Gönen ilçesinde, iğne oyasından şeftali ağacı yapan Gönenli kadınlar, Guinness rekorlar kitabına girmeye aday. Önümüzdeki günlerde gelecek Guinness yetkililerinin tamamen iğne oyasından yapılan şeftali ağacını inceleyerek değerlendirmeye alması bekleniyor. 
Kadın Girişim Kooperatifi, Gönen’in dünyaca ünlü iğne oyasından bin bir emekle şeftali ağacı örerek Guinness rekorlar kitabına girme yolunda önemli bir adım attı. Gönenli 20 kadının 4 ay gibi bir sürede ortaya çıkardıkları tamamen iğne oyasından oluşan şeftali ağacının hikayesi göz kamaştırıyor. 
Kadın Girişim Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Emine Kalıpçıoğlu, “Gönen için ne yapabiliriz diye düşündük. Sonunda eskiden Gönen’de bol bol yetişen şeftali ağaçları aklımıza geldi. Kooperatifimizde bulunan 20 hanım arkadaşımızın emekleri ile 4 ayda iğne oyasından bir şeftali ağacı ortaya çıkardık. Gönen için ses getirdiğini düşünüyoruz. Guinness'e başvurduk. Sonucunu bekliyoruz” dedi.
Kalıpçıoğlu, şeftali ağacını tercih etmelerinin sebebini de şöyle açıkladı: 
“Gençliğimizde burada çok şeftali ekiliyordu. Şu andaki pirinç tarlalarının olduğu yerler şeftali ağacı doluydu. Nostalji olsun diye şeftali ağacı olmasına karar verdik. Ses getirdiğini düşünüyoruz. Bunun yanı sıra Gönen’imizin iğne oyasını daha da uzaklara tanıtmak için dur durak bilmeden çalışıyoruz. El işleri, çiçekler, oyuncaklar yapıyoruz. Özellikle 14 Şubat Sevgililer Günü için bir projemiz daha var. O güne özel tamamen iğne oyasından kırmızı güller yapmaya başladık. Tamamlandığında bu da ses getiren bir çalışma olacak. Şeftali ağacımız ise Gönen'deki bir otelde sergilenmeye başlayacak” dedi.