Millet Parkı’nın tamamlanmasıyla birlikte İvrindi’nin toplam nüfusu olan 39 bin kişiye 1metrekareden fazla, ilçenin merkez nüfusu olan 7 bin kişiye de yaklaşık kişi başı 8 metrekare yeşil alan düşecek. Millet Parkı’nın İvrindi’nin yanı sıra Edremit yolunu kullanacak vatandaşların da yararlanması amaçlanıyor.

Düzenlenen temel atma törenine Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur Gökçe, Yavuz Subaşı ve Pakize Mutlu Aydemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ile birlikte ilçe ve il protokolü katıldı.

50 BİN METREKARELİK PARK

Törenin açılışında konuşan İvrindi Belediye Başkanı Recai Baytar ilçenin birinci öncelikli ihtiyacı olan Millet Parkı’nın yapımını üstlenen Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’na teşekkür etti. Baytar şunları söyledi:

“Seçimlerden sonra Büyükşehir belediye Başkanımızla yaptığımız toplantıda ‘her ilçe birinci önceliğini belirlesin’ dendiğinde bizlerde İvrindi olarak birinci önceliğimizin bu parkın olduğunu gündeme getirmiştik. Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız da bugün temelini atacağımız 50 bin metrekarelik parkımızın ihalesini yaptılar. Bunun için Büyükşehir belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz.

İVRİNDİ’NİN 50 YILLIK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Artık ilçelerde, illerde yollardan, binalardan ziyade yeşil alan istekleri oluyor. Bu proje 50 yıllık bir proje olacak. İlçemizde insanlar ailesiyle, çoluğuyla, çocuğuyla gidip vakit geçirebileceği yere ihtiyaç olduğu bir gerçektir. Sayın Cumhurbaşkanımız da Millet Bahçesi kampanyası başlatarak her ile ve her ilçeye böyle bir proje başlattı. Bununla alakalı olarak ilçemizdeki yatırımlar devam ediyor.

OKULLAR ALANI BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Bu bölge 545 dönümlük bir alan. Burada 69 dönüm alan okul kampüs alanı olarak hizmet vermeye devam ediyor. Şu anda inşaatı devam eden bir tane okulumuz kaldı, çevre düzenleme ihalesi yapıldı ve çalışmalara başlandı. İnşallah buradaki projeler en kısa zamanda bitirerek, okullarımızın bir kısmını buraya taşımayı hedefliyoruz.

TEK EKSİĞİMİZ ADLİYE SARAYI

Burada kamu yatırımları açısından ilçemizde bir sıkıntımız yok. Milletvekillerimizle beraber bundan sonraki dönemde İvrindi’mize inşallah daha iyi hizmetler vereceğiz. İvrindi’mizin tek bir eksiği kaldı. O da Adliye Sarayı.”

****

GEZİ PARKINDAN DAHA BÜYÜK

Balıkesir Milletvekili adına konuşan Yavuz Subaşı ise İvrindi’deki Millet Parkı projesinin ilçeye katacağı katma değerin çok büyük olacağını söyledi. Subaşı şunları kaydetti:

“Buraya geldim, yapılan projenin büyüklüğü karşısında gerek ilçe başkanımızı gerek Büyükşehir belediye başkanımızı tebrik etmek istiyorum. İstanbul’a gidenler bilirler; Taksim’deki Gezi Parkı bilindiği gibi 40 dönümlük bir alan. Etrafındaki hizmet binalarıyla birlikte 45 dönüm. Burada ise 52 dönümlük büyük bir park yapılıyor. Bu sebeple burada yaşayan insanlar gerçekten büyük bir parkta yaşadıklarını, bu parkın buraya ne kadar katkı vereceğini, yerel ekonomiyi güçlendireceğini, ziyaretçilerle birlikte çevre esnafın bundan nasıl faydalanacağını görecekler.

YAPARSA AK PARTİ YAPAR

Sayın Zekai Kafaoğlu başkanımızla birlikte Balıkesir büyük bir değişime, gelişime adım attı. O adım atmada da hizmet belediyeciliğini görüyoruz. 24 Haziran seçimlerinde de malum İvrindi AK Partimize çok güzel bir şekilde destek verdi. Bu hizmeti de siz ananızın ak sütü gibi helal ediyorsunuz. Ben güzel hizmetleri yapan başkanımıza, bu hizmetlerin talebinde bulunan İvrindi Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Böyle güzel hizmetleri 24 Haziran’daki sloganımızdaki gibi ‘Yaparsa AK Parti Yapar’ diyerek hemşehrilerimizden, seçmenlerimizden desteklerinin devamını diliyorum. 2019’dan sonra daha güzel hizmetlerin geleceğini görecekler.”

****

SADECE MERKEZİN DEĞİL 20 İLÇENİN BELEDİYESİYİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da kurulacak park ile ilgili bilgiler vererek bu parkları Balıkesir’in dört bir yanında yapacaklarını da kaydetti. Kafaoğlu şunları ifade etti:

“Büyükşehir olarak sadece merkezin belediyesi değiliz. Bütün 20 ilçenin 900 kırsal mahallemizin belediyesiyiz. Bütün ilçelerimizi, bütün yerleşim yerlerimizi kucaklamamız lazım. Oralardaki ihtiyaçları gidermemiz lazım. İvrindi benim ilçem. Ben Gökçeyazı doğumluyum, ilkokulu, ortaokulu orada okudum. Tabi ki buralara, doğduğumuz, büyüdüğümüz yerlere, kendi ilimize, kendi ülkemize hizmet etmek boynumuzun borcu. Geldiğimiz görevlerde o işin hakkını vererek, o işi en iyi şekilde yaparak yolumuza devam etmemiz lazım. Herkes önündeki işi, bulunduğu sorumluluğu ve görevi en iyi şekilde yaparsa, bu ülkenin geleceği aydınlık, bu milletin geleceği şanla, şerefle ve zaferlerle dolu olarak devam edeceğine ben yürekten inanıyorum.

İNSANLARIN GÖNÜLLERİNE DOKUNUYORUZ

Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle son seçim döneminde dile getirmiş olduğu insanların artık gönüllerine dokunmak lazım, insanların ihtiyaçlarına bire bir cevap vermek lazım. Belediyecilik artık insanların doğumundan ölümüne kadar insanların her ihtiyacıyla ilgilenmek, onun hayatını kolaylaştırmak, ona bu dünyada mutlu ve huzurlu etmek için her türlü işin altına imzamızı atmamız lazım. Trend gittikçe bu tarafa gidiyor, doğru olan da bu. Tabi asli işlerimiz var, onlar mutlaka yapılacak.

İÇİNDE YOK YOK

Ama artık insanlarımızın hayatını kolaylaştıran, onun hayat ve refah seviyesini yükselten işlere daha fazla önem vermeye başladık. İşte bunlardan birisi de bu Millet Bahçeleri. İnsanlarımız artık daha fazla yeşil alan, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, fitness alanları, piknik alanları, çay-kahve içebileceği kafeteryasını, yanında kütüphanesi, oyun salonlarıyla beraber donanımlı yerler istiyor: İşte Millet Bahçeleri fikri, bu insanların asli ihtiyacı, sosyal ihtiyacı, kültürel ihtiyacı olan bunlara cevap verebilecek çok önemli bir projeydi. Bu konuda da biz Balıkesir olarak nerelere Millet Bahçeleri yapabiliriz diye arkadaşlarımız ciddi bir çalışma içerisinde. Daha önceden planlanmış bir park alanıydı burası. Bunun konseptini daha da geliştirerek Millet Bahçesi konseptini geliştireceğiz. İçinde kütüphanesi de, kafeteryası da daha sonra ilave edilerek İvrindi’nin park ihtiyacını kökünden çözmüş olacağız.

39 BİN KİŞİYE KİŞİ BAŞI 1 METREKAREDEN ÇOK YEŞİL ALAN

İçindi bulunduğumuz alan tam 52 bin metrekare. İvrindi’mizin nüfusu bütün kırsal mahalleleriyle beraber yaklaşık olarak 39 bin. Yani bütün İvrindi’yi toplasanız yine burada kişi başına 1 metrekareden fazla yeşil alan düşüyor. İvrindi’nin merkezini düşünecek olursak, yaklaşık olarak nüfusu 7 bin. Sadece bu Millet Parkında İvrindi merkezinde yaşayan insanlara 8 metrekare yeşil alan düşüyor. İşte AK Parti belediyeciliğindeki fark burada. Yeşil alanları artırma gayreti içindeyiz, bundan sonra da artırmaya devam edeceğiz. Bu Millet Parkı’nın içerisinde 3 adet çocuk oyun parkı, survivor parkı, oturma ve dinlenme alanları, fitnes aletleri grubu, 24 ailenin aynı anda piknik yapabileceği alanlar, dört adet kamelyası, lavabosu, mescidi, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, otoparkı, aydınlatması, 34 bin metrekare sadece yeşil alanıyla İvrindi’mize yakışır olacak. Burası Okullar Bölgesinde olması ayrıca bir anlam ifade ediyor. Burada 3-4 tane okul var. Kapalı ve açık spor alanları var. Hasılı burası gerçekten İvrindi’nin cazibe ve uğrak merkezi haline dönmüş olacak.”

***

DÜNYADA ARTIK ŞEHİRLER YARIŞIYOR

Vali Ersin Yazıcı ise İvrindi’deki Millet Parklarının tüm il geneline yayılması gerektiğini belirterek şunları dile getirdi:

“Bu okullar bölgesine büyükşehir belediyemizin çok güzel bir parkı hediye etmiş olması bizim açımızdan eğitim sürecinde bulunan öğretmen ve öğrenciler açısından çok güzel, çok teşekkür ediyoruz. Adeta bir çiçek bahçesinde gençlerimiz burada eğitimlerini alacaklar. Büyükşehir belediyesine bu manada teşekkür etmek isterim. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bütün dünyada artık şehirlerin yarıştığını biliyor. Devletlerarası yarışların yanında 15-20 yıldır dünyadaki konsept şehirler birbiriyle yarışıyor. Bu yarışta şehirlerin kişi başına düşen yeşil alanı da en önemli kriterlerden bir tanesi. Engelliye sunduğu hizmetler, şehirde tüketilen enerji miktarı, ama önemli kriterlerden bir tanesi de kişi başına düşen yeşil alan. Ben bu manada Büyükşehir Belediyemizin bu şehrin her noktasına, 20 ilçemizin tamamına en güzel hizmeti götürmeye çalıştığını; asfaltıyla, altyapısıyla, yeşil alanlarıyla ayrım yapmaksızın hizmet götürüyor. Bu tesis İvrindi’ye biraz torpil olmuş gibi başkanım ama sen aynısını Savaştepe’ye de, Manyas’a da düşünürsün inşallah. Tabi İvrindi ve diğer ilçelerimizde bunu hak ediyor. Büyükşehir Belediyemiz Balıkesir’i dünyada sayılı iller arasında bu yarışta önde olan grup içerisine almak adına güzel şeyler yapıyor. Biz de desteklemeye gayret ediyoruz. Sizlerin de desteğiyle, moral ve motivasyonuyla Büyükşehir Belediyemiz kırsal mahallelerimizde de, merkezde de, tüm ilçelerimizde bu şehri üst standarta çıkarmak adına yoluna devam ediyor. Hep birlikte desteğimizi devam ettirelim. İnşallah şehrimiz çok kısa bir süre içerisinde; 10-20 yıllık bir süreçte dünyanın sayılı kentlerinden bir tanesi olsun. Bana göre bu güzel tesis sadece İvrindi’ye değil, Edremit yolundan geçen insanların da istifade edeceği güzellikle ve büyüklükte bir Millet parkı kazanılıyor. Onları da inşallah burada İvrindi Belediyemiz ve Kaymakamlığımız ağırlamak isteyecektir.