Yüklenici firmanın 21 Haziran 2017 tarihinde ihalesi yapılması ve İller Bankasından kredisi çıkarılmasına karşın anlaşmayı bozarak, gece kenti terk etmesi üzerine yaz sezonu öncesi acil eylem planı hazırlayan Ayvalık Belediyesi, ilçede 5 ayrı koldan asfalt çalışması başlattı. 9 Mayıs Çarşamba günü başlatılan çalışma kapsamında;  23 bin ton sıcak asfalt dökecek. Yeni güzergâhların yanı sıra yapımı başlatılan yolların tamamlanmasının da planlandığı çalışma, Ayvalık Belediyesi Köpek Barınağı kavşağından Küçükköy Çöplük alanı olarak bilinen noktayı da kapsayacak şekilde Küçükköy Mahallesi’ne giden yolda gerçekleştiriliyor.  Barınaktan Küçükköy Mahallesi’ne giden 2.5 km’lik yolda yapılacak çalışma ile yol 7 metre olacak şekilde genişletilecek.

Ayvalık Belediyesi’nin asfalt hamlesinde yer alan diğer güzergâhlar şöyle; Ayvalık merkezde, Boğaziçi Otel ve çevresi, Sahilkent Mahallesi, Lale Adası, Altınova sahildeki yollar, Küçükköy Mahallesi’nden Sefaköy Mevkii’ne giden yolu ve sitelerin bulunduğu Sefaköy mevkiindeki ara sokaklar, geçen yıl başlatılan çalışma ile yüzde 70’i tamamlanan Küçükköy Mahallesi Sarımsaklı mevkiindeki Yonca 1 Sitesi ara sokakları, Küçükköy Mahallesi Badavut Mevkii bağlantı noktaları, yıllardır sorun yaşanan Şeytan Sofrası yolunda da 1 km’lik alan, Sebahat-Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesi çevresi,  Ayvalık Belediye Kademe bağlantı yolları ve bölgede yapımı başlatılan yollar, Cunda Adası’nda Çataltepe’ye giden minibüs yolu,  Sarımsaklı sahilinde elektrik hattı döşeme çalışmaları sonrası yolda düzenleme çalışmaları da bu çalışma çerçevesinde yapılacak. 20’si yüklenici firma olmak üzere toplam 30 kişilik ekibin görev yapacağı çalışmaların Altınova merkezdeki bölümü tamamlandı. Altınova sahil yolunun bir hafta içinde bitirileceği, diğer yollardaki çalışmaların bu ay içinde tamamlanması planlanıyor.

Sokak ve kaldırımları da yenileyen Ayvalık Belediyesi, 4 yılda 51 bin 500 metre kare sıcak asfalt, 90 bin metre kare emisyon asfalt serimi yapmış oluyor. Asfalt çalışmalarının yanı sıra 4 yılda 189 bin metrekare tretuvar, 443 bin metre kare kilit parke yapımı gerçekleştirdi.  Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer “Yapacağımız çalışmalarla birlikte sezonda kentimizin dört bir köşesinde yol sorunumuzun en aza ineceğini düşünüyorum. Önceliğimizi aciliyet bakımından belirledik. Çevre düzenlemelerimizi de eş zamanlı yürütüyoruz. İlçemizdeki yol sorununu çözüme kavuşturacağımız için mutluyuz. Serilecek  asfalt, yenilenecek yol, Ayvalık’ın geleceğine yapılan bir yatırımdır diye düşünüyorum.” dedi.