Edremit Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde; Kazdağları, Madra Dağları ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda olası çıkma ihtimali olan orman yangınlarına karşı hazırlıklar tamamlandı. Yangın gözetleme kuleleri, orman için devriyeler, yangın söndürme ekipleri ve son olarak ekibe eklenen Mi 8 tipi yangın söndürme helikopteri ile yangınlara süratle müdahale edilecek.

HAVADA OPERASYON YAPABİLİYOR

Mi 8 tipi özel donanımlı yangın söndürme helikopteri ihbarın ulaştırılmasının ardından 12 dakikada uçar vaziyete gelerek bölgede oluşturulan; yangın su havuzları, göller, göletler veya denizden su alarak yangına müdahale etmeye başlıyor. 2 buçuk ton su taşıma kapasitesine sahip helikopter; 1 Türk pilot, 1 kaptan pilot, 1 uçuş mühendisi, orman müdürlüğünün yetkilisi ile havada operasyon yapıyor. Helikopter su taşıma kapasitesinin yanında ulaşımı zor ve uzak noktalara 10 kadar orman itfaiyecisini taşıyabiliyor. Ayrıca arama kurtarma faaliyetleri içinde özel donanımlara sahip. Helikopter üzerindeki özel donanımları sayesinde yangın bölgesinin görüntülerini havadan yangın koordinasyon merkezine anında ileterek yönetim kademesine anlık görsel bilgi sunma imkanı da sağlıyor.

Mi 8 helikopteri hakkında bilgiler veren Türk Pilot Serkan Baydemir “Ülkemizde Mi 8 helikopterimiz yangın söndürme faaliyetlerinde 1 Temmuz ile 14 Ekim arasında konuşlandırılmıştır.” dedi.

SEZON HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI

Helikopter ekibini denetleyen Edremit Orman İşletme Müdürü Barış Tamer Kilis ise “Edremit Orman İşletme Müdürlüğü olarak 2018 yılı yangın sezonu hazırlıklarını tamamlamış bulunmaktayız. Bünyemize katılan bu helikopterde 1 Temmuz-14 Ekim tarihleri arasında Kazdağları’nı da içinde bulunduran bölgemizde orman yangınları konusunda hizmet edecek.” dedi.  İHA