Yapılan şikayet sonrasında YSK’nın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in afiş, poster ve pankartlarının toplatılma kararının alınmasıyla birlikte İtfaiye Müdürlüğü’nün hemen harekete geçtiğini belirten Nedim Tuna, “İtiraz etmemize bile müsaade etmediler” diye konuştu.

CENTİLMENCE GEÇMELİ

Adliye Binası önü ve Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda basın toplantısı için izin alamadıklarını da belirten İYİ Parti İL Başkanı Nedim Tuna, toplantıyı İş Bankası önünde yapmak zorunda kaldıklarını belirtti. Tuna YSK’nın kararı ile ilgili yaptığı açıklamada ise şunları söyledi:

“Bildiğiniz üzere 25 Haziran seçimlerine ilişkin olarak, siyasi partilerin ve cumhurbaşkanlığı adaylarının seçimine ilişkin propaganda çalışmaları bütün hızıyla devam etmektedir.  Demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğuna inandığımız siyasi partilerin bu demokratik yarışta birbirlerine karşı hakkaniyet ölçüleri içerisinde anlayışla ve centilmence tavır sergilemeleri inancı içerisindeyiz.

İTİRAZIMIZI BİLE BEKLEMEDİLER

Ancak; İYİ Parti il ve ilçe teşkilatları olarak bizler gerekli özeni göstermemize rağmen aynı anlayış ve özeni iktidar partisi Balıkesir teşkilatlarınca gösterilmemektedir. Şöyle ki: ilimiz Ak Parti Altıeylül ve Karesi ilçe teşkilatları 06.06.2018 tarihli dilekçeleri ile il içindeki değişik noktalara asmış olduğumuz İYİ Parti genel başkanı Sayın Meral Akşener’in fotoğrafının olduğu propaganda mahiyetindeki afiş, poster ve pankartlarda Türk bayrağının kullanıldığı belirtilerek, bu gerekçe ile propaganda malzemelerimizin kaldırılması talebinde bulunulmuş ve ilçe seçim kurulu şikayete ilişkin talebi haklı bularak afiş ve posterlerimizin kaldırılmasına karar vermiştir. Uygulama, söz konusu kararın Cuma günü tarafımıza 16.30’da tebliğ edilmesinin hemen ardından aynı gün 17.30’da belediye ekipmanlarıyla uygulamaya konulmuş, İYİ Parti’nin itiraz etmesine bile zaman tanınmamasına özen gösterilmiştir. 

EVİMDE ASILI POSTER BİLE İNDİRİLDİ

Gece boyu sürdürülen bu haksız işlem ve eylemler sırasında, İYİ Parti İl Başkanı olarak benim ve ailemin ikamet ettiği evimin balkonuna asmış olduğum poster, gece saat 03.30’da, görevlendirilen elemanların adeta gizli bir harekat düzenlercesine, benim ve ailemin  haberi olmadan sessizce yapılan bir operasyonla yerinden indirilmiştir. Bu hususu da sizlerle ve kamuoyu ile özellikle paylaşmak istedim.  Bu konudaki şikayet hakkımı İl Başkanı Nedim Tuna olarak saklı tutuyorum.

 AK PARTİ’NİN DE PROPAGANDA MALZEMELERİ YASAYA UYMUYOR

Oysa şikayet konusu edilen propaganda malzemelerimiz (afiş, poster ve pankartlarda) bulunduğu iddia edilen yasa ve düzenlemelere aykırı olduğu gerekçesi ile malzemelerimizin bulundukları yerlerden sökülmesinin gerekçesi olan unsurlar Ak Parti Altıeylül ve Karesi ilçe teşkilatlarının şehrimizin hemen hemen her yerine bol- bulamaç astığı propaganda malzemelerinde de bulunmaktadır. Az önce, biz de ilgili makamlara gerekli başvurumuzu ve itirazlarımızı ifade eden dilekçelerimizi sunduk. Bir örneğini de kamuoyuna ileteceğiniz inancıyla, mağduriyetimizin bilinmesi açısından sizlere sunuyoruz. Dilekçemizin ekinde şikayet ve itirazlarımıza ilişkin fotoğraflar bulunmaktadır.”