Atatürk Anıtında bir konuşma yapan Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Dernek Başkanı Nuri Yılmaz, Köy Enstitülerinden mezun olan öğretmenlerin ülkeyi aydınlattığını söyledi.

ATATÜRK KURTULUŞ SAVAŞI’NDA EĞİTİMİ DÜŞÜNÜRDÜ

YKKED Başkanı Nuri Yılmaz konuşmasında şunları söyledi:

“Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır. “Milli eğitim programımızın, milli eğitim siyasetimizin temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir. Cahillik yok edilmedikçe yerimizdeyiz” der Mustafa Kemal Atatürk. Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı sırasında ülkenin idare şekli ve kalkınmanın nasıl olacağına dair düşüncelere sahiptir. Savaş sırasında öğretmenlerle toplantılar yaparak kadınlarda yüzde 5, erkeklerde yüzde 7 olan okuma-yazma oranını nasıl yükseltirim diye planlar yapmıştır. Köy öğretmen okullarının açılmasını sağlamıştır. Bu okullardan mezun olanların bir kısmı köy yaşamına uyum sağlayamam diye gitmemiş, gidenlerin çoğu da istifa ederek geri gelmişlerdir. Mustafa Necati’nin bakanlığı sırasında ‘harf devrimi’ yapılmış, bunun üzerine Mustafa Kemal Atatürk 1936 yılında askerliğini çavuş, onbaşı olarak yapan, okuma yazma bilenlerin 6 aylık eğitmen kurslarına alınarak yeni bir düşünce ortaya atmış ve bunda başarılı olunmuştur. Eğitmenler, ilkokulun ilk üç sınıfını okutacaklardı. Bu başarı Köy Enstitülerinin açılışını sağlamıştır.

21 KÖY ENSTİTÜSÜNDEN 17 BİN 341 ÖĞRETMEN YETİŞTİ

Daha sonra bakan olan Hasan Ali Yücel ‘El koyduğumuz ilköğretim davasını gerçekleştirmek, Türk vatanının dağlarında, bayırlarında, hatta kırlarında kendi kendisine açıp solan çiçek bırakmayacağız’ demiştir. İsmail Hakkı Tonguç ise ‘Bütün dünya okullarının programlarına insanın insanı sömürmemesi adlı ders koyardım’ demişlerdir. Dünya görüşleri böyle hümanist duygular içeren eğitim insanları, kalkınmanın köyden başlaması gerektiğini görmüşler. Köylünün kalkınması demenin, ülkenin kalkınması olduğunu bilen 21 Köy Enstitüsü gecesini gündüzüne katarak var güçleriyle çalışmışlardır. Bozkırlarda vahalar oluşturulmuş 17 bin 341 öğretmen yetiştirilmiştir.”