Man Adası'nda kurulan bir off - shore şirkete Erdoğan'ın eniştesi, dünürü, eski özel kalem müdürü ve oğlu tarafından on milyonlarca dolar aktarıldığını iddia eden Kılıçdaroğlu, canlı yayında swift kodlarının da yer aldığı birtakım dekontlar gösterdi. Erdoğan'a yönelik çağrısında "Haysiyetli bir adamsan gereğini yap" dedi.

Konuşmasından satır başları

Tahir Elçi

Tahir Elçi faili meçhul bir cinayete kurban gitti. Söz verdiler faili bulacağız diye. Her yerde kameralar vardı. 2015'te cinayet işlendi, yıl 2017'de oldu fail bulunamadı. Dileriz katilleri bir an önce bulunur ve yargının önüne çıkarılır.

Çiftçinin şikayetleri

Finike'ye ve Kumluca'ya gittim. Vatandaşlarla görüştüm. Hepsi dertli. Biz kimseye yalvarmıyoruz. Bir şey beklemiyoruz. Biz hakkımızı istiyoruz diyorlar. Bizim hakkımızı sosyal devlet olarak bize teslim etsinler. Gelsinler seramızı yapsınlar, parası neyse öderiz. 

Eğitim sistemine eleştiri

Anneler çocuklar sizin çocuklarınız, çocuklara sahip çıkmak benim de sizin de göreviniz. Bu eğitim sistemine ben de isyan edeceğim, siz de isyan edeceksiniz. Ne zaman? Sandığa gittiğimiz zaman. Bazı rakamlar vereceğim 2016-2017 eğitim döneminde 1 milyon 897 bin 524 çocuk okula gidemedi. Kendi çocuklarına sahip çıktıkları için vatandaşın çocuğa sahip çıkmıyorlar. Sadece kendi çocukları okusun, kendi çocukları kazansın istiyorlar.

Özel okullara aktarılan para 1 milyar 164 milyon lira. Çocuğunu okula gönderirken harçlık veremeyen babaya sesleniyorum; senin çocuğuna bunlar sahip çıkmadılar. Senin çocuğunu gönderdiğin okullara sahip çıkmadılar ama özel okullara 1 milyar 164 milyon lira para aktardılar. 

''Ankara'daki beylerin çocukları...''

1998'den rakam vereyim. MEB'in bütçesinin yüzde 30'u yatırıma gidiyordu. 2002'de yüzde 17, yeni bütçede, 2018'de yüzde 8.6'sı yatırıma gidecek. Bu Ankara'daki beylerin çocukları ayrı yerlere gidiyorlar. Bunların çocukları devlete vergi vermemek için her türlü şeyi yapıyorlar. Bu Ankara'daki beylerin çocuklarını bütün Türkiye'ye tanıtacağım.

 Ey Kılıçdaroğlu sen bunu söylüyorsun ama para yok diyecekler. Para var sevgili Erdoğan, sevgili Yıldırım. Nerede var söyleyeyim; yurt dışındaki faiz lobisine 15 yılda 145 milyar dolar para ödediler. Bir de içeride var onlara da 620 milyar ödediler. Yani öğretmene, memura para yok ama tefeciye var. Bir de şikayet ediyorlar faizler çok yüksek diye. Sanki bu ülkeyi Fransızlar yönetiyor. Yıldırım'da bankacılara bağırıyor; faizleri indirin diye. Senin elini tutan mı var, sen neden faizleri düşürecek kararlar almıyorsun? Bu ülkeye saraydan bakmak hayır getirmez. O muhtarları saraya davet ediyor, ben bütün muhtarların ayağına gidiyorum. 

Her söylediğimizi reddediyorlar

 Biz ne söylersek itiraz ediyorlar. Türkiye'de uyuşturucu yaşı 10'a indi. Bunu araştıralım önlemini alalım dedik, AK Partililer reddetti. Bireysel silahlanma 2017 raporu, 25 milyon silah var diyorlar Türkiye'de ama sadece 750 bini ruhsatlı. Gelin araştıralım dediler, reddettiler. Bu off-shore var ya vergi cennetlerinde şirket kuruyorlar vergi vermemek için. Bunu da araştıralım dedik, reddettiler. 109 bin öğretmen açığı var 40 binini atayalım dedik, reddettiler. 30 bin hemşire açığı var giderelim dedik, reddettiler. Emeklilere ikramiye verelim dedik, bunu da reddettiler. Gaziler ve şehit yakınları 15 Temmuz'dan sonra çifte standart oldu. Birinci sınıf şehitler ve şehit yakınları... Bir de terörle mücadelede yaralanan, şehit olan şehitler ve yakınları onlar da ikinci sınıf... Dedik ki bu ayıptır. Adalet burada olmaz. Gelin bunu düzeltelim. Bunu da reddettiler. 

Kadına şiddeti asla savunmadım

 Beylikdüzü'nde geçmişte uyuşturucu merkezi olan bir yeri belediye başkanımız aldı güzel bir tesis haline getirdi. Ben de yoksulluğun ne kadar ağır maliyetleri olduğunu anlattım. Ve onlara şunu söyledim; ekonomideki çarpıklıkta kadına şiddetin bir unsurudur diye söyledim. İşte evin beyi aylardır işsizse evine sinirle geliyor hıncını eşinden alıyor dedim. Vay efendim kadına şiddeti savunuyorsun dedi. Ben bunu savunmadım, savunmayacağım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorular

Çorum'da 17 Kasım 2017'de bir konuşma yaptım, 21 Kasım 2017'de yine bazı sorular sordum. Okuyorum: Çocuklarının, dünürünün, eniştenin, eski özel kalem müdürünün vergi cennetlerinde kurulan bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiğini biliyor musun dedim. Tık yok. Sonra bir gün gazetelerde Kılıçdaroğlu'na dava açtım. Ne çok korktum. Dava açsan nolur açmasan nolur. Herhalde beyefendi beni dinliyordur; tavsiyem olsun yanına bir doktor al. 

İkinci bir sorum var sen gittin dedin ki "Suriyelilere 30 milyar dolar para harcadım". Ee bakıyoruz Suriyeliler dileniyor. Sen 30 milyar doları nereye harcadığını açıkla diyorum. Cevabı verilmiş değil. 

Erdoğan'ın akrabalarına ait olduğunu iddia ettiği belgeler

Balıkesir'de "Çık sen bunu ispat et" dedi. Tamam edelim. 1 Ağustos 2012 Man Adası devletinde bir şirket kurulur. Küçücük bir ada. Burada bir şirket kurulur. Belvey Limited Şirketi. O şirketin kuruluş senedi de bizde. Hem Türkçesi noter tasdikli, hem de o ülkenin tasdihi var. Bu şirket yönetim kurulu yapar. Tek kişiden oluşur; Sıtkı Ayan. O toplantının tutanakları da bizde. Şirketin sermayesi 1 sterlin, yönetim kurulu bir kişi. Ona ait olduğuna dair. Sıtkı Ayan 15 Kasım 2011'de Kasım Öztaş'a devreder. Bu şirketin bütün kayıtları bizde.

Erdoğan bu isimleri tanıyor musun? Enişten 2.5 milyon dolar Belvey şirketine para gönderiyor. 15.12.2012 tarihinde Mustafa Erdoğan 2.5 milyon dolarlık para gönderiyor. Mustafa Erdoğan, 1.250 bin dolar para gönderiyor. 27-12-2011 Osman Ketenci, dünür, bin 250 dolar gönderiyor. Mustafa Gündoğan 1.250 bin. Eski Özel kalem müdürü bu. Ahmet Burak Erdoğan, 1.450 bin dolar. Ahmet Burak Erdoğan, 2 bin 300 dolar.

 

Belgesi var mı?

Diyecekler ki bunların belgesi var mı? Bütün bu paraların swift mesajları elimizde. Bu swift mesajı ne demek? Yurt dışına dolar gönderirken bu mesajla gönderiyorsunuz. Hepsinin swift mesajları elimizde. Bankaların dekontları lazım dedim, bu belgeler ajan verdi falan. Bunların tamamı bankaların resmi kayıtlarıdır. Sadece Türkiye'de değil, o gönderdikleri şirketlerin de kayıtlarında var. Haysiyetli bir adamsan gereğini yapacaksın. 

Ben ispat ettim şimdi söyle bakalım alçak kim? Ben bu milletin evladıyım. Ben haksızlık karşısında susamam. 

İkinci sorumu da unutma Erdoğan. 30 milyar dolar Suriyelilere harcadım diyorsun. Bunu ne zaman harcadın? Adalet için konuşacaksın kardeşim."