İlk asker kurşununun 99’ncu yıldönümü olan 29 Mayıs Salı günü Cumhuriyet Meydanı’nda saat 10.00’da başlayan törende, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Ayvalık Belediyesi’nce Atatürk Anıtına çelenk sunumu yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra İlçe Garnizon Komutanlığı’ndan Piyade Yüzbaşı Ersoy Gezgin, “Ayvalık’tan ilk askeri kurşun atıldı ardından Salihli, Soma ve Akhisar’da sonra da tüm vatan topraklarında Ulu Önderin, ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır’ diye özetleyeceği, askeri deha olan Kurtuluş Savaşı başladı. Vatan evlatları inançla, İstiklal azmiyle, milli kahramanlıkla varlığını tüm dünyaya haykırdı. Bugün özgürce yaşıyorsak ilk kurşundur temeli. Kanla, kemikle yoğrulmuş topraklardır bedeli. Can, şükran ve vicdan borcumuz vardır iman dolu göğüslere” dedi.

BAŞKAN GENÇER, “AYVALIK’TAN YAYILAN KURTULUŞ FİKRİYLE TÜM YURTTA DİRENİŞ OLDU”

Ayvalık'tan çevreye dalga dalga yayılan 'kurtuluş' fikriyle birlikte tüm yurtta yeni direniş cepheleri oluştuğunu kaydeden Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Bugün Ayvalık’ın gurur günü. Tam 99 yıl önce 172. Alay komutanı Yarbay Ali Çetinkaya ilk askeri kurşunu atmıştır. Yunanlılar 15 Mayıs 1919’da, İzmir’e çıkmış, gazeteci olan Hasan Tahsin ilk mukavemeti göstermiş,  iki hafta sonra Ayvalık’a çıkan Yunan birliklerine ilk askeri direniş yapılmış. Bu askeri direnişte Ayvalık’ta Altınova’dan, Küçükköy’den, Bağyüzü’nden, Kozak’tan Mutlu Köyden, Murat eli köyünden, Gömeç’ten milis kuvvetleri, kahramanlar katılmış ve ülkemizin ilk kurşununu Ayvalık’tan ateşlemişlerdir. Bu da Ayvalıklılar için, bizim için gurur meselesidir. İlk kurşun buradan atılmış, İstiklal Savaşının son günleri de burada sonuçlanmıştır. İstiklal Savaşımız Ayvalık’ta başlayıp Ayvalık’ta sona ermiş diyebiliriz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bunu Nutuk’ta da yazar. Atılan ilk kurşunu yani bizim en önemli rehberimiz olan, kurtuluştan kuruluşa olan desteni yazan Nutuk’ta Ayvalık’tan bahseder. İsimlerini sayamayacağımız kadar çok milis kuvveti ve kahramanlar ilk kurşunu atmışlar ve ülkemizin İstiklal Mücadelesini başlatmış Ayvalık’tan başlayan bu direniş Anadolu’da büyük bir sevinçle karşılanmış, 8-9 yıldır savaş içinde olan Osmanlı’ya cesaret ve Türk Milletine umut vermiştir. O yüzden bugünü gençlerimize, çocuklarımıza iyi anlatmamız lazım” dedi.

“EKONOMİK OLARAK DIŞA BAĞIMLI OLAN ÜLKE ‘BAĞIMSIZIM’ DİYEMEZ”

İlk kurşundan sonra Anadolu’da yaşananlara da değinen Gençer, “Bu ülke Cumhuriyetle taçlandırılmış ve halkın iradesi ülkenin iradesi olmuş. Bu ülke kolay kurulmadı. Osmanlı çökmüş, Osmanlı borçlanmış, kapitülasyonlara yenik düşmüş, kendi maliye bakanlığı dışında yabancıların örgütlendiği ve halktan vergi topladığı Düyunu Umumiye kurulmuş, Osmanlı her şeyiyle teslim olmuş ve Cumhuriyet kurulduktan sonra Osmanlı’nın tüm borçlarını ödemiş, fabrikalarını çalıştırmaya başlamış, bankalarını kurtarmış çünkü bir ülkenin bağımsız olabilmesi için ekonomik bağımsızlığa ihtiyacı vardır. Eğer ekonomik olarak dışarıya bağlıysa o ülke tam bağımsız olamaz. O yüzden Ulu Önder Atatürk ve Ali Çetinkaya gibi arkadaşları mecliste tam bağımsızlığı savunmuşlar. Bu ülkenin bütün borçlarını ödemişler, demiryollarını geri almışlar bankalarını tekrar çalışır hale getirmiş, fabrikaları tekrar kurup üretim yapmışlar. Kanunlar çıkartmışlar kadın erkek eşitliğini sağlamışlar. 19 senede belki 100-150 senede yapılamayacak işler yapılmış” dedi.

“ALİ ÇETİNKAYA VE KAHRAMANLARIN ANISINI SONSUZA KADAR YAŞATACAĞIZ”

Birlik ve beraberliğin önemini vurgulayan Başkan Gençer, " Sonunda ulu önder Mustafa Kemal Atatürk' ün etrafında örgütlenen Türk Milleti Milli Mücadele' den zaferle çıktı. Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi oldu; düşman geldiği gibi gitti. İşte Milli Mücadelenin fitilini ateşleyenlerden biri olan Ali Çetinkaya'yı Ayvalık olarak, Ayvalıklılar olarak dünya durdukça sevgi, saygı, şükran ve rahmet duygularıyla anacağız. Bu büyük kahramanın anısını kararlı bir şekilde sonsuza kadar yaşatacağız" dedi.  Başkan Gençer konuşmasını, Ali Çetinkaya'nın Afyon'da toprağa verildiği gün şair Ali Türk Keskin tarafından yazılan şiirle tamamladı. AYFOLK ekibinin halk oyunları gösterisi ile Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören sona erdi.

ALİ ÇETİNKAYA BÜSTÜNE KIRMIZI GÜLLER BIRAKILDI

Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan tören, Ali Bey (Cunda) Adası’nda devam etti.  Ali Çetinkaya büstü önünde saat 11.00’de başlayan törende, Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, İlçe Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in de aralarında bulunduğu katılımcılar, Ali Çetinkaya büstüne kırmızı gül bıraktı.

“ADAMIZA VE EN BÜYÜK MAHALLEMİZE ADINI VEDİK, ONU HİÇ UNUTMADIK”

Ayvalık’ta başlayan kurtuluş mücadelesi kahramanlarının Ayvalık’ta unutulmadığını ifade eden Başkan Gençer, “Ayvalıklılar Ali Çetinkaya’yı unutmamışlar. Gözbebeğimiz olan Cunda’ya Ali Bey Adası demişler, en büyük mahallesine adını vermiş, büstlerini ilçenin çeşitli yerlerine koymuşlardır ve hiçbir zaman unutmamıştır. Ali Çetinkaya’yı unutmamamız, çocuklarımıza ve gençlerimize bu kahramanlığı anlatmamız gerekir” dedi.