BİRLEŞMİŞ Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı'nın New York'ta düzenlediği Dünya Konseyi Üst Düzey Siyasi Forumu'na katılan ve alt ulusal finansmanın geliştirilmesinde global finans kurumlarının yerel ve bölgesel yönetimlere en iyi desteği nasıl verebileceği hakkında bir sunum yapan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, New York temaslarını değerlendirdi.

 

TÜRKİYE’Yİ VE KARESİ’Yİ ANLATTI

Türkiye Belediyeler Birliği adına Türkiye'yi temsil eden ekiple birlikte katıldığı forumla ilgili açıklama yapan Başkan Yücel Yılmaz, forumun oldukça verimli geçtiğini vurgulayarak, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dünya 5'ten büyüktür" mesajını her yerde verdiği gibi biz de New York'ta söylemlerimizle ortaya koymaya çalıştık" dedi. Dünyada Sürdürülebilir Kalkınmayı hedefleyen, evrensel 17 maddenin belirlendiğini ifade eden Başkan Yılmaz, "Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini uygulayan ülkeler olarak çalışmalarımız hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. Bize de hem belediye olarak çalışmalarımızı hem de Türkiye'yi anlatma fırsatı verildi" açıklamasında bulundu.

 

KURTDERE GÜREŞLERİNE DAVET

Türkiye'nin ekonomik gücü, insan kaynağı, insanının ticari zekası ile keşfedilmesini istediklerini belirten Başkan Yücel Yılmaz, "Orada Türkiye'nin günden güne güçlendiği ve son seçimlerinde dünya ölçeğinde pozitif algılandığını gördüm. İstiyoruz ki; Türkiye'yi dünyaya tanıtalım, belediyeler arası ortak eğitim projeleri yapalım, ticari ilişkilerimizi geliştirelim. Paris, Barselona, Madrid, Berlin başta olmak üzere dünyanın 7 kıtasından çok sayıda belediye başkanı ile bir araya geldik, hepsini Türkiye'ye davet ettik. New York'ta ayrıca 10-11-12 Ağustos'ta yapacağımız Kurtdere Güreşleri'nin lansmanını yaptık, davetlerde bulunduk" açıklamasında bulundu.