KARESİ Belediyesi, kırsal mahallelerde mülkiyeti Belediye’ye ait çok sayıda arsayı satışa çıkarmıştı. Pazartesi günü gerçekleşen ihalelerde bazı köylerdeki arsaların satışı yapılmış, Salı günü de ihalelere devam edilmişti. Karesi Belediyesi, Balıkesir dışından çok sayıda katılım olduğu ve satışlardan kırsalda yaşayanların öncelikle yararlanamayacağı endişesiyle ihaleleri iptal etme kararı aldı. İlk gün yapılan ihaleler de iptal edildi.

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, dün akşamki Belediye Meclisi toplantısında ihalelerin iptal edildiğini açıkladı. Yücel Yılmaz şunları söyledi:

“12 kırsal mahallemizde bulunan Köy Gelişim Bölgeleri’nde imar alanı içinde yer alan arsaların satışıyla ilgili gerekli çalışmaları birlikte yapmıştık. Satışa da birlikte karar vermiştik. İhale süreci tamamlandı. 2 Nisan tarihi itibariyle, köyüne dönmek isteyenlerin arsa alabilmesi, o kırsal mahallelerde yaşayanların öncelikle arsa sahibi olmaları için arsaları satışa çıkarmıştık. Devlet İhale Kanunu’na gföre pazarlık usülüyle bu satışlar yapılacaktı. İstiyorduk ki o kırsal mahallelerde yaşayanlar öncelikli loşunlar. Bakacak, Tatlıpınar, Çaypınar kırsal mahallelerimizde satışlar yapıldı. Bu sabap da Köteyli mahallemizdeki arsaların satışı gerçekleştirilecekti.

Gördük ki Balıkesir çok değer kazanmış, Balıkesir meşhur olmuş, herkesin yaşamak istediği bir yere dönüşmüş. Samsun’dan, Diyarbakır’dan, Erzurum’dan, Türkiye’nin her yerinden başvuru oldu. 33 parsele 2 bin başvuru söz konusu. Türkiye’nin her yerinden müşteri var. Gördük ki halkımız bu duruma olumlu bakmıyor. Arsa spekülatörleri, al-satçılar işin içine girmişler. Biz, kırsalın sahipleri yararlansın istedik. Bu ihalelerin kırsal mahallelerde yaşayanların yararına bir sonuç vermeyeceğini gördük. Bugün yapılan satışlar ve dünkü satışları iptal kararı aldık. Satışları iptal ettik. Pazarlık süreci yok, iptal ettik. Bu önergeyi bir daha gündeme getirmeyeceğiz.”