Velilerin çocuklarını Anadolu Liselerinde okutmak istemesi nedeniyle puan üstünlüğüyle öğrenci alan okullara yığılma olduğun söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, öğrencilerin okula bu nedenle yerleşemediğini ifade etti. Yıldız 6 Eylül tarihine kadar devam edecek nakil ve yerleştirmeler sonunda bütün öğrencilerin okullara yerleşeceğini kaydetti.

BU YIL GARKLI BİR UYGULAMA VAR

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız nakil ve yerleştirme süreci ile ilgili şunları söyledi:

“Bu yıl Ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede ilk defa bakanlığımız tarafından farklı bir uygulamaya gidildi. Öncelikle ikili bir sistem var. Birincisi sınav puanı üstünlüğüne dayanan yerleştirmeler, bir diğeri de yerel yerleştirme dediğimiz sınav puanı dışında adrese dayalı sistem çerçevesinde yapılan yerleştirmeler. Birinci yerleştirmede bakanlığımızca belirlenen sınavla öğrenci alan okullar, sınav puanı üstünlüğüne dayalı olarak öğrencilerini aldılar. Diğer sınav puanı dışında öğrenci alan okullar ise adres kayıt bölgelerindeki öğrencilerimizin tercihleri doğrultusunda yerleştirme işlemleri bakanlığımız tarafından yapıldı. Ancak velilerimizin birçoğu öğrencilerinin Anadolu Lisesi’nde okumasını istediği için Anadolu Liselerine yoğun bir rağbet var. O da haliyle öğrencilerimizin yerleşememe nedenlerinden birisi odu.

BİN 90 ÖĞRENCİ HİÇ BİR OKULA YERLEŞEMEDİ

Biz Balıkesir’de toplam 13 bin 383 kontenjan açmıştık okullarımızda öğrencilerimizin başvurması için. Şu ah tercih yapan aday sayımız 10 bin 997, yerleşen aday sayımız 9 bin 887 ve şu an 3 bin 496 tane boş kontenjanımız var. Ama bu 3 bin 496 boş kontenjana rağmen halen yerleşemeyen bin 90 tane de öğrencimiz var. Öğrencilerimizin okullara yerleşememesi şundan kaynaklanıyor. Şu an meslek liselerinde, İmam Hatip Liselerinde çok sayıda boş yer var ama öğrencilerimizin, velilerimizin birçoğu Anadolu Lisesini tercih ettiği için öğrencilerimiz yerleşemedi.

NAKİL VE YERLEŞTİRME SÜRECİ 6 EYLÜL’E KADAR DEVAM EDECEK
Şu anda yerleştirme süreci bitti, nakil süreçleri başladı. Şu an öğrencilerimiz ilk olarak bu hafta 6-10 Ağustos’ta birinci nakil için tercihte bulundular. Bu tercih dönemi bugün itibariyle bitecek. Hafta sonu bunun sonuçları açıklanacak, ikinci nakil dönemi de haftaya; 13-17 Ağustos’ta gerçekleştirilecek. Bayramdan sonra 27-31 Ağustos tarihleri arasında tekrar üçüncü bir yerleştirme dönemi sonra da 3-6 Eylül’de dördüncü yerleştirme dönemi olacak. Tüm bu yerleştirme dönemlerinin sonunda yine hala herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenci olursa bu sefer İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde oluşturulan komisyon marifetiyle öğrenciler yerleştirilecek.

HİÇ BİR ÖĞRENCİMİZ İSTEMİDİĞİ OKULA YERLEŞMEYECEK

Ben velilerimize şunu söylemek istiyorum: Rahat olsunlar, Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un da ifade ettiği gibi hiçbir öğrencimiz istemediği okula yerleşmeyecek. Yani şu an Meslek Liselerinde, İmam Hatip Liselerinde boş kontenjan olabilir öğrencilerimiz tamamen istedikleri okula yerleşecekler. Şu an ilk tercih döneminde bakanlıkça var olan tablo görülsün dile henüz Anadolu Liselerine kontenjan artırımına gidilmedi. İkinci yerleştirme döneminden itibaren bazı Anadolu Liselerinde ek kontenjanlar girilecek. Öğrenci sayısı 30’u bulan sınıflardaki 34’e ya da 34 olan sınıf sayıları 36’ya yükseltilecek. Kimi ilçelerimizde ek şube açılma yoluna gidilecek. Bakanlığımızın şu anda bununla ilgili çalışmaları var. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra öğrencilerimiz okullarına yerleşebilecekler.

İL GENELİNDE 3 BİN 496 BOŞ KONTENJAN VAR

Bizim Balıkesir olarak çok fazla yerleşemeyen öğrencimiz yok. 7-8 bin tane öğrenci yerleşemeyen illerimiz var. Onlara bakınca bizde büyük bir sıkıntı yok. İlimiz genelinde dediğim gibi Meslek Liseleri ve İmam Hatip Liselerinde 3 bin tane boş kontenjanımız var. O anlamda bir sıkıntımız yok. Velilerimiz, öğrencilerimiz o noktada rahat olabilirler. Bu nakil süreçlerinin sonunda bakanlığımızca atılacak adımlarla da öğrencilerimiz tercihlerini yapacaklar.”