AK Parti'nin 6. olağan Büyük Kongresi'nde MKYK'ya aday gösterilen 50 isim arasında AK Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı da yer aldı. Sessiz ve derinden ilerleyen Yavuz Subaşı, MKYK'da Balıkesir'i temsil edecek tek isim oldu. Subaşı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu'na yakınlığıyla biliniyor. 

Bu arada Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, 6. olağan kongrede Büyükşehir Belediyelerini temsilen Divan Heyeti'nde görev aldı. Eski bakanlardan Mehmet Ali Şahin'in Divan Başkanlığı yaptığı kongrede Kafaoğlu katip üye olarak görev yaptı. Başkan Kafaoğlu'nun, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği doğrultusunda Divan Heyeti'nde görevlendirildiği öğrenildi. 

6. Olağan büyük kongrede Balıkesir delegasyonu ve teşkilatlar da gövde gösterisi yaptı. 81 ilden gelen partililerin çeşitli materyallerle salonda şov yaptığı kongrede, Balıkesirli partililer de Erdoğan'ın Balıkesir için söylediği "Balıkesir 24 Haziran'da ayağa kalktı, 2019'da şaha kalkacak" yazılı pankartla salonu selamladı.