24 HAZİRAN seçimleri yaklaşırken, dün saat 17.00 itibariyle partilerin Milletvekili aday listeleri de Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edildi. Haftalardır herkesin merak ettiği aday listeleri belli oldu. MHP aday listelerini geçen hafta YSK’ya teslim etmişti. Dün de AK Parti, CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi’nin listeleri YSK’ya verildi.

AK PARTİ’NİN 4 MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİNDE YER BULAMADI

AK Parti’nin Balıkesir aday listesinde sürpriz yaşanmadı. Temayülün ardından herkesin tahmin ettiği isimler, sıralamadaki yanılgıya karşın listede yer alırken, mevcut milletvekillerine aday listesinde yer verilmedi. Milletvekilleri Ali Aydınlıoğlu, Sema Kırcı, Mahmut Poyrazlı ve Kasım Bostan liste dışı kaldı. MKYK Üyesi Ali Aydınlıoğlu’nun yeniden listeye girebileceği konuşuluyordu ancak AK Parti Genel Merkezi Aydınlıoğlu’na yer vermedi. Hastalığı nedeniyle aday olmayı düşünmediğini açıklayan, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “aday ol” çağrısı yaptığı için yeniden aday adaylığı başvurusunda bulunan Mahmut Poyrazlı da liste dışı kaldı. AK Parti’nin bürokrat kökenli Milletvekili Kasım Bostan da liste dışı kaldı. AK Parti Balıkesir’de yepyeni isimlerle seçime giriyor.

İŞTE AK PARTİ’NİN BALIKESİR ADAYLARI

AK Parti’nin Balıkesir Milletvekili adayları ve sıraları şöyle oluştu: 1. Adil Çelik, 2. Belgin Uygur, 3. Yavuz Subaşı, 4. Mustafa Canbey, 5. Pakize Mutlu Aydemir, 6. Ömer Alan, 7. Osman Bıldır, 8. Zeynep Deniz, 9. Encan Aydoğdu.

AK PARTİ LİSTESİNDE

4 AVUKAT ADAY VAR

AK Parti’nin dokuz kişilik milletvekili aday listesinde avukat çokluğu dikkat çekti. 1. Sıra adayı Adil Çelik, 2. Sıra adayı Belgin Uygur, 5. Sıra adayı Pakize Mutlu Aydemir ve 7. Sıra adayı Osman Bıldır avukatlık yapıyor. 3. Sıra adayı Yavuz Subaşı mali müşavir, 4. Sıra adayı Mustafa Canbey kamuda yönetici, 6. Sıra adayı Ömer Alan kamuda yönetici, 8. Sıra adayı Zeynep Deniz öğrenci, 9. Sıra adayı Encan Aydoğdu serbest meslek.

CHP’DE AHMET AKIN 1. SIRA..

HAVUTÇA VE TÜM LİSTEDE YOK

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, İYİ Parti operasyonundaki görevi nedeniyle bir anlamda ödüllendirildi. Akın, Balıkesir aday listesinin ilk sırasına yazıldı. Ahmet Akın’ın İYİ Parti operasyonundan sonra CHP aday listesinin en başında olması tabanda da bekleniyordu. CHP Milletvekilleri Namık Havutça ve Mehmet Tüm liste dışı kalırken, Ahmet Akın milletvekilliğinde ikinci dönemi bir anlamda garantilemiş oldu.

FİKRET ŞAHİN VE ENSAR AYTEKİN BU KEZ ÖN SIRALARDA

CHP’de 2. Sıraya Dr. Fikret Şahin yazıldı. 2015 genel seçimlerinde 5. Sırada yer verilen ve seçilemeyen Fikret Şahin, bu kez listenin 2. Sırasında yer aldı. CHP aday listesinin 3. Sırasında yer alan Ersan Aytekin ise 2015 seçimlerinde 4. Sıradan aday gösterilmiş, ancak CHP 3 Milletvekili çıkardığı için Aytekin Milletvekili olamamıştı. CHP Genel Merkezi Şahin ve Aytekin’i seçilebilecek bir sırada değerlendirmeyi tercih etti.

 İRFAN BARIŞ DA LİSTEDE

Son birkaç seçimde milletvekili adaylığı için mücadele ettiği bilinen eski İl Başkanlarından İrfan Barış, 24 Haziran listesinde CHP’nin 4. Sıra Milletvekili adayı gösterildi. Barış 2011 seçimlerinde CHP aday listesinin 7. Sırasında yer bulabilmişti.

CHP’nin 9 Milletvekili adayı ve sıraları şöyle oluştu: 1. Ahmet Akın, 2. Fikret Şahin, 3. Ensar Aytekin, 4. İrfan Barış, 5. Seval Bozkurt, 6. Ender Biçki, 7. Neşe Zengin, 8. Berrin Gençoğlu, 9. Oğulcan Koçak. 

İSMAİL OK İYİ PARTİ’DE BİRİNCİ SIRADAN ADAY

MHP’den istifa ettikten sonra bir süre bağımsız Milletvekili olarak görev yapan, ardından İYİ Parti’ye geçen Balıkesir Belediye eski Başkanlarından İsmail Ok, İYİ Parti’nin milletvekili aday listesinde ilk sıraya oturmayı başardı. İsmail Ok’un ilk sırada değerlendirilmeyeceği, bir başka ilden aday gösterilebileceği, ilk sıraya emekli bir askerin yazılacağı söylentileri yayılmıştı. Listeler YSK’ya verilmeden önce sosyal medyada yapılan kimi paylaşımlarda İsmail Ok alt sıralarda gösteriliyordu. YSK’ya teslim edilen aday listesinde Ok’un ilk sırada yer aldığı gözlendi.

 İYİ PARTİ’NİN ADAY LİSTESİ

İYİ Parti’nin Balıkesir Milletvekili aday sıralaması şöyle:

1.İsmail Ok, 2. Kamil Gültekin Öztürk, 3. Nezahat Salon, 4. Yaşar Genç, 5. Begüm Küçükoğlu, 6.Keriman Kültür, 7. Özlem Ural, 8. Erol Aydemir, 9. Onur Şenel. 

SAADET PARTİSİ’NİN ADAYLARI

Saadet Partisi’nin Balıkesir Milletvekili listesi ise şu isimlerden oluşuyor:

1.Mustafa Yılmaz, 2. Eyüp Sabri Solmaz, 3. Seyfettin Çözel, 4. Ramazan Yıldırım, 5. İbrahim Hıdır, 6. Ahmet Pınar, 7. Sinan Başaran, 8. Salih Oral, 9. Ünal Yurtbay.