Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Balıkesir Bisikletliler Derneği ile birlikte 5 kilometrelik parkurda bisiklet sürdü. Başkan Yılmaz dünya standartlarında oluşturulan bisiklet yolu ile bölgedeki 5 okul ve resmi kurumda çalışanların bisikletle işyerlerine ve okullarına güvenli bir şekilde gelmelerini sağladıklarını söyledi.

Balıkesirlilerin bisiklet yoluna sahip çıkmalarını da isteyen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, proje bittiğinde Değirmen Boğazı, TOKİ, Ziyaretli Köyü, Paşalanı, Kuvayi Milliye Mahallesi ve Adnan Menderes’e kadar uzayacak bisiklet yoluyla birlikte bisiklet kullanıcı sayısını artırmayı hedeflediklerini belirtti.

5 KİLOMETRELİK BİSİKLET PARKURUNU TAMAMLADIK

Yücel Yılmaz Karesi Belediyesi tarafından oluşturulan bisiklet yolu ile ilgili şunları söyledi:

“Bir sözümüzü daha yerine getirmenin onurunu yaşıyoruz. Balıkesir’de sağlıklı spor yapmanın bir yolu da bisiklete binmek. Bu oluşturmuş olduğumuz parkur 5 kilometreden oluşuyor. Bu bir ulaşım parkurundan ziyade aslında 5 kilometre boyunca tekrarlanabilecek 5 kilometreler, sağlıklı bir bisiklet sürme parkuru ve buradaki alan özellikle, titizlikle uluslararası standartlarda yapıldı. Dikkat ettiğimiz unsurlardan bir tanesi de aslında öğrencilerimizin okullarına bisikletle gelebilmelerini sağlamaktı. Güzergah üzerinde bulunan beş tane okulumuza öğrenciler, parkuru yakaladıktan sonra sağlıklı bir şekilde, trafik tehlikesi yaşamadan gidecekleri bir alan. 5 kilometrelik bisiklet parkuru içerisinde ayrıca beş tane de resmi kurum var. Değişik yeşil alanların da yanından geçiyor. Bisiklet sürerken yorulan arkadaşlarımızın dinlenebilecekleri alanlar da var.

ÇOK MUTLUYUM SEVİNÇLİYİM

Bugün parkuru bisikletçilerimizle beraber deneyeceğiz, hep beraber bu 5 kilometrelik parkuru kat edeceğiz. Şehrimize hayırlı olsun. Ben çok mutluyum. Çünkü bir şehirde aileler çocuklarıyla beraber sağlıklı bisiklet sürebiliyorlarsa, top oynayabiliyorlarsa, farklı etkinlikler yapabiliyorlarsa bir belediye başkanından daha mutlu bir şey yok. Kültür merkezimizi Avlu’da oluşturmuştu Büyükşehir Belediye Başkanımız. Sözlerimizden biri oydu. Şu anda şehrimizde bisiklet parkurunu da gerçekleştirdik. Çok mutluyum, sevinçliyim.

HERKES SAHİP ÇIKMALI

Basında yer aldı; bu parkuru düzenlerken zaten çok dikkat ettik. Esnafımız belirli ölçüde araçlarını dükkanının önüne park etmek istiyordu veya müşterileri park etsin istiyordu. Ama bisikletliler de bir müşteridir. Onlar da daha rahat edecek. Şehirdeki bence insan daha mutlu olduğu zaman daha iyi olacağını düşünüyoruz. Yollarımız uygun olduğu şekilde planlandı. Belirli bir alışkanlık olduktan sonra hiçbir problemin çıkacağını düşünmüyoruz.

BİSİKLET YOLU İMAR PLANLARINA İŞLENDİ

Bu bisiklet yolları yapmadan önce Alparslan Türkeş Spor Kompleksi’nde iki yıl önce başlattığımız  bisiklet eğitim pistimiz var. Burada da arkadaşlarımızla beraber aslında bir çok gencimize eğitimler verildi ve verilmeye de devam edecek. Ayrıca bu yol imara işlenmiş ilk bisiklet yolu. Bu yolla birlikte Çevre Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’ndan her 20 metresine bir bisiklet hibe alacağız. Bunu da aldıktan sonra öğrencilerimizle paylaşıp Balıkesir’de iyi bir bisiklet sürücüsü sayısına ulaşacağımızı düşünüyoruz. Proje aslında uzun vadeli,30 kilometreye tamamlanacak ve bunların hepsi imara işlenecek. Güzergah olarak da Değirmen Boğazı, TOKİ; Ziyaretli Köyü, Paşalanı’ndan Kuvayi Milliye Mahallesi üzerinden Adnan Menderes ve Atatürk Mahallesi’nin belirli bölgeleri yer alacak. Bunları zaman içerisinde toplumumuzun kullanımına açacağız.

BİSİKLET MEDENİYET DEMEKTİR

Bisiklet medeniyet demektir, düşük kaldırım medeniyet demektir. Her ikisini de Karesi’de uygulamaya başladık. Allah nasip ederse, vatandaşımız sahiplenirse biz diyoruz ki; şehrin sakini değil, sahibi olun. Bu işler sahip çıkmayla devam edebiliyor. Halkımızdan da teveccüh oldukça güzel. Karesi değişiyor, gelişiyor, gerçekten güzelleşiyor ve yaşanabilir bir şehir oluyor. Bir baba oğluyla bisiklet süremiyorsa o şehirde eksiklik vardır demektir. Biz bu eksiği de tamamladığımızı düşünüyoruz.”

****

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİZ

Balıkesir Bisikletliler Derneği Ayhan Kaynak da Karesi Belediyesi tarafından yapılan bisiklet yolunu olumlu bulduklarını belirterek şunları söyledi:“Balıkesir Bisikletliler Derneği olarak dernekleşmemizde bize katkıları olan başkanlarımıza sonsuz teşekkürler. Bizler ilk kuruluşumuzda gönüllü bisiklet kullanıcılarıydık. Fakat sonuçta dernek olarak faaliyetlerde bulunmaya karar aldık. Dernekleştikten sonra ilk hedeflerimizden birisi de belediye ile temasa geçip Balıkesir’in bir ihtiyacı olan bisiklet yollarının yapılması konusunda görüşmelerimiz oldu. Öncelikle Balıkesir’de Karesi ilçemizde bisiklet yollarına ilk kez sahip olan bir Balıkesirli olarak başta Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a, sonra da emeği geçen bütün çalışanlara teşekkür ediyoruz.

BİSİKLET SÜRÜCÜLERİNE TRAFİKTE SAYGI GÖSTERİN

Biz bisikletliler olarak bu yol gerçekten bir ihtiyaçtı. Bu tür güvenli bir sürüş alanı her ne kadar bir başlangıç da olsa bizim beklentilerimizin çok üstünde. Dünya standartlarına uygun bir yol yapıldı. Hedefimiz bundan sonraki süreçte bu 5 kilometrenin daha uzun kilometrelere ulaşması. Bir bisiklet kenti olan Balıkesir’i, bisiklet yolları ağına kavuşturmak istiyoruz. Bisiklet kullanıcılarının trafikte görmesi gereken saygınlığı görmek istiyoruz. Trafikteki bisiklet kullanıcılarına sürücülerin daha saygılı olmasını talep ediyoruz.”