan tekrar ilan ediyoruz. Dün nasıl ki bir siyasi mafya, parlamentoda Türkiye’deki bütün vatandaşlarımıza rezil-i rüsva edilmişse, bu teşebbüsü aklının kenarından dahi geçiren herkes bundan ibret alarak benzerlerinin mislini yaşayacağını bilmeli ve bunu hesap ederek bizlere yönelik tavrını belirlemelidir. Bizim angajman kurallarımız var. Ne demek? Yani sınırlarımızı ihlal ederseniz uçağınızı düşürürüz. Çok net söylüyoruz: sınırlarımızı ihlal ederseniz uçağınızı düşürürüz, gözümüzü bile kırpmayız. Elbette bunu demokratik hukuk ilkeleri ekseninde yaparız.”

 

KUDÜS DAVASINDA BEDEL ÖDEYEN TÜRKİYE SOLUDUR

Konuşmasında Kudüs sorununa da değinen CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Kudüs mücadelesinde bedel ödeyenlerin Türkiye’nin solu olduğunu kaydetti. Erdem şunları söyledi:

“Yine biri çıkmış etrafta şayialar koparıyor. Bakınız şunu çok net söylemek lazım: Türkiye Cumhuriyeti topraklarında Kudüs Davası için bedel ödemiş ve halen daha o bedeli ödemekte olan bir siyasi merkezden bahsedeceksek bu Türkiye’nin soludur arkadaşlar. Kudüs mücadelesi için Türkiye’nin solu bedel ödemiştir. Zati muhterem İsrail ile yapılan bütün ikili anlaşmalarda İsrail’in başkenti anlaşmada geçmesi gerekirken oraya Kudüs’ü yazar, iş başka bir şeye geldiği zaman oradan prim toplamak için Kudüs der de durur. Ben çok net söylüyorum: Biz Kudüs’ün Filistin’in başkenti olmasından yanayız. Bizim tutumumuz, görüşümüz budur. Ama Kudüs lafla başkent yapılmaz. Şimdi ben Recep Tayyip Erdoğan’a soruyorum: Donald Trump dedi ki ‘Kudüs İsrail’in Başkenti kabul ediyorum ve bunun gereği olarak da büyükelçiliğimizi Kudüs’e iki yıl içerisinde taşıyacağız’ dedi. Ey Erdoğan; ben Kudüs’ü Filistin’in başkenti ilan ettim diyorsun. Ağzından şu büyükelçiliği ne zaman taşıyacağına dair bir tane cümle duyan oldu mu? Büyükelçiliğini taşımadığın sürece bir yeri başkent ilan edemezsin. Bir yeri başkent ilan etmenin usulü büyükelçiliğini oraya taşıyacaksın. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Filistin Büyükelçiliğinin 3 ay içinde Kudüs’e taşınmasını talep ediyoruz, istiyoruz. Eğer sen bunu yapmazsan ancak Kudüs’ten dolayı insanları istismar eden bir şovmen olarak kalacaksın. Samimiyetini şimdi göreceğiz.”

 

KODAMANLARDAN VATANDAŞA BİR ŞEY KALMIYOR

Türkiye’nin açıklanan yüzde 11,1’lik büyüme oranına da değinen CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem şunları ifade etti:

“Ekonomimiz büyüdü, hepimiz için hayırlı olsun. Gerçekten Allah razı olsun hükümetimizden, ekonomimiz epeyce büyüdü yüzde 11,1 oldu. Aramızda bu büyümeyi hisseden var mı? Ben bu büyümeyi hissetim diyen var mı aranızda? Epeyce küçüldü yanıtlarını duyuyorum. Şimdi bakın ekonomi büyüdü: Vatandaş da ‘ekonomi büyüdüyse bu maaşlar niye küçüldü’ diye soracak. Ekonomi büyüdüğü zaman maaşlarında büyümesi lazımdır. Yüzde 11 ekonomimiz büyüdüyse, asgari ücretin de artması lazım, memur maaşının da artması lazım. Ekonomiyi ne kadar büyütürsen büyüt, baştaki kodamanların gırtlağı o kadar büyük ki, oradan vatandaşın kesesine bir şey artmıyor. Ağaların gırtlağından bize bir şey artsa hepimiz büyüyeceğiz.”

 

12 MİLYON YOLDAYIZ CEZAEVLERİNİ İYİ BİLİRİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için söylediklerini de eleştiren Eren Erdem şunları kaydetti:

“Ama şöyle bir gerçek var ki; Recep Tayyip Erdoğan geceleri rüyasında Kemal Kılıçdaroğlu’nu görüyor, sabah kalkıyor hemen o rüyada gördüğü Kemal Kılıçdaroğlu’na bir hakaret, öğle uykusuna yatıyor Kemal Kılıçdaroğlu’nu görüyor. Niye Kemal Kılıçdaroğlu rüyalarına giriyor dersiniz? Man Adası’nda akrabalarının şirketi olduğunu Türkiye’de söyleyebilecek başka bir siyasi lider var mı? Yok. ‘Günün sayılı, hesap vereceksin’ diyor. Yahu bu arkadaş zannediyorum ki Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçmişini de bilmiyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin siyasi mirasına da yabancıdır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin neferleri ne cezaevinden ne de kavga meydanından korkar. Tam tersine cezaevi bizim için bir akademidir, kavga meydanı da bizim için pratik mücadele alanıdır. Biz bu ikisi olmadan zaten yaşayamayız. Faşist bir diktatörlüğün gölgesinde, zulmün, zorbalığın gölgesinde yaşayamayız. Şimdi bende diyorum ki: İstediğini yap, istediğini uygula, elinden geleni ardına koyma. Zaten yaptığını yapıyorsun. Her gün fezlekeler gönderiyorsun, her gün elinden geleni ardına koymuyorsun. Ama benim sana tavsiyem eğer bizleri cezaevine koyacaksan bütün Cumhuriyet Halk Partililerin hepsini koyarsan ancak kurtulursun. Birimiz bile dışarıda kalırsak, emin ol ki oturduğun koltukta asla rahat oturamazsın. Bunu da bil. Ben sana taktik veriyorum: 12 milyon yoldaşımız var. Hepimiz için bir cezaevi tasarlamanı tavsiye ederim. Taktiksel olarak bir taktik daha vereyim sana: akşam uyuduğunda Kemal Bey’i rüyanda görmek istemiyorsan mümkünse hepimize ağırlaştırılmış müebbet ver ki bir daha başına bela olamayalım. Ama unutma biz cezaevlerinin duvarlarından mücadele mücadele büyür yine kabuslarını süsleriz ey Erdoğan. Bunu da aklından çıkarma.”

 

CHP KAYBETMEZ, KAYBEDEN ERDOĞAN OLUR

CHP’nin kongrelerinde kaybedenin olmadığını vurgulayan CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem şunları söyledi:

“Bizim kongrelerimiz işte böylesi mücadele amacıyla kurulur. Cumhuriyet Halk Partisi Kongrelerinde olması gereken en son şey husumettir. Burada olması gereken şey ne olursa olsun bu kongrenin kaybedeni olmadığı gerçeğinin olmasıdır. Bu kongrenin kaybedeni yoktur. Bu kongrenin tek bir kaybedeni vardır Recep Tayyip Erdoğan. Ama şunu da ifade etmek gerekir ki Cumhuriyet Halk Partisi 95 yıllık bir siyasi parti ve kurucu geleneğe sahip anlayışla 2019 sürecini daha farklı okuma ihtiyacını da görmelidir. 2019 çok başka bir şey. Bu tarihimizin en kritik süreci olarak görmemiz gereken bir süreç. Bu yüzden hepimize çok büyük işler düşüyor. Ben buradan bütün Balıkesirli yol arkadaşlarıma, parlamentoda bize böyle değerli milletvekillerini yol arkadaşı yaptıkları için teşekkür ediyorum. Sizler sayesinde bu insanları tanıdık ve onlarla yoldaş imkanını bulduk. Onlar sizi parlamentoda layıkıyla temsil ediyorlar. Bu güzellikler hepinizin güzellikleri. Kongrelerimizden çıkan her sonuç bahsettiğimiz kararlı mücadeleyi büyütme adına şekillenmek zorundadır.”