“AKP iktidarının uyguladığı zikzaklı politikalar yüzünden Türkiye Uluslararası arenada güvenilmez ülke olarak adlandırılmaktadır” diyen CHP Balıkesir Milletvekili Avukat Namık Havutça AKP’nin uyguladığı dış politikayı sert bir dille eleştirdi.

İktidarın uluslararası güvenirliliği kalmadığını belirten CHP’li Havutça, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“AKP iktidarının uyguladığı zikzaklı politikalar yüzünden Türkiye Uluslararası arenada güvenilmez ülke olarak adlandırılmaktadır.

PYD'li Terörist Salih Müslüm'ü Ankara'da kırmızı halıyla karşılayanlar şimdi de kırmızı bültenle arıyor. Ey AKP; senin uluslararası güvenilirliğin artık kalmamıştır. Kendi güvenirliliğini sarstığın gibi ülkenin itibarını da zedeliyorsun. Bu yanlış dış politikaların yüzünden Türkiye’yi demokrasiden, adaletten uzaklaştırarak dünyadan izole etmenin politik adımlarını atmaktan başka bir şey yapmıyorsun. Kırmızı halıyla karşıladığı teröristi şimdi kırmızı bültenle arar arar durur.

Bizler cumhuriyete, devrimlerine, demokrasiye, insan haklarına, hukuka, adalete sahip çıkmazsak elimizde yaşanabilir bir Türkiye adına hiçbir şey kalmayacaktır.

Türkiye Cumhuriyetinin Avrupa ile modern dünya ile olan bağları koparılmakta, ülkemiz yanlış dış ve iç politikalarla dünyadan izole edilmektedir.

Bazılarının hayali, mevcut parlamenter demokrasimizdeki kuvvetler ayrılığı ilkesini Türk Tipi Başkanlık sistemiyle rafa kaldırmak.

Başkanlık için FETÖ ile kol kola giren iktidar amacına ulaşamayınca, HDP ile kol kola girdi, oradan da istediğini alamayınca şimdide MHP ile ittifak yapmaktadır.

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay, adli yargı, üniversiteler, medya, STK’lar, barolar, bürokrasi, ordu, iş dünyası, meclis, muhalefet; bunların hiçbirisinin kendisinin dışında hareket etmesine tahammüllü olmayan birisinin ülkenin rejimini değiştirerek başkanlığı getirmesi cumhuriyetin yüz yıllık kazanımlarının yok olması anlamına gelmektedir.

Ülkeyi kanunla, hukukla, adaletle değil, KHK’larla sınırsız, sorumsuz yönetmeye çalışan aynı zamanda denetlenmek, sorgulanmak istemeyen bir anlayışın bu ülkeyi tek bir kişi tarafından yönetmesi kabul edilebilir değildir.

 O sadece aklına geleni yargı denetimi olmadan uygulamak istiyor. Ülkeyi rehin almış bu zihniyet yüzünden Türkiye çok ciddi bir şekilde ‘Nereye gidiyoruz’ diye düşünmek zorunda.”