Altıeylül Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Fikrettin Kocaman fazla kilolarından kurtulmak için Özel Sevgi Hastanesi'nde Tüp Mide Ameliyatı oldu.  Kocaman'ın ameliyatı hastanenin Genel Cerrahi Kliniği uzmanlarından Op. Dr. Baki Aydoğan ve ekibi tarafından gerçekleştirildi.

Çağın en önemli hastalıklarından olan obezitenin  hem kronik hastalıklara hem de hayat konforunda kayıplara neden olduğunu söyleyen Aydoğan;  uzun süreli kilo kaybının sağlanmasında ve obeziteye bağlı hastalıkların giderilmesinde günümüzdeki en etkili tedavi yöntemlerinden birinin obezite cerrahisi olduğunu belirtti.

Aydoğan tüp mide yöntemi ile ilgili şu bilgileri verdi:  "Obezite Cerrahisinin başında gelen Tüp Mide yönteminde midenin yüzde 75’i kapalı (laparoskopik) cerrahi ile çıkarılır ve geride tüp şeklinde bir mide kısmı kalır. Vücut anatomisi bozulmadığı için vitamin ve mineral eksikliği nadiren gelişir ve hayat boyu vitamin-mineral takviyesine gerek kalmaz. Hastalar hastaneden 2-3 gün sonra taburcu olup hayatlarına geri dönebilirler."

Aydoğan tüp mide ameliyatı ile ilgili merak edilen noktaları aydınlattı:

Uzun vadede vücut için gerekli gıdaların emiliminde önemli bir sorun yaşanmaz
T"üp mide ameliyatı genel olarak tüm ameliyatlar içinde hafif-orta derecede riskli bir ameliyattır. Hastaların büyük bir çoğunluğu herhangi bir ek sorun yaşamaz. Komplikasyon görülme oranı %2 civarındadır.  Takip sonuçları mükemmele yakındır. Hastalar ameliyattan sonraki günler içinde kilo kaybetmeye başlar. Birkaç ay içinde zayıflama belirgin hale gelir. Binlerce hastaya ait uzun dönem tıbbi takip sonuçları tüp mide ameliyatı olan hastaların fazla kilolarının %70-80'ini kaybettiğini göstermektedir.

Fazla kiloların çoğu bir yıl içinde kaybedilmiş olur.  
Zayıflamanın getirdiği fiziksel ve ruhsal rahatlama günlük yaşam kalitesini hissedilir derecede artırır. Ameliyattan sonra obeziteyle ilişkili hastalıklardan tip 2 şeker hastalığı ve uyku apnesi sorunlarının dörtte üçü, kan yağları yüksekliği ve yüksek tansiyon problemlerinin yarıdan çoğu, diz ağrılarının yarısı, bacak varislerinin çoğu düzelir. Bu düzelmeler zayıflamanın başlamasıyla birlikte başka hiç bir tedaviye gerek kalmaksızın kendiliğinden gerçekleşir."